Abuja 27. apríl (TASR) - Predstavitelia afrických krajín dnes v nigérijskej metropole Abuja na záver dvojdňového summitu Organizácie africkej jednoty (OAJ) o problematike HIV/AIDS vyhlásili stav pohotovosti a prisľúbili, že boj proti chorobe AIDS povýšia na svoju prioritu.
Pätnásť hláv štátov a vysokí vládni predstavitelia 43 afrických krajín tiež súhlasili s vytvorením legislatívy a predpisov pre medzinárodný obchod, ktoré by zabezpečili dostupnosť liekov proti AIDS za prijateľné ceny.
Abujská deklarácia okrem toho vyzýva rozvinuté krajiny, aby podporili ich boja voči AIDS a venovali rozvojovým krajinám 0,7 percenta svojho hrubého národného produktu.
Rokujúci lídri dnes zamietli návrh na vyčlenenie 15 percent zo štátnych rozpočtov svojich krajín na boj proti AIDS a príbuzným chorobám. Namiesto toho však súhlasili, že týchto 15 percent použijú na celkové zlepšenie zdravotného sektoru.
"Myslím si, že sme v závere tohto summitu dospeli ku koncu neistoty. Je nám jasné, kde a ako máme ísť," vyhlásil predseda summitu, nigérijský prezident Olusegun Obasanjo pri podpise deklarácie.
Účastníci v nej podporili aj návrh generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana na vytvorenie globálneho fondu proti AIDS s objemom finančných prostriedkov päť až desať miliárd dolárov.
Podľa Annanových slov je totiž na vedenie účinnej kampane proti AIDS potrebné počas dlhšieho obdobia vynaložiť každý rok sedem až desať miliárd dolárov. Súčasné výdavky rozvojových krajín na tento účel sa však pohybujú na úrovni jednej miliardy dolárov ročne.
Afriku zasiahla choroba AIDS viac ako ktorýkoľvek iný kontinent. Podľa medzinárodných organizácií žije južne od Sahary 25,3 milióna nainfikovaných, čo je asi 70 percent všetkých infikovaných dospelých a detí na celom svete. V 16 afrických štátoch je pritom HIV pozitívnych desať percent dospelej populácie.
Dvojdňový summit a Abuji, na ktorom sa zúčastnil aj bývalý americký prezident Bill Clinton, sa konal s cieľom získať doposiaľ najväčšiu politickú podporu stratégii boja proti epidémii AIDS. Záverečná vyhlásenie obsahuje aj požiadavku, aby všetky zastúpené vlády zaviedli politiku umožňujúcu dovoz a výrobu liekov proti AIDS.
Krátko pred podpisom deklarácie prečítala zástupkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Nancy Powellová delegátom afrických krajín posolstvo vlády prezidenta Georgea W. Busha. Ním navrhovaný rozpočet ráta s 2,5 miliardy dolárov na boj proti HIV/AIDS, pričom 480 miliónov dolárov vyčleňuje na medzinárodnú pomoc v tejto oblasti.