BRATISLAVA. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány dnes sľúbil slovenskej menšine, že jeho vláda prispeje na rekonštrukciu slovenskej školy v Békešskej Čabe, ktorá sa neúspešne pokúšala získať podporu z eurofondov. Predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Ján Fúzik pre agentúru SITA povedal, že pri eurofondoch boli znevýhodnení, Gyurcsány im však na dnešnom stretnutí sľúbil 200 miliónov forintov (vyše 22 miliónov korún,738 tisíc €).
S opravou plánujú začať po budúcoročných letných prázdninách. "Školu, ktorá je materskou, základnou a strednou školou, prevádzkuje Celoštátna slovenská samospráva," povedal Fúzik. Podľa neho do budovy školy zateká, potrebujú ju zaizolovať, opraviť zastarané elektrické vedenie, ktoré už môže byť nebezpečné, či vymeniť podlahy.
Fúzik uviedol, že národnostné menšiny majú v Maďarsku šesť škôl - tri slovenské, dve nemecké a jednu chorvátsku. "Ani jedna národnosť neuspela v eurofondoch," dodal Fúzik. Podľa neho predstavitelia slovenskej menšiny na dnešnom stretnutí s Gyurcsányom nerozoberali, či školy boli ukrivdené pri posudzovaní ich žiadostí o peniaze z eurofondov. "Nebolo to potrebné rozoberať," podotkol Fúzik.
Pýtal sa na učebnice
Gyurcsány, ktorý dnes navštívil aj slovenskú školu v Békešskej Čabe, chcel vedieť, aké učebnice používajú. "Zemepisné názvy sa v nich uvádzajú v slovenčine. Niekedy sa tam uvedie maďarský názov, keď sa výrazne odlišuje od slovenského," povedal Fúzik. Podľa neho maďarské zákony neupravujú písanie zemepisných názvov v učebniciach, dodržiavajú sa zaužívané pravidlá. "Takto to už bolo, keď som ja chodil do školy," dodal Fúzik. Gyurcsány sa ďalej dozvedel, že na škole používajú aj niektoré učebnice zo Slovenska.
Vydanie nových slovenských učebníc vlastivedy a dejepisu pre školy s vyučovacím jazykom maďarským vyvolalo napätie v slovensko-maďarských vzťahoch. Zemepisné názvy uvádzajú v slovenčine, do maďarčiny sú preložené v prekladovom slovníku na konci knihy. Maďarská strana kritizovala, že Slovensko obmedzuje používanie maďarského jazyka.
Premiér Robert Fico sľúbil upraviť používanie zemepisných názvov v učebniciach cez novelu školského zákona, o ktorej na budúcej schôdzi bude rokovať parlament. „Učebnice budú vyriešené v parlamente... Nikdy nebola taká vhodná doba na zákonné vyriešenie tohto problému ako teraz. A my tú dobu nechceme premeškať,“ zdôraznil v stredu po rokovaní vlády. Fico navrhol, aby sa najskôr uvádzal vyskloňovaný názov mesta, hory či rieky v maďarčine a za ním v slovenčine.
Fúzik: Sme lojálni Maďarsku
Slováci žijúci v Maďarsku sa považujú za lojálnych občanov Maďarskej republiky, a chcú udržiavať čo najužšie kontakty s materskou krajinou. Vyhlásili to dnes zástupcovia slovenskej menšiny v Maďarsku na stretnutí s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom v Békešskej Čabe.
Tunajší Slováci vyjadrili, že vytvárajú na Dolnej zemi už tri stáročia hodnoty, žijú na tomto území, považujú sa za občanov, za lojálnych občanov Maďarskej republiky, popritom sa hlásia k slovenskej národnosti. Chcú pestovať túto kultúru, a udržiavať čo najužšie kontakty s materskou krajinou so Slovenskou republikou, povedal pre TASR predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik.
Ako ďalej predseda uviedol, maďarského premiéra informoval o tom, že Slováci žijúci v Maďarsku majú veľmi rozvetvené odborné kontakty na Slovensku, dostávajú veľkú pomoc zo Slovenska, a v poslednom čase aj stále väčšiu finančnú podporu. Fuzik tiež vyjadril vďaku maďarskej vláde za pomoc pri konflikte okolo Slovenského domu v Mlynkoch, ako aj podporu, ktorú vláda k výstavbe nového domu poskytla spolu so slovenskou vládou.
CSS podľa jeho slov pozitívne hodnotí návštevu premiéra Gyurcsánya, ktorý sa stretol s predstaviteľmi menšinovej samosprávy, občianskych organizácií, inštitúcií, a pozvali aj zástupcov Slovákov zo Sarvaša a Slovenského Komlóša. Ja si myslím, že pán premiér prišiel už pripravený na našu situáciu, ale čo sa týka práce našich inštitúcií sme mu mali čo nové povedať, dodal.