LONDÝN.
Vedenie strany, obviňovanej parlamentnými subjektmi z rasistickej politiky, ústami predsedu Nicka Griffina potvrdilo, že i keď zoznam nie je nový, prakticky je hodnoverný. Zároveň avizovalo prešetrenie okolností, ktoré viedli k zverejneniu zoznamu členov.
Strana sa totiž obáva, že po tomto kroku by sa členovia BNP mohli strať terčom násilných útokov. Hovorca strany Simon Darby v tejto súvislosti pre denník The Times poznamenal, že už aj doteraz čelili niektorí predstavitelia BNP opakovane hrozbám.
V abecednom menoslove figurujú prakticky kompletné osobné údaje celej členskej základne, od mien a pracovísk, cez adresu bydliska a emailovú adresu až po telefónne čísla. Vyplýva z neho, že medzi členmi BNP sú lekári, duchovní, pedagógovia, renomovaní vedci, bývalí i niekdajší príslušníci armády, ako aj policajní dôstojníci.
Chúlostivé je predovšetkým zverejnenie straníckej príslušnosti policajtov, pretože britská vláda ešte v roku 2004 zakázala príslušníkom poriadkových zložiek členstvo v BNP.
Aj keď sa tento zákaz nevzťahoval na príslušníkov armády, podľa slov jedného z vojakov, ktorí má za sebou aj pôsobenie v Iraku, pre dnešné vydanie The Times, ani v armáde nemajú radi, ak je ktosi členom BNP.
Britská národná strana nemá zastúpenie v britskom zákonodarnom zbore. Po májových komunálnych voľbách disponuje však mandátom v 25-člennom zastupiteľstve britskej metropoly, keď jej kandidát Richard Barnbrook získal 5,3 percenta hlasov.
O orientácii BNP svedčí okrem iného aj osobná účasť jej lídra Nicka Griffina na mítingu maďarskej extrémistickej strany Jobbik v Budapešti pri príležitosti maďarského štátneho sviatku 23. októbra. Predseda strany čelil pred dvoma rokmi navyše súdnemu stíhaniu kvôli podozreniu z podnecovania k rasovo motivovaným prejavom násilia. Porota v Leedsi ho však z obvinenia na základe istého dokumentu BBC napokon oslobodila.
6 le juh