JOHANNESBURG. Vláda zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho je zodpovedná za epidémiu cholery v krajine. Tvrdí to zimbabwianska Asociácia lekárov za ľudské práva, podľa ktorej vláda rozsah epidémie podhodnocuje. Organizácia odhaduje, že na choleru v posledných týždňoch zomrelo v Zimbabwe asi 160 ľudí. Hlavným dôvodom šírenia choroby je nedostatok pitnej vody, zle udržiavaná kanalizácia a kolabujúce zdravotníctvo. V čase prehlbovania politickej a ekonomickej krízy museli väčšinu nemocníc zatvoriť, keďže už nie sú peniaze na lieky, zdravotné pomôcky či na platy personálu. "Túto epidémiu cholery spôsobil človek," vyhlásil doktor Douglas Gwatidza, šéf Asociácie lekárov za ľudské práva.
Vládne programy na kontrolu šírenia chorôb sú podľa Gwatidzu v rozklade. Pár zdravotníckych zariadení, ktoré sú ešte v prevádzke, sa síce snaží s cholerou bojovať, je to však na úkor pacientov s inými chorobami. V Zimbabwe, ktoré trpí jednou z najväčších epidémií AIDS na svete, už zaznamenali aj zvýšený výskyt dyzentérie. Doktorka Primrose Matambanadzová vyzýva vládu, aby svet urýchlene požiadala o pomoc. "Sme v stave krízy," zdôraznila. Podľa organizácie Lekári bez hraníc sa epidémie (cholery aj dyzentérie) zhoršia počas obdobia dažďov, pričom ohrozených je až 1,4 milióna ľudí. Juhoafrické úrady už zaviedli na hraniciach so Zimbabwe krízové opatrenia a zriadili tam núdzové zdravotnícke zariadenia.
Zimbabwe malo kedysi najlepší zdravotnícky systém v subsaharskej Afrike. Od získania nezávislosti od Británie v roku 1980 a nástupu Mugabeho k moci sa však ekonomická situácia rapídne zhoršovala. Za posledné desaťročie zimbabwianska ekonomika skolabovala, v krajine je najvyššia inflácia na svete, chronický nedostatok zahraničných devíz, obrovská nezamestnanosť a hlad.