GOMA/KINSHASA. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun však tieto informácie na mierovej konferencii v kenskom Nairobi poprel. Nové zrážky medzi armádou a povstalcami vypukli pred Gomou neďaleko Kibati, kde sa uchýlilo asi 45 tisíc utečencov z východu Konžskej demokratickej republiky (KDR) zmietanom konfliktom. Tisícky obyvateľov ušli aj do Gomy. Organizácia Lekári bez hraníc informovala o bojoch v mestách Rutshuru a Kiwanja, kam sa nepodarilo dostať tímu humanitárnej skupiny, ktorá sa vrátila späť. Podľa ich informácií je nemocnica v Rutshuru plná civilistov vysídlených konfliktom. OSN v piatok v neskorých hodinách uviedla, že jednotky lojálne tutsijskému bývalému generálovi Laurentovi Nkundovi sú zodpovedné za vraždenie, ku ktorému došlo v KDR tento týždeň. Po návšteve inšpekčného tímu misia OSN MONUC uviedla, že "závažné porušovanie ľudských práv" bolo potvrdené v meste Kiwanja, 80 kilometrov severne od Gomy.
KDR požiadala Angolu o podporu 29. októbra, keď sa povstalci priblížili ku Gome, metropole provincie Severné Kivu pri hraniciach s Rwandou. Nemenovaný zástupca OSN a uruguajský príslušník mierových síl v piatok uviedli, že nespresnený počet angolských vojakov pricestoval pred štyrmi dňami. Pan však uviedol, že o žiadnych angolských vojakoch v KDR nevie. "Nemám žiadne informácie o účasti angolských vojakov v tomto období," vyhlásil na tlačovej konferencii po summite v Nairobi. Na jeho výzvu reagoval vyslanec OSN v KDR Alan Doss, ktorý dodal, že "nemá žiadne priame nezávislé potvrdenie tejto správy." V New Yorku námestník OSN pre mierové sily Edmond Mulet povedal, že možno došlo k omylu a niektorí ľudia považovali konžské jednotky trénované v Angole, a preto hovoriace po portugalsky, za angolských vojakov. Účasť angolských vojakov by mohlo znamenať rozšírenie konfliktu za konžské hranice. Susedná Rwanda, ktorej tutsijskú vládu KDR obvinila z podpory Nkundových povstalcov, by pravdepodobne ich prítomnosť považovala za provokáciu.
Africkí lídri na summite kritizovali mierové sily OSN v KDR, ktoré sú najväčšie na svete, za zlyhanie pri ochrane civilistov a ukončení násilia na východe Konga. Pan na mierovom summite za účasti konžského prezidenta Josepha Kabilu a ďalších šiestich afrických lídrov varoval, že "kríza by mohla zasiahnuť širšiu oblasť." "Musíme zastaviť tento cyklus násilia," povedal a vyzval na posilnenie konžskej armády. Kabilov hovorca Kudura Kasongo uviedol, že misia MONUC si nesplnila svoj mandát. "Aj keď oni zlyhali, prečo sme zostali sami s týmto bremenom?," povedal. Delegáti na summite súhlasili, že región by mal vyslať mierové sily v prípade potreby.
Násilie vo východnom Kongu vyhnalo od augusta z domovov asi 250 tisíc ľudí, podľa Human Rights Watch za posledné dva mesiace zahynulo najmenej 100 ľudí. Zástupca OSN v piatok uviedol, že nezvestných alebo zajatých je niekoľko novinárov informujúcich zo zóny konfliktu, vrátane štyroch zahraničných. Pod podmienkou anonymity povedal, že troch alebo štyroch novinárov vydali v piatok ráno konžskej armáde a mierové sily OSN sa teraz k nim snažia dostať. Traja ďalší európski reportéri sú nezvestní 72 hodín.