KIBATI. Vzbúrenci a provládni ozbrojenci tento týždeň rozpútali v Kongu teror a popravovali civilistov, povedal vyslanec OSN v Konžskej demokratickej republike (KDR) s tým, že sa dá hovoriť o vojnových zločinoch, ktoré len zdôrazňujú neschopnosť málopočetných jednotiek OSN chrániť obyvateľstvo.
Konžská armáda medzitým v sobotu postúpila smerom k pozíciám rebelov a obnovené rozbroje neďaleko mesta Goma ohrozujú krehké prímerie, ktoré vyhlásili rebeli pred desiatimi dňami po tom, čo zahnali armádu do obranných pozícií.
Vyslanec OSN Alan Doss povedal, že v meste Kiwanja boli spáchané "netolerovateľné vojnové zločiny" rebelmi Laurenta Nkundu a ozbrojencami zo skupiny Mai Mai, ktorí podporujú vládu.
Vyšetrovatelia z OSN v piatok prišli k 11 hrobom, v ktorých sa podľa dedinčanov nachádza 26 tiel. Organizácia Human Rigths Watch uviedla, že tiel môže byť až 50. Viac vrážd údajne spáchali vzbúrenci, menej ozbrojenci.
Mierové jednotky OSN majú v Kiwanje vzdialenej asi 80 kilometrov od Gomy základňu, je v nej však len 120 vojakov, pričom mesto samé má 30.000 až 50.000 obyvateľov.
V utorok, prvý deň, keď došlo k vraždám, boli príslušníci OSN ostreľovaní a ozbrojenci sa navyše ukrývali v domoch medzi civilistami. Mierové jednotky sa v stredu snažili zabrániť vraždám aj v dvoch ďalších mestách, Nyanzale a Kikuku. Doss povedal, že nie je v ich moci uchrániť každý život.
Regionálni lídri na summite v Nairobi odsúdili zlyhanie príslušníkov mierových jednotiek. V KDR, ktorá má rozlohu približne ako Západná Európa, je ich celkovo 17.000.
Reportér z tlačovej agentúry Associated Press (AP) videl telá dvoch zastrelených mužov na hlavnej ceste len jeden a pol kilometra od základne OSN.
Rebeli sa údajne sústredili na ľudí z kmeňa Nande, odkiaľ pochádza najviac ozbrojencov zo skupiny Mai Mai, pričom zároveň rabovali, zapaľovali domy a podpálili aj jeden hotel.
Rebelský líder Nkunda je už obvinený zo zločinov proti ľudskosti a konžská vláda na neho vydala medzinárodný zatykač hneď po tom, čo v roku 2004 ušiel z jej armády. Nkunda na oplátku obvinil vládu z vojnových zločinov.
Od 28. augusta, keď Nkunda zahájil ofenzívu a zmocnil sa väčších oblastí na východe Konga, muselo domovy opustiť viac ako 250.000 ľudí.
Konflikt v KDR je poháňaný etnickou neznášanlivosťou. Tá sa vystupňovala najmä v roku 1994 po tom, čo bolo viac ako 500.000 Tutsiov zavraždených v susednej Rwande. Nkunda najskôr tvrdil, že bojuje za ochranu minoritných Tutsiov pred rwandskými rebelmi z kmeňa Hutuov, ktorí sa zúčastnili na genocíde a potom utiekli do KDR. Poslednú dobu však hovorí, že bojuje za "oslobodenie" celého východného Konga od skorumpovanej vlády.
V sobotu sa ďalšie tisícky utečencov uberali po ceste stráženej vojakmi smerom do Gomy. Podľa reportéra z AP boli medzi nimi aj angolskí vojaci. Doss povedal, že nemá žiadne informácie, podľa ktorých by sa v regióne nachádzali aj vojaci z Angoly. KDR však 29. októbra požiadala Angolu o pomoc, keď sa rebeli posunuli smerom ku Gome, ktorá leží na hraniciach s Rwandou.