DUBAJ. V Sýrii sa našli stopy uránu na mieste, ktoré vlani bombardoval Izrael. Pôvod uránu je však nejednoznačný. Uvedené stopy nepostačujú ako dôkaz jadrovej aktivity, vyhlásil dnes generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohamed El Baradej.
Podľa USA mala Sýria na bombardovanom mieste takmer dokončený reaktor na výrobu plutónia.
"Nebudeme schopní dospieť rýchlo k záveru, ak nebudeme mať dôveryhodné informácie," povedal Baradej na tlačovej konferencii v Dubaji. "Bol tam urán, ale to neznamená, že tam bol (aj) reaktor".
Diplomati už začiatkom mesiaca uviedli, že vzorky pôdy zobratej z bombardovaného miesta na východe Sýrie odhalili stopy prítomnosti spracovaného uránu.
Sýrsky minister zahraničných vecí Valíd al-Mualim odmietol závery ako politicky motivované a povedal, že urán mohol pochádzať z munície použitej Izraelom pri bombardovaní daného miesta vlani v septembri.
Baradej tiež spomenul, že ani správa o sýrskej jadrovej aktivite, ktorú MAAE zverejní tento týždeň, nebude jednoznačná.
"Správa bude informovať, že treba ešte veľa urobiť. Nebude obsahovať záver, či tam bol, alebo nebol reaktor," dodal. Obe krajiny - Sýriu aj Izrael - Baradej zároveň vyzval na spoluprácu s MAAE pri vyšetrovaní. Uvítal by tiež väčšiu transparentnosť zo strany Sýrie, ktorá však popiera, že by robila niečo zakázané.
Podľa Sýrie bola cieľom izraelského útoku opustená vojenská budova. Damask poprel, že by tam staval reaktor na výrobu plutónia a vyhlásil, že si americká spravodajská služba vymýšľa.
Washington, hlavný spojenec Izraela, tvrdí, že na mieste sa nachádzal tajný jadrový reaktor, ktorý bol už takmer dokončený, keď naň Izrael zaútočil.
Zdroj: Reuters, AP