SME

Bush privítal svetových lídrov na summite G20 o finančnej kríze

Svetoví lídri, ktorí sa zišli na víkendový summit G20 vo Washingtone, pokročili v piatok smerom k dohode o systéme skorého ...

Washington. Svetoví lídri, ktorí sa zišli na víkendový summit G20 vo Washingtone, pokročili v piatok smerom k dohode o systéme skorého varovania v prípade finančných katastrof. Lídri sa zaviazali, že sprísnia benevolentné pravidlá a ďalšie mierne opatrenia, aby obnovili stabilitu života miliárd ľudí po celom svete, ktorých ohrozuje ekonomická kríza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer dvadsať lídrov sa stretlo vo Washingtone na najväčšom zhromaždení svojho druhu za necelé desaťročie. V piatok večerali vo veľkolepom štýle v Bielom dome, bola to však predohra k dnešným niekoľkohodinovým rokovaniam o tom, ako majú silné i rozvíjajúce sa ekonomiky bojovať, aby nespadli z okraja priepasti do chaosu.

SkryťVypnúť reklamu

Lídri už smerujú k schváleniu opatrení, vďaka ktorým bude svetový finančný systém transparentnejší pre investorov aj pre regulátorov, uviedli dnes diplomatické zdroje. Dohoda lídrov vyzýva k vytvoreniu akčného plánu na zlepšenie medzinárodného monitorovania trhov. Lídri takisto podľa očakávania schvália účinnejšie pravidlá určujúce to, ako budú firmy ohodnocovať svoj majetok, pretože práve táto slabina je pravdepodobne čiastočne zodpovedná za súčasnú finančnú krízu.

Druhý summit sa má konať začiatkom jari, po prevzatí prezidentského úradu Barackom Obamom. Prvé stretnutie, zvolané prezidentom Georgeom W. Bushom, sa uskutočňuje v období preberania moci, a tak nie je jasné, aké kroky sú USA ochotné urobiť v nasledujúcich mesiacoch. Novozvolený prezident Obama sa na summite nezúčastňuje, aby Bushovi nekomplikoval situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Skupinu G20 tvoria najväčšie priemyselne vyspelé a rozvojové štáty, ktoré sa podieľajú približne dvoma tretinami na svetovej ekonomike. Jej členmi sú Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, India, Indonézia, Japonsko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Taliansko, Turecko, Británia, USA a Európska únia.

Prezident USA George W. Bush dnes vítal hostí osobne pred Bielym domom. Mexického prezidenta Felipeho Calderóna oslovil na pracovnej večeri spojenej s diskusiami o globálnej finančnej kríze radostným "Hej, amigo, tak ako?"

Britskému premiérovi Gordonovi Brownovi, ďalšiemu z dvoch desiatok lídrov, ktorí prišli na medzinárodný summit riešiť ekonomické ťažkosti, sa od Busha ušlo podanie ruky, úsmev a tri potľapkania po chrbte.

SkryťVypnúť reklamu

Saudskoarabskému kráľovi Abdulláhovi dal americký prezident letmý bozk na obe líca.

Trvalo 75 minút, kým všetci lídri jeden po druhom poprichádzali na limuzínach v hmle a daždi do North Portico, súčasti Bieleho domu. Prišli v opačnom poradí ako stanovuje protokol: najprv tí, ktorí sú v úrade najkratšie. Takto mali lídri s najdlhším pôsobením vo funkcii najmenej času nudiť sa pred večerou.

Vzájomné pozdravovanie bolo dlhé. Ako lídri prichádzali, Bush vyšiel pred Biely dom, privítal ich, odprevadil dnu a potom čakal na ďalšieho hosťa. Bol to dlhý uvítací obrad a samé zatváranie a otváranie dverí.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi bol taký zhovorčivý, keď vystúpil z limuzíny, že Bush mal čo robiť, aby ho obrátil smerom k fotografom čakajúcim na ich zapózovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Japonský premiér Taro Aso sa zasa tak ponoril do rozhovoru s jedným svojím poradcom, že si ani nevšimol, že naňho na červenom koberci čaká Bush, iba šesť krokov od jeho auta. Obaja lídri sa uškŕňali, keď pózovali fotografom.

Holandský premiér Balkenende neprišiel. Dostal správu, že mu zomrel otec a odcestoval domov. Namiesto neho dorazil minister financií, ktorý takmer spadol na šmykľavom bielom mramore, keď vbehol do dverí po skončení uvítacej ceremónie.

Zdroj: Associated Press

2 20 jam

Práca

Súvisiace témy: USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 136
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 422
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 257
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 122
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 524
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 168
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu