BUDAPEŠŤ. Európska komisia (EK) vyjadrila dnes znepokojenie nad tým, že "vzťahy medzi dvoma členskými štátmi Európskej únie by sa mohli zhoršiť pre extrémistov a spory o práva menšín.“
Pre agentúru SITA to v písomnom stanovisku uviedol Michele Cercone, hovorca EK pre oblasť spravodlivosti, slobôd a bezpečnosti.
Cercone zároveň pripomenul, že EK nemá vo svojej pôsobnosti riešenie konkrétnych situácií, ktoré vznikli cez víkend a v pondelok na slovensko-maďarských hraniciach.
Cercone ale zdôraznil, že "každý členský štát musí využiť všetky právne nástroje na garantovanie práv menšín tak, ako to stanovujú domáce, európske a medzinárodné právne predpisy.“ Žiaden členský štát EÚ nesmie ostať ľahostajný voči prejavom extrémizmu. "Rasizmus, xenofóbia, totalitné ideológie, výtržníctvo na štadiónoch a násilie nie sú v súlade s hodnotami EÚ,“ zdôraznil hovorca.
Cercone pre SITA uviedol, že EK monitoruje všetky porušovania komunitného práva vrátane antidiskriminačných opatrení. "Veríme, že Slovensko aj Maďarská republika sa budú v tejto situácii správať zodpovedne a v súlade s hodnotami vlastnými členským štátom EÚ,“ uzatvoril hovorca.
Gyurcsány sa radil, ako ďalej so Slovenskom
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány dnes zvolal do svojej pracovne schôdzku predsedov piatich strán zastúpených v zákonodarnom zbore, aby sa spolu poradili ohľadne súčasnej situácie v slovensko-maďarských vzťahoch a o krokoch proti nacionalizmu.
Ako povedal predtým v budapeštianskom parlamente premiér Gyurcsány, "je potrebné sa spolu poradiť, ako prekonať napätie v slovensko-maďarských vzťahoch a až potom je možné sa obrátiť na slovenského partnera.
Maďarský premiér: Keď si nedáme pozor, nacionalisti nás zničia
"Musíme konať spoločne a vedno. Potom, keď sa rozhodneme, čo urobíme, tak si každý si urobí svoju prácu - aj ja, aj vy, lebo s vášňou je ľahké konať, ale popri vášňach je teraz potrebná aj spoločná národná múdrosť a zodpovednosť," vyhlásil predseda maďarskej vlády.
Ďalej zdôraznil, že je treba konať zladene, spoločne a tak, aby to slúžilo národným záujmom. "Je to síce dôležité, ale nie je isté, či v tejto situácii stačí vydať nejaké vyhlásenie. Namiesto rečí sú možno potrebné iné činy."
"Keď si nedáme pozor, tak nacionalisti nás zničia. Dovtedy budú napínať strunu, kým nepraskne. Slovenskí nacionalisti provokujú Maďarsko, maďarskí nacionalisti zase provokujú Slovensko. Myslím si, že by bolo potrebné prikázať: stoj!" argumentoval Gyurcsány. Podľa neho je načase zastaviť extrémistov, pretože spôsobia také škody, za ktoré budú platiť ešte aj naši vnuci.
Maďarsko si ctí nezávislosť Slovenska
Premiér podčiarkol: "Je neprijateľné, keď slovenský politik haní Maďarsko, je neprijateľné, keď sa musí bojovať za maďarské názvy prihraničných obcí, je neprijateľné (aj keď sa ohľadne toho objaví čo len podozrenie), keď na futbalovom zápase polícia nezákonne a brutálne potiera politické názory."
Aj to je podľa Gyurcsána neprijateľné, keď sa desiatky ľudí vyberú na futbalový zápas s cieľom politicky provokovať, namiesto toho, aby išli fandiť. "Aj to je neprijateľné, keď v Maďarsku niekto spáli zástavu akéhokoľvek národa, a neprijateľné je aj to, keď v Maďarsku ubližujú a nenávidia Slovensko." Nacionalizmus nie je policajná záležitosť, ale spoločenská, politická otázka, dodal.
Gyurcsány okrem iného konštatoval, že v Európe sa na súčasné situáciu pozerajú tak, že v slovensko-maďarskej diskusii sa vadia nacionalisti s nacionalistami, ale nikoho nezaujíma, kto je väčším nacionalistom....
"Maďarsko, maďarská vláda a parlament si ctia Slovensko, nezávislosť Slovenska a jeho integritu," vyhlásil na záver maďarský premiér.
SMK sa chce stretnúť s premiérom
Strana maďarskej koalície (SMK) chce prispieť k tomu, aby napätie v slovensko-maďarských vzťahoch neeskalovalo. Chcú sa preto stretnúť so slovenským premiérom Robertom Ficom ako aj s predstaviteľmi Maďarskej republiky. Ako zdôraznil dnes na tlačovej besede predseda strany Pál Csáky, nepovažujú sa za mediátorov. Slovensko a Maďarsko nepotrebuje mediátorov, ale zodpovedných politikov, predovšetkým v slovenskej vláde, zdôraznil.
Problém je podľa neho na slovenskej strane. Minulý týždeň sa stretol slovenský premiér s maďarským a úplne inak interpretujú obsah stretnutia, stretli sa aj ministri zahraničných vecí a úplne inak interpretujú dohody. "Slovenská politická a predovšetkým vládna elita nedodržuje slovo a potom vznikajú otázky, či je dôveryhodný partner. Určitá sebareflexia v prípade slovenskej vlády by bola dobrá a potrebná," vyhlásil Csáky. Predseda SMK súhlasí s názorom, že dozrelo to, čo pestoval Fico a táto koalícia dva roky. Jána Slotu a SNS označil " za zlého ducha slovenskej politiky."
Csáky: Na Slovensku je hysterické ovzdušie
Csáky dodal, že na Slovensku je už štvrtý týždeň dosť hysterické ovzdušie okolo slovensko-maďarských vzťahov a SMK je to ľúto. V tejto súvislosti "za nie dobré" označil aj dnešné blokovanie hraníc nacionalistickou stranou Jobbik a radikálnou organizáciou Maďarská garda. Vyzval médiá, aby nerobili senzáciu z toho, že niekde stojí niekoľko áut.
"Treba ich obísť, druhýkrát potom možno neprídu, keď sa z toho nebude robiť veľké haló," zdôraznil. Špičkou paranoje bola podľa Csákyho sobotňajšia tlačová beseda premiéra Fica a ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Kubiša. Do Kráľovského Chlmca sa zatúlalo 28 ľudí, u ktorých nenašli žiadne predmety, ktoré by pripomínali zbraň. Premiér a ministri organizujú tlačovku, akoby zachraňovali Slovensko. "Je to smiešne, detinské. Takýmito krokmi politici a potom aj niektoré médiá vyvolávajú napätie," dodal. SMK nemá výhrady k postupu polície voči 28 maďarským radikálom v Chlmci, ale nedá sa to porovnávať s tým, čo sa udialo v Dunajskej Strede pri futbalovom zápase, dodal.