PRAHA. Český prezident Václav Klaus nazval írskeho ministra zahraničných vecí "pokrytcom". Klaus, ktorý v stredu ukončil trojdňovú návštevu ostrovnej krajiny, týmto spôsobom pred českými novinármi v Dubline zareagoval na kritiku Michaela Martina, ktorému sa nepáčilo stretnutie českého prezidenta so skupinami so zamietavým stanoviskom k Lisabonskej zmluve.
"Také pokrytectvo neznesiem," vyhlásil Klaus. "Ak ma niekto nemusí, tak nech mi to povie do očí - a nie za mojim chrbtom. Osobne považujem aktuálnu situáciu v Európe za znak úbytku demokracie na starom kontinente. A keď teraz naviac vidím reakcie írskeho ministra a írskej tlače, tak mám pocit, že je to ešte horšie, ako som si pôvodne myslel," uzavrel Klaus.
Česká hlava štátu sa v utorok stretla s Declanom Ganleym, ktorého skupina Libertas stála za mohutnou iniciatívou namierenou proti prijatiu Lisabonskej zmluvy v Írsku. Verejné vychvaľovanie najznámejšieho írskeho aktivistu proti Európskej únii (EÚ) Ganleyho sa nepozdávalo írskej vláde a najmä ministrovi zahraničia Michaelovi Martinovi. Ten ich stretnutie okomentoval ako "nevhodné" v rámci oficiálnej štátnej návštevy a výroky českého prezidenta označil za "absurdné, povrchné a falošné".
Klaus je vyhláseným euroskeptikom, ktorý odmieta Európsku úniu ako celok a zároveň aj Lisabonskú zmluvu, ktorá má napomôcť lepšiemu fungovaniu únie a taktiež umožniť reformné zmeny v rámci nej. Česko patrí medzi tých málo krajín, ktoré ratifikačný proces zmluvy stále neukončili. Napriek tomu, že Klausov politický vplyv v ČR je pomerne veľký, jeho prezidentské právomoci sú obmedzené. To však nič nemení na tom, že jeho podpis pod ratifikáciou je potrebný na to, aby Lisabonská zmluva mohla v Česku oficiálne vstúpiť do platnosti. Na to, aby bola platnou a záväznou pre celú úniu, je potrebné ukončiť jej ratifikáciu vo všetkých 27 členských krajinách EÚ.