BUDAPEŠŤ. Mnohí sú sklamaní po komárňanskej schôdzke maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya s jeho slovenským partnerom Robertom Ficom, a hovoria o neúspechu. Konštatuje to v komentári maďarského denníka Népszabadság autor Tibor Kiss.
Ak niekto dúfal v to, že v dvojstranných vzťahoch sa niečo okamžite pohne, ten je zrejme sklamaný. Ale ten, kto sa obával, že dvaja evidentne temperamentní politici sa po desiatich minútach pohádajú, sa teraz teší, že spolu vydržali dlhšiu dobu.
Inak samozrejme komárňanská schôdzka bola neúspechom. A to už v tom, že bola vôbec potrebná, že vzťahy dvoch susedných krajín klesli až tak hlboko, že bolo potrebné vysvetľovať takmer na úrovní žiaka základnej školy, čo koho bolí a prečo, píše Kiss.
Treba si však uvedomiť, že takáto je situácia. Fico má pravdu v tom, že oba národy chcú dobré susedské vzťahy. Terajšiu mrazivú situáciu zapríčinila politiky, a aj prostriedky a možnosti na korekciu sú v rukách politiky.
Nové informácie v Komárne nezazneli, bolo by ale škoda zatratiť toto stretnutie. Gyurcsány aj Fico urobili určitú sebakritiku. Fico napríklad priznal, že jeho koaličný partner Ján Slota škodí slovensko-maďarským vzťahom, preto sa ho pokúsi v budúcnosti udržať na uzde. Ak sa mu to podarí, tak predsa len nie je všetko stratené z pohľadu strednodobých vzťahov, uzatvára komentár Népszabadságu.
Konzervatívny denník Magyar Nemzet nezvyčajným spôsobom chváli spôsob argumentácie maďarského premiéra Gyurcsánya na tlačovej besede po schôdzke. Súčasne však pripomína, že krajina so zraniteľným hospodárstvom a s menšinovou vládou môže svoje národné záujmy na medzinárodnej scéne ťažšie presadzovať. V komentári István Pataky píše, že budapeštianska vládna agónia vyhovuje tým, ktorých záujmom je slabé Maďarsko, napríklad Ficovcom.
Internetové vydanie opozičného denníka Magyar Hírlap v komentári Lászlóa Szentesiho Zöldiho kladie otázku, že ak Gyurcsány je naozaj takým vlastencom, potom prečo po zásahu voči Maďarom v Dunajskej Strede neodvolal bratislavského maďarského veľvyslanca.
Prečo nepožiadala maďarská diplomacia medzinárodné spoločenstvo o pomoc, ak je naozaj taký veľký problém. Prečo Gyurcsány diskutuje iba tak vo všeobecnosti o fašizme namiesto toho, aby historickými a aktuálne-politicikými argumentmi aspoň rétoricky rozdrvil bratislavskú vládu, pýta sa autor komentára a dodáva, že je to preto, lebo ani teraz mu nejde o ochranu maďarských záujmov, ale o odrazenie útoku pravice v Maďarsku, o predĺženie menšinového vládnutia.
Keď Gyurcsány hovorí o maďarskom národe, alebo o extrémizme, tak myslí na Viktora Orbána, uzatvára Magyar Hírlap.