VARŠAVA. Budúci americký viceprezident Joe Biden poľskému prezidentovi Lechovi Kaczynskému povedal, že nadchádzajúca vláda USA posúdi plány administratívy Georgea W. Busha v oblasti protiraketovej obrany pred rozhodnutím, či v nich bude pokračovať. Informovala o tom dnes Kaczynského kancelária.
Kaczynski a Biden sa v pondelkovom telefonáte uistili o tom, že si želajú pokračovať v úzkej politickej a vojenskej spolupráci oboch krajín. Biden však zdôraznil, že vláda Baracka Obamu protiraketový štít v Európe podporí až na základe hodnotenia zo strany jeho momentálne budovaného tímu pre národnú bezpečnosť, ako aj efektívnosti a významu tohto projektu.
Obama podporil budovanie protiraketového štítu, uviedol však, že je potrebné dôkladne preskúmať jeho funkčnosť a náklady, aby sa na tento projekt bezdôvodne nepresmerovali značné zdroje z iných priorít.
Kaczynski cez víkend vydal vyhlásenie, podľa ktorého Obama prisľúbil pokračovať v projekte umiestnenia častí protiraketového štítu v Poľsku a Českej republike. Spolupracovník novozvoleného prezidenta USA to však vzápätí poprel.
Plány Bushovej vlády ostro kritizuje Moskva, ktorá plánovaný protiraketový štít vníma ako hrozbu pre bezpečnosť Ruska. Ruský prezident Dmitrij Medvedev minulý týždeň vyhlásil, že jeho krajina v reakcii na plány Washingtonu umiestni taktické rakety Iskander v Kaliningradskom regióne susediacom s Poľskom.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však dnes naznačil zmiernenie postoja Moskvy, keď oznámil, že Rusko k rozmiestneniu rakiet pri poľskej hranici nepristúpi, ak USA zrušia plány umiestnenia systému protiraketovej obrany v strednej Európe.
Zdroj: Associated Press, Reuters