V okolí hotela Hilton bolo včera vidieť bezpečnostné služby ešte pred plánovaným príchodom Baracka Obamu. Nový prezident tam chystal prvú tlačovú konferenciu po svojom zvolení. Práve v jednej z 1545 miestností najväčšieho hotela v Chicagu mal predtým hovoriť so svojím čerstvo vymenovaným tímom o ekonomických otázkach.
Vo vstupnej hale stáli chicagskí policajti s vlčiakmi. „Mňa zatiaľ bezpečnosť nijako neobmedzovala, ale vidím, že sa tu niečo bude diať. Napríklad tento bude určite agent,“ hovorí hosť hotela biznismen Richard a ukazuje na chlapa v tmavých okuliaroch.
Obama je lákavým terčom
V televízii to vidieť nebolo, ale ochranka zarezávala naplno už dva dni predtým. Barack Obama vo svojej víťaznej reči po utorkovom zvolení hovoril 125tisícovému davu fanúšikov spoza plexiskla. Niekoľko centimetrov hrubá bariéra ho mala chrániť pred prípadným atentátom.
To bolo len jedno z bezpečnostných opatrení na ochranu budúceho prezidenta počas utorkového večera v chicagskom Grantovom parku. Každý návštevník musel prejsť dôkladnou kontrolou, do areálu nemohol priniesť ani fľašu s vodou. V okolí parku zaisťovalo bezpečnosť takmer tritisíc chicagských policajtov. Stovky tajných agentov boli medzitým v dave fanúšikov, ďalší kontrolovali situáciu z okolitých budov.
Na podobné opatrenia si Barack Obama s jeho rodinou, ako aj tí, čo ho budú chcieť vidieť naživo, musia zvyknúť. Podľa expertov bude pre jeho rasu lákavejším terčom extrémistov, ako jeho predchodcovia.
Väčšia hrozba môže prísť najmä od ľudí a skupín, ktorým prekáža jeho farba pokožky. „Jeho ochrana bude jedinečná a zároveň vyzývajúca,“ povedal bezpečnostný analytik Fred Burton pre AFP.
Chránia už aj kandidátov
Podobné opatrenia pre budúceho prezidenta majú svoj význam. Polícia už odhalila dva plány na atentát na Obamu a ďalšie stovky hrozieb. Naposledy zatkli minulý mesiac v štáte Tennessee dvoch mladých rasistov. Obvinili ich okrem iného z toho, že vtedy ešte prezidentského kandidáta chceli, ako popredného Afroameričana v krajine, zabiť.
Zabiť prezidenta alebo sa o to aspoň pokúsiť, nie je v Spojených štátoch ničím zriedkavým. Za 232 rokov histórie krajiny, kde vlastnia ľudia legálne 200 miliónov strelných zbraní a kde ročne zastrelia 30tisíc Američanov, zavraždili štyroch prezidentov.
Počínajúc guľkou do hlavy v divadle pre Abrahama Lincolna a končiac zastrelením Johna Fitzgeralda Kennedyho v uliciach Dallasu.
Pokus o atentát zažil pritom od Richarda Nixona každý prezident. Naposledy sa pokúsili zabiť Georgea Busha v roku 2005 v Tbilisi, keď pri pódiu, kde stál s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim, dopadol granát, ktorý však nevybuchol.
Rodinné výlety sa skončili
Barack Obama si však na prítomnosť tajných agentov zvykať nemusí. Ako kandidáta ho chránia už od mája 2007. Nariadenie, aby boli pod ochranou aj kandidáti na prezidenta, nielen samotné hlavy štátu, platí od roku 1968, keď zavraždili demokrata Roberta Kennedyho.
O Obamovu bezpečnosť sa starajú stovky príslušníkov bezpečnostných služieb a tajných agentov. Nedávno testovali novú prezidentskú limuzínu, ktorá by mala vydržať silnejšie bombové útoky. „Mám najlepšiu ochranu na svete,“ povedal Obama v rozhovore pre New York Times ešte pred voľbami.
Podľa príbuzných sa počas prezidentovania budú musieť vypustiť rodinné výlety. Jeho dve dcéry bude do školy a späť odprevádzať ochranka.
1881: na washingtonskej stanici zabili Jamesa Garfielda. |
1901: v Buffale zavraždili Williama McKinleyho. |
![]() 1963: v Dallase spáchali atentát na Johna F. Kennedyho. |
![]() 1968: v Los Angeles zastrelili senátora Bobbyho Kennedyho. |
![]() 1981: vo Washingtone postrelili Ronalda Reagana. |
Špeciálne ochranné komando sprevádzalo Baracka Obamu na jeho prvom stretnutí s expertmi z FBI. Snajperi nechýbali ani na predvolebných mítingoch. |
Autor: Chicago