KYJEV 19. novembra (SITA/AFP) - Hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého storočia bol podľa ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka genocídou zo strany sovietskeho režimu. Ako v stredu povedal na stretnutí so školákmi v meste Charkov, hladomor bol umelo vyvolaný Stalinom s cieľom vyhladiť ukrajinský národ pre obavy z možnej revolty. "Stalin sa bál Ukrajincov, keďže boli najnezávislejším národom, ktorý si z generácie na generáciu odovzdávali sen o nezávislosti Ukrajiny," zdôraznil.
Ukrajina si momentálne pripomína 76. výročie hladomoru, ktorý postihol krajinu v rokoch 1932-33. Spôsobili ho sovietske orgány, ktoré prinútili roľníkov odovzdať úrodu a súkromný majetok štátu a vstúpiť do roľníckych družstiev. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Počet obetí sa odhaduje na 4 až 10 miliónov. Ukrajinský hladomor bol sovietskymi orgánmi dlho udržiavané tajomstvo.
V roku 2006 ukrajinský parlament schválil zákon, podľa ktorého bol hladomor v rokoch 1932-1933 genocídou ukrajinského obyvateľstva. Niekoľko krajín vrátane USA, Kanady, Rakúska, Maďarska a Litvy začali hladomor považovať za genocídu. Takéto hodnotenie odmieta Rusko a argumentuje tým, že organizovaný hladomor sa nedotkol iba Ukrajincov, ale aj ľudí v Rusku a Kazachstane. Ruský prezident Dmitrij Medvedev minulý týždeň vyhlásil, že Ukrajina prekrúca fakty o hladomore z oportunistických dôvodov. Moskva sa podľa analytikov obáva najmä toho, že ak by sa pre ukrajinský hladomor vžilo označenie genocída, musela by vyplácať reparácie príbuzným obetí. Európsky parlament prijal 23. októbra rezolúciu, podľa ktorej bol hladomor zločinom proti ľudskosti, termínu genocída sa však vyhol.