BERLÍN. Nemecko si dnes pripomína 19. výročie pádu Berlínskeho múru - udalosť, ktorú na dnešnej spomienkovej slávnosti v nemeckej metropole niekdajší starosta Západného Berlína Walter Momper označil za "skvelý darček pre všetkých Nemcov".
Pripomienka tejto historickej udalosti sa uskutočňuje v ten istý deň, ako spomienka na nacistický protižidovský pogrom počas Krištáľovej noci roku 1938.
"Od zjednotenia sme sa naučili kráčať vzpriamene a s hrdosťou, ktorá nám predtým chýbala. K rozdeleniu Nemecka viedol ohromujúci sled udalostí, východonemecký režim sa jednoducho rozpadol," dodal bývalý starosta rozdeleného mesta.
Vedenie niekdajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) 9. novembra 1989 oznámilo obyvateľstvom túžobne očakávané zmeny v oblasti cestovania na Západ. To viedlo prakticky k "masovému útoku" občanov bývalej NDR na pohraničné priechody s Nemeckou spolkovou republikou a priechody do západnej časti Berlína, takže hraničiari nakoniec rezignovali aj na formálnu kontrolu cestovných dokladov.
Rozhodnutiu spred 15 rokov predchádzali stupňujúce sa protesty angažovanej verejnosti a utečenecká vlna, ktorá už od leta 1989 znepokojovala aj predstaviteľov spriatelených krajín, vrátane bývalého Československa.
Po tom, čo občania NDR mohli vycestovať na Západ cez Maďarsko i Československo, bol pád Berlínskeho múru iba otázkou času. Rok nato došlo k opätovnému zjednoteniu Nemecka rozdeleného od konca druhej svetovej vojny.