NICE. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v piatok vyjadril, že americký protiraketový štít v Českej republike a Poľsku bezpečnostnej situácii v Európe nijakým spôsobom nepomôže.
Sarkozy týmto spochybnil plány Spojených štátov amerických vybudovať radarové zariadenie a umiestniť raketové strely v strednej Európe, ktoré majú USA chrániť pred potenciálnymi hrozbami zo strany krajín ako Irán či Severná Kórea.
"Rozmiestene zariadení protiraketového štítu neprinesie Európe nič dobré... iba to veci skomplikuje a vracia nás to do minulosti," vyhlásil francúzsky prezident. "Všetci spoločne predsa žijeme pod jednou strechou, poďme nájsť spoločné riešenia v oblasti bezpečnosti," uzavrel Sarkozy po stretnutí s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedovom vo francúzskom meste Nice.
Spojené štáty plánujú umiestniť v Poľsku desať rakiet a v Česku radar, čím sa dokončí obranný systém, ktorého časti už sú v USA, Grónsku a vo Veľkej Británii. Proti vybudovaniu častí obranného štítu v strednej Európe ostro protestuje Rusko, ktoré ho považuje za ohrozenie svojej bezpečnosti. Spojené štáty rozhodnutie obhajujú ako ochranu pred potenciálnymi agresormi.
Sarkozy nechce ani ruské rakety na hraniciach
Sarkozy v piatok zároveň vyzval svojho ruského partnera Dmitrija Medvedeva, aby sa vzdal úmyslu rozmiestniť rakety na hraniciach s EÚ. Moskva chce v enkláve Kaliningrad umiestniť rakety Iskander v reakcii na plánovaný americký protiraketový systém.
Sarkozy po skončení summitu EÚ-Rusko v Nice Medvedevovi sľúbil, že podporí jeho návrh na prehodnotenie európskych bezpečnostných zmlúv platných ešte od čias Studenej vojny. "Povedal som prezidentovi Medvedevovi, že jeho vyhlásenia nás veľmi znepokojujú a že by nemal rozmiestňovať rakety v žiadnej enkláve, pokiaľ neprediskutujeme nové geopolitické podmienky paneurópskej bezpečnosti," povedal Sarkozy
Francúzsky líder chce podľa vlastných slov nastoliť túto otázku na summite Severoatlantickej aliancie v apríli. Sarkozy tiež vyzval na uskutočnenie bezpečnostného summitu s Ruskom pod záštitou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
"Navrhujem, aby sme sa stretli v polovici roku 2009 a položili základy budúcej európskej bezpečnosti," vyhlásil a Rusko vyzval, aby sa dovtedy zdržalo akýchkoľvek jednostranných krokov. Medvedev síce návrh na rokovania o bezpečnosti privítal, no zdôraznil, že Rusko plánom na rozmiestnenie rakiet v Kaliningrade len reaguje na americké úmysly.
"Ruský krok je reakciou na niektoré krajiny v Európe, ktoré bez konzultácií súhlasili s rozmiestnením nových zbraní na ich území," povedal Medvedev.
Sarkozy: Mier v Gruzínsku sme vyjednali my
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v piatok opätovne kritizoval amerického prezidenta Georgea W. Busha za spôsob, akým USA pristupovali k rusko-gruzínskej kríze. "Nikdy som nemával vojenskými vyhrážkami, na rozdiel od ostatných,“ vyhlásil Sarkozy po rokovaniach s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom v Nice.
“Nie som si istý, že by vojenské zastrašovanie niekedy pohlo veci dopredu,“ pokračoval Sarkozy. "Prímerie medzi Ruskom a Gruzínskom vyjednala, ak dovolíte, Európa,“ zdôraznil Sarkozy na záverečnej tlačovej konferencii euro-ruského summitu. "Neviem, kam to viedlo, namieriť vojenské plavidlá do tejto oblasti,“ povedal Sarkozy v narážke na americkú námornú prítomnosť pri gruzínskych brehoch prístavu Poti počas konfliktu.
Francúzsky prezident už vo štvrtok kritizoval Georgea Busha za jeho postoje a činy počas augustového ozbrojeného konfliktu medzi Gruzínskom a Ruskom. "Keď ôsmeho augusta musel niekto odísť do Moskvy alebo Tbilisi - kto bránil ľudské práva? Bol to prezident Spojených štátov, ktorý povedal, že ´toto je neakceptovateľné´, alebo to bolo Francúzsko, ktoré dokázalo sprostredkovať dialóg medzi Ruskom a Gruzínskom?" pýtal sa Sarkozy v Elyzejskom paláci na ceremónii, počas ktorej mu odovzdali cenu časopisu Politique Internationale za politickú odvahu.
"Pamätám sa na môj telefonický rozhovor s americkým prezidentom tesne pred naším odchodom do Moskvy. Bush mi povedal, aby sme tam nešli, lebo Rusi chcú obsadiť Tbilisi. "Nechoďte nikam, stačí, keď ich odsúdite. Nakoniec sme tam s ministrom Kouchnerom išli a dosiahli sme dohodu o prímerí," uzavrel francúzsky prezident.
Sarkozymu, ktorý je v súčasnosti najvyšším predstaviteľom Európskej únie, sa v auguste podarilo dohodnúť prímerie medzi Ruskom a Gruzínskom po tom, ako medzi oboma krajinami vypukol 7. augusta ozbrojený konflikt o kontrolu nad gruzínskymi separatistickými regiónmi Južné Osetsko a Abcházsko.