PRAHA. Podľa premiéra Mirka Topolánka má Česká republika dve možnosti, buď prijme Lisabonskú zmluvu, alebo sa opäť stane vazalom Moskvy. Topolánek verí, že sa jej ratifikácia podarí čo najskôr uskutočniť, hoci pripustil, že zmluva spôsobuje v Občianskej demokratickej strane (ODS) rozporuplné reakcie. Česká republika by mala schváliť novú zmluvu o Európskej únii (EÚ), pretože to bude lepšie, ako dostať sa opäť pod vplyv Moskvy, povedal premiér vo štvrtok pre denník MF Dnes.
"Je oveľa lepšie... pobozkať nemeckú kancelárku ako objať ruského medveďa," napísal Topolánek o svojom rozhodnutí podporiť ratifikáciu zmluvu, ktorú očakáva začiatkom budúceho roka. "Často kritizujeme politiku EÚ, ale je lepšie byť v nej ako mimo nej. Zisky z príslušnosti k tomuto civilizačnému priestoru prevyšujú náklady," uviedol Topolánek.
Český ústavný súd má 25. novembra rozhodnúť o tom, či Lisabonská zmluva je v súlade s českou ústavou. "Samozrejme, môžeme slobodne odmietnuť (túto zmluvu). Ale na výber nie je Lisabon alebo nič. Na výber v skutočnosti je Lisabon alebo Moskva," povedal premiér. "Som presvedčený, že v krajine, ktorú posledný ruský okupant opustil v júni 1991, ktorá sa zbavila promoskovského komunistického režimu pred 19 rokmi, ktorá je slobodná a relatívne bohatá, má väčšina z nás úplne jasný názor na túto otázku," dodal Topolánek.
Prvý podpredseda ODS a pražský primátor Pavel Bém v reakcii na štvrtkové premiérove vyjadrenia v denníku MF Dnes vyhlásil, že Česká republika by mala ako predsednícka krajina únie budúci rok navrhnúť diskusiu o krátkom dokumente, ktorý by Lisabonskú zmluvu nahradil, informovala Česká televízia. Išlo by o 15-stranový jednoduchý dokument, ktorému by každý rozumel, opísal Bém vlastnú predstavu nového textu, ktorý by zjednotil a reformoval EÚ namiesto Lisabonskej zmluvy. "Nestrašme ľudí, že pokiaľ nebude Lisabonská zmluva, zhltne nás Moskva a ruský medveď," povedal Bém, Topolánkov súper v boji o predsednícke kreslo v strane.
Vo vládnej ODS momentálne vrcholí stranícky boj. Topolánek a Bém sa usilujú o získanie čo najväčšej podpory v jednotlivých okresoch a krajoch, aby po decembrovom sneme mohli obsadiť predsednícku stoličku. Podľa Topolánka 80 percentám voličov ODS Lisabonská zmluva nejako obzvlášť neprekáža. Český premiér ostro nesúhlasí s postojom Václava Klausa k Lisabonskej zmluve, ktorú prezident nepodporuje. Polovica Čechov sa domnieva, že prezident Klaus poškodzuje obraz krajiny v zahraničí. Vyplýva to z víkendového prieskumu agentúry STEM, ktorého výsledky zverejnila Česká televízia. Takmer tri štvrtiny opýtaných si myslí, že Klaus by nemal v zahraničí prezentovať svoje vlastné názory bez ohľadu na postoj vlády. Klaus má na niektoré zahraničnopolitické otázky, napríklad na európsku Lisabonskú zmluvu či na EÚ ako celok, úplne odlišné názory ako súčasná česká stredopravá vláda. "Václav Klaus je čím ďalej, tým viac konfrontačný. Stále viac ide proti záujmom štátu, ide proti názorom ostatných, a dokonca aj v situácii, keď to otvorene poškodzuje záujmy republiky," povedal pre ČT politológ Jan Kubáček. Český prezident sa počas novembrovej návštevy Írska označil za disidenta Európskej únie.
Lisabonská zmluva by mala umožniť potrebné reformy európskych inštitúcií a zjednodušiť rozhodovanie v rámci EÚ. Na základe nej sa má znížiť počet záležitostí, v ktorých majú štáty právo veta, vzniknúť majú nové funkcie ako predseda Európskej rady či faktický minister zahraničia EÚ, hoci sa tak formálne nebude volať. Zatiaľ zmluvu schválili parlamenty 24 krajín a jedine Írsko ju odmietlo. Vo štvrtok začal diskusiu o ratifikácii Lisabonskej zmluvy švédsky parlament. Ústavný výbor Európskeho parlamentu tento týždeň vyzval 27 hláv štátov a vlád, aby na decembrovom summite EÚ dosiahli dohodu, ktorá by umožnila Írsku ratifikovať Lisabonskú zmluvu na jar 2009. Rezolúcia schválená v pondelok sa obracia na írsku vládu, aby urýchlila konkrétne návrhy na začatie ratifikácie po neúspešnom referende. Výbor zdôraznil svoju požiadavku, aby zmluva bola ratifikovaná pred voľbami do EP v júni 2009.
"Ak Lisabonská zmluva nevstúpi do platnosti pred budúcoročnými voľbami do EP, európski občania budú zbavení dôležitých nových demokratických práv v EÚ," uviedol predseda výboru Jo Leinen. Ústavný výbor EP vyzval Švédsko a Českú republiku, aby ratifikáciu Lisabonskej zmluvy zavŕšili do konca roku 2008. Členovia výboru tiež zdôraznili, že ak sa zmluvu do volieb nepodarí ratifikovať, ovplyvní to okrem iného zloženie nového parlamentu a komisie, ustanovenie Vysokého predstaviteľa únie pre zahraničnú politiku a aplikáciu Charty základných práv. Počet komisárov by bol podľa súčasných pravidiel Zmluvy z Nice menší ako počet členských krajín.