LIMA 22. novembra (SITA/AFP) - Americký prezident George Bush v sobotu označil režim zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho za "nelegitímny" a vyzval na sformovanie novej vlády, ktorá by rešpektovala vôľu ľudí. "Vyzývame na ukončenie brutálneho potlačovania ľudských slobôd zo strany Mugabeho režimu a sformovanie legitímnej vlády, ktorá by reprezentovala vôľu ľudí vyjadrenú v marcových voľbách," uviedol Bush počas návštevy ázijsko-tichomorského summitu APEC v peruánskej Lime.
Opozičný líder Morgan Tsvangirai z Hnutia za demokratickú zmenu (MDC) v prvom kole prezidentských volieb získal spomedzi všetkých kandidátov najviac hlasov, na druhom kole sa však odmietol zúčastniť pre zastrašovanie jeho stúpencov zo strany Mugabeho podporovateľov. 84-ročný diktátor vládne v tejto africkej krajine od roku 1980, svojou rasistickou a nekompetentnou politikou však v posledných rokoch uvrhol Zimbabwe do hlbokej ekonomickej krízy. Krajina disponuje najvyššou infláciou na svete - ceny bežných komodít tam stúpajú o stovky percent denne a vláda je preto nútená vydávať bankovky so stále vyššími nominálnymi hodnotami. Aj za tie najlacnejšie veci sa preto v Zimbabwe platí v miliardách tamojších dolárov.
"Takmer osem mesiac uplynulo, odkedy zimbabwiansky ľud hlasoval za nového prezidenta. A stále je tu vláda nelegitímneho režimu, ktorá pokračuje v potlačovaní demokratických hlasov a základných ľudských práv," vyhlásil Bush. "Okrem katastrofickej ekonomickej politiky, ktorá polovicu populácie uvrhla do závislosti od potravinovej pomoci, Mugabeho režim teraz útočí aj na doktorov a sestry, upiera obyvateľom prístup k základnej zdravotnej starostlivosti a vykráda darcovské fondy určené pre pacientov nakazených vírusom HIV a trpiacich chorobou AIDS," dodal odstupujúci americký prezident.
Rozhovory o rozdelení moci medzi dvoma politickými rivalmi - Mugabem a Tsvangiraiom - zatiaľ nepoviedli k žiadnemu výsledku. Regionálni lídri, najmä zo susednej Juhoafrickej republiky, sa však snažia prinútiť oboch politikov, aby sformovali spoločnú koaličnú vládu.