Londýn 10. novembra (TASR) - Finančná kríza dala svetovým lídrom jedinečnú príležitosť vytvoriť skutočne globálnu spoločnosť, uviedol dnes britský premiér Gordon Brown. Vo výročnom prejave o zahraničnej politike tiež vyhlásil, že Británia, USA a Európa sú rozhodujúcimi aktérmi formovania "silnejšieho a spravodlivejšieho" svetového poriadku.
Brown, ktorý viedol výzvy na reformu medzinárodných finančných inštitúcií, a ďalší lídri sa budúci víkend stretnú vo Washingtone, aby diskutovali o dlhodobých riešeniach ekonomických problémov po sérii koordinovaných krokov proti finančnej kríze.
"Je jedinečné v tomto globálnom veku, že je dnes v našej moci spojiť naše sily, aby sa na rok 2008 pamätalo nielen pre neúspech finančného pádu, ktorý zachvátil svet, ale pre húževnatosť a optimizmus, s ktorými sme sa postavili proti búrke, prestáli ju a uspeli," vyhlásil Brown.
V prvom prejave o zahraničnej politike od víťazstva Baracka Obamu v amerických prezidentských voľbách Brown uviedol, že USA ako "najbližší spojenec" Británie dali v nedávnych voľbách nový zmysel svojmu prvotnému krédu, podľa ktorého sú všetci ľudia stvorení seberovní. Uviedol tiež, že Amerika stojí na "úsvite nádeje".
Brown vymenoval päť veľkých úloh, pred ktorými stojí svet: terorizmus, extrémizmus a potreba potvrdiť dôveru v demokraciu, globálne hospodárstvo, klimatické zmeny, konflikty a mechanizmus obnovy štátov po konfliktoch, ako aj splnenie cieľov v oblasti boja proti chudobe a chorobám.
Britský premiér vyzval Irán, aby prijal zahraničné ponuky v súvislosti s jadrovým programom "alebo čelil novým sankciám a rastúcej izolácii".
Uviedol tiež, že Británia dosahuje pokrok v Iraku, preto bude môcť splniť svoj cieľ stiahnutia vojakov z tejto krajiny. Situáciu v Afganistane zasa označil za "skúšku, v ktorej si medzinárodné spoločenstvo nemôže dovoliť neuspieť".
Zdroj: Reuters