BUDAPEŠŤ. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány v stredu 19. novembra na rokovaní vlády rozdelí príslušným ministrom úlohy, aby začali s tvorbou zákonov týkajúcich sa šesťbodového maďarského návrhu na riešenie problémov slovensko-maďarských vzťahov.
Uviedol to dnes Gyurcsány po rokovaní piatich parlamentných strán o sobotňajšom stretnutí s jeho slovenským partnerom Robertom Ficom.
Maďarský premiér v liste sľúbil Ficovi, že jeho vláda do 30 dní vypracuje príslušné kroky. "Maďarsko zrealizuje úlohy vyplývajúce zo šesťbodového návrhu aj vtedy, ak Slovensko neurobí to isté," konštatoval Gyurcsány.
Stretnutie piatich maďarských parlamentných strán dnes podľa neho ukázalo, že aj po slovensko-maďarskej schôdzke sa podarilo zachovať politický konsenzus v najdôležitejších otázkach. "Vládna politika realizovaná v týchto týždňoch je v zásade podporovaná parlamentnými stranami, treba sa snažiť o to, aby tento stav bol trvalý, lebo iba tak možno dúfať, že reprezentácia maďarského postoja a jeho uplatnenie budú úspešné," dodal premiér.
Nadchádzajúce dni a týždne budú o tom, čo bude možné z predloženej maďarskej iniciatívy zrealizovať. Maďarsko mieni uplatniť princíp rovnosti a reciprocity, nebude chcieť jednostranné výhody alebo úľavy. "My urobíme v záujme Slovákov žijúcich v Maďarsku toľko, koľko žiadame a považujeme za nutné urobiť pre maďarskú menšinu v SR," zdôraznil Gyurcsány.
Na margo "udržania extrémistov na uzde" v Maďarsku Gyurcsány podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI povedal, že treba zistiť, či v uplatnení práva alebo v zákonodarstve existuje dôvod na to, že v ostatných rokoch nebolo možné vystúpiť ráznejšie voči extrémne pravicovým skupinám, radikálom a fašistoidným organizáciám. Či nebolo možné zabrániť takému konfliktu, aký vznikol kvôli radikálnej skupine, ktorá išla klásť vence do Kráľovského Chlmca.
Premiér Gyurcsány predložil v Komárne slovenskému partnerovi šesťbodový návrh. V oblasti kultúry a školstva by mali obidve strany poskytnúť oveľa väčšiu podporu inštitúcií, ako je obvyklé, a pozitívne diskriminovať ich nároky na rozvoj. Druhým bodom je požiadavka, aby menšinové školy mohli slobodne používať učebnice vydané v druhej krajine. Slovensko a Maďarsko by podľa návrhu Gyurcsánya mali vytvoriť a prijať národné národnostné kódexy správania sa.
Na základe parity by mal vzniknúť "súd čestnosti", ktorý sa môže vyjadriť v prípade porušenia obsahu kódexu. Ak ktorákoľvek strana zistí, že nastala národnostná krivda, môže iniciovať jej spoločné vyšetrenie. Maďarský premiér tiež navrhuje založenie inštitútu ochrancu ľudských práv pre národné a národnostné otázky. Posledným návrhom je prehodnotenie zákazu používania národných symbolov na športových podujatiach v SR.