JERUZALEM. Dodal, že to bude základom jeho mierového plánu, ak zvíťazí vo februárových voľbách.
"Hospodársky rozvoj problémy nerieši, ale zmierňuje ich, umožňuje ich riešenie a vytvára silnejší politický základ," povedal bývalý premiér Netanjahu, ktorý je šéfom pravicovej strany Likud. Podľa prieskumov verejnej mienky môže strana Likud tesne zvíťaziť vo voľbách naplánovaných na 10. februára.
Netanjahu odmieta terajšiu štruktúru mierových vyjednávaní a hovorí, že Palestínčanom neodovzdá okupované územia pred tým, než sa zlepší hospodárstvo na Západnom brehu. Obáva sa totiž toho, že moc nad územím by získali islamskí radikáli podporovaní Iránom. V roku 2005 sa Izrael stiahol z okupovaného Pásma Gazy, kde radikálne hnutie Hamás o dva roky neskôr vyhnalo stúpencov sekulárneho palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.
Netanjahu uviedol, že chce na Západnom brehu vytvoriť tisíce pracovných miest. Zároveň sa bude usilovať zrealizovať "tri alebo štyri" spoločné izraelsko-palestínske ekonomické projekty na hraniciach Západného brehu s podporou Egypta a Jordánska, s ktorými má Izrael mierové dohody. "To je jasná zmena, ktorú chcem zaviesť do mierových rokovaní," povedal Netanjahu.
Premiér Abbásovej sekulárnej vlády Salám Fajjád však Netanjahuove návrhy na ekonomické riešenie blízkovýchodného konfliktu odmietol. Fajjád, bývalý ekonóm Medzinárodného menového fondu, povedal, že ide o politický konflikt a vyžaduje si politické riešenie. "Nezaujíma ma zmena definície okupácie, ale ukončenie okupácie," povedal pre izraelský denník.