TALLINN. Americký minister obrany Robert Gates kritizoval dnes vyjadrenia Moskvy, ktorá nedávno pohrozila rozmiestnením taktických rakiet na území pobaltskej Kaliningradskej oblasti.
"Takéto provokatívne poznámky sú zbytočné a pomýlené," uviedol Gates po skončení neoficiálneho rokovania ministrov obrany členských krajín NATO a Ukrajiny v estónskom Tallinne.
Gates v tejto súvislosti vyjadril záujem Washingtonu na konštruktívnych a pozitívnych vzťahoch s Ruskom. Najväčšiu hrozbu pre ruskú bezpečnosť predstavuje podľa jeho slov Irán, voči ktorému má byť zameraný plánovaný americký protiraketový štít. Pred týmto nebezpečenstvom by rakety v Kaliningrade Moskvu nedokázali ochrániť, zdôraznil šéf Pentagónu.
Zároveň odmietol návrh ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý uviedol, že Rusko nerozmiestni rakety v Kaliningradskej oblasti, ak sa USA vzdajú plánov na umiestnenie súčastí protiraketového štítu v Európe.
Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer dnes v Tallinne kritizoval ruské výhrady voči pripojeniu Ukrajiny k aliancii a vyhlásil, že každá krajina má právo slobodne si zvoliť bezpečnostnopolitickú orientáciu.
Podľa jeho slov ide o základný princíp, od ktorého NATO neustúpi. Scheffer zároveň konštatoval, že uznaním gruzínskych odštiepeneckých regiónov Abcházska a Južného Osetska Rusko porušilo základný princíp suverenity a územnej celistvosti krajiny.
Prezident hostiteľskej krajiny, najvyšší estónsky predstaviteľ Toomas Hendrik Ilves, podčiarkol vo svojom vystúpení, že z hľadiska bezpečnosti čiernomorskej a pobaltskej oblasti majú vzťahy medzi NATO a Ukrajinou kľúčový význam.
Rokovanie v Tallinne je fórom, ktoré by malo poslúžiť na koordináciu bezpečnostnej stratégie NATO a Ukrajiny, ako aj zhodnotenie reformy ukrajinských ozbrojených síl, respektíve miery pripravenosti postsovietskej republiky na účasť v operáciách pod velením NATO.
Kyjev sa už roky usiluje o prijatie medzi členov aliancie a s mimoriadnym očakávaním hľadí na decembrový summit NATO. Práve na ňom by sa aj pri zohľadnení poznatkov z rokovania v Tallinne mohlo najskôr rozhodnúť o zaradení Ukrajiny do Akčného plánu členstva v NATO (MAP), považovaného za predstupeň plnoprávneho členstva v aliancii.
Podľa slov ukrajinského ministra obrany Jurija Jechanurova je Kyjev pripravený vstúpiť do MAP, o členstve v NATO však zatiaľ neuvažuje.
Člen ukrajinskej vlády konštatoval, že Kyjev pozitívne hodnotí politiku otvorených dverí aliancie a usiluje sa o prehĺbenie spolupráce s NATO. Možnosť konzultácií ponúka príležitosť na prerokovanie strategických zmien, ku ktorým došlo po augustovom vývoji na Kaukaze, ako aj na vyhodnotenie výsledkov, ktoré Ukrajina dosiahla od aprílového summitu aliancie v Bukurešti, konštatoval Jechanurov.