PARÍŽ/VARŠAVA. Poľský premiér Donald Tusk odmieta zasahovanie Ruska do procesu prípravy amerického protiraketového systému na území Poľska.
"Americký raketový štít je predmetom dohody medzi Poľskom a USA," vyhlásil dnes Tusk v Paríži po stretnutí s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. "Tretie štátny nie sú účastníkmi týchto rokovaní a ani nebudú," zdôraznil poľský premiér.
Varšava a Washington sa dohodli v auguste na vybudovaní americkej základne s desiatimi protiraketami na severe krajiny.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev ponúkol v spore o rozmiestnení ďalších rakiet v strednej Európe tzv. nulovú opciu s tým, že Moskva je pripravená vzdať sa rozmiestnenia rakiet v ruskej enkláve Kalinigrad, ak sa aj USA vzdajú svojich protiraketových plánov v Poľsku. Uviedol to Medvedev parížskemu denníku "Le Figaro" (dnešné vydanie) pred piatkovým summitom EÚ a Ruska v Nizze.
Novozvolený prezident USA, zdá sa, o tejto otázke premýšľa, dodáva agentúra DPA.