VARŠAVA, BRATISLAVA. Barack Obama prezidentské voľby vyhral s heslom zmeny. Ešte sa nestal prezidentom, ale jeho prvú zmenu už v strednej Európe cítiť .
To, či budeme pokračovať v projekte obranného štítu, si ešte rozmyslíme. Telefonicky to poľskému prezidentovi Lechovi Kaczyńskému odkázal v pondelok budúci americký viceprezident Joe Biden.
Pre Kaczyńského, ktorý je horlivým zástancom americkej protiraketovej základne na severe krajiny, je to za uplynulé dni už druhá studená sprcha. Po piatkovom telefonáte s Obamom najprv Kaczyński tvrdil, že za základňu sa budúci americký prezident postavil, Obamov poradca však neskôr poprel, že by sa k čomukoľvek zaviazal.
Uľavilo by sa im
Biden aj Obamov poradca Denis McDonough uviedli, že nový prezident o štíte rozhodne po prehodnotení jeho „efektívnosti“ a „nákladov“. Podľa zmlúv, ktoré uzavrel George W. Bush s Varšavou a Prahou, by mali Američania v Poľsku inštalovať desať protiraketových striel a v Česku radar. V oboch krajinách musia ešte zmluvy prejsť v parlamentoch. Vlády čakajú, čo na to Obama.
Ak si to nový prezident so základňou rozmyslí, „vláde by sa mohlo aj uľaviť,“ povedal Jacek Kucharczyk z varšavského Inštitútu pre verejné otázky. „Poľsko základňu až tak veľmi ne-chcelo. Chceli sme hlavne ukázať, že sme dobrým spojencom,“ dodal analytik.
Na rozhodnutie nového amerického prezidenta čaká aj česká vláda Mirka Topolánka. „Chceme to odložiť, aby sme sa uistili o názore novej americkej vlády,“ odôvodnil koncom októbra český premiér rozhodnutie posunúť hlasovanie o radare v Snemovni.
Pavel Přikryl z pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky predpovedá, že Obamova administratíva bude nakoniec v projekte pokračovať. „Je to dlhodobý projekt,“ hovorí český politológ. Kucharczyk naopak tvrdí, že Obama od projektu možno úplne ustúpi.
Obaja analytici sa zhodujú, že základne v strednej Európe v každom prípade nebudú Obamovou prioritou číslo jeden a pripúšťajú aj niekoľkoročný odklad. To by potešilo Moskvu.
Len deň po víťazstve Obamu v prezidentských voľbách ruský prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že na americké základne v strednej Európe odpovie umiestnením rakiet na poľských hraniciach v Kaliningrade.
Na Obamu čaká aj Kremeľ
Neskôr však Rusko zvolilo k budúcemu prezidentovi ústretovosť. Obamove názory „vzbudzujú v nás nádej, že tieto otázky budeme môcť riešiť v konštruktívnejšom duchu,“ povedal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov ruským agentúram v nedeľu.
Včera Kremeľ odmietol Bushove návrhy na spoluprácu na protiraketovom dáždniku úplne. „Nebudeme súhlasiť s týmito návrhmi, hovoriť budeme s novou administratívou,“ povedal agentúre ItarTass nemenovaný zdroj z Kremľa.
Väčšina je proti
Poliaci (september 2008)
41 percent je za základňu.
46 percent je proti.
Česi (október 2008)
27 percent je za radar.
66 percent je proti.
Zdroje: CVVM, CBOS