CHICAGO. novembra. Obaja pred rozhovormi uviedli, že chcú spolupracovať v čase finančnej krízy a iných problémov.
Podľa Obamu mali byť témou rozhovoru spôsoby, ako môžu spoločne prispieť k tomu, aby "dali krajinu do poriadku". Obamovým úmyslom bolo tiež poďakovať sa McCainovi za "výnimočnú službu" Spojeným štátom.
Od volebného víťazstva sa demokrat Obama pripravuje na prevzatie moci a zvažuje kandidátov na posty vo vláde, ktorú vytvorí po prevzatí prezidentského postu od republikána Georgea W. Busha 20. januára.
Obama uviedol, že chce do svojej vlády zaradiť aj republikánov, pričom oslovil tiež iných bývalých demokratických rivalov vrátane senátorky Hillary Clintonovej, ktorá je údajne kandidátkou na ministerku zahraničných vecí.
Nie je pravdepodobné, že by McCain chcel post v Obamovej vláde alebo že by mu ho ponúkli. V povolebnom prejave, v ktorom priznal porážku, však prisľúbil spoluprácu s budúcim prezidentom.
McCain počas kampane ostro kritizoval Obamu za neskúsenosť v oblasti zahraničnej politiky, hospodársku politiku zvyšujúcu dane či spojenie s radikálom zo 60. rokov. Obama zasa súpera obviňoval z toho, že chce pokračovať v politike nepopulárneho Busha.
Na dnešnej schôdzke McCaina sprevádzal jeho blízky priateľ a kolega zo Senátu Lindsey Graham. K Obamovi sa pridal jeho budúci šéf prezidentskej kancelárie Rahm Emanuel, člen Snemovne reprezentantov.
Zdroj: Reuters