Keď si Thomas a Tumblelina kupovali pred dvanástimi rokmi vytúžený vlastný dom, nečakali, že raz sa ocitnú tu. Thomas mal vlastnú autoopravovňu, jeho manželka pracovala ako vedúca v maloobchode.
Dnes sa boja, že o strechu nad hlavou prídu. Podobne ako ďalší dvadsiati zúfalci v čakárni neziskovej organizácie Neighborhood Assistance Corporation of America (NACA), ktorá pomáha ľuďom vyjednávať s bankami zníženie splátky za hypotéky. Neveľká firma, kde okrem angličtiny počuť aj španielčinu, je pre mnohých poslednou záchranou pred vysťahovaním.
Barack spasiteľ
Tým naozajstným záchrancom Spojených štátov však má byť Barack Obama. Väčšina Američanov uverila, že ten, kto ich vynesie z veľkej ekonomickej krízy, je čerstvo zvolený prezident. Za demokratického kandidáta v utorok hlasovali aj Thomas a Tumblelina.
„Aj keby splnil len polovicu toho, čo sľúbil, budem spokojná,“ hovorí Tumblelina.
Obama si ekonomiku už určil za svoju agendu číslo jeden.
Predvčerom oznámil zostavu svojho poradného ekonomického tímu. Nechýba tam ani najbohatší muž sveta Warren Buffet. Ľahké to mať však nebude.
Kríza na finančných trhoch si vyžiadala dane. Nancy Villacortaová, konzultantka spoločnosti NACA priznáva, že od finančnej krízy sa počet skrachovaných ľudí, čo k nim chodí po pomoc, zdvojnásobil. Sedem z desiatich príde, pretože prišli o prácu a nevládzu splácať dom.
„Všetko sa zhoršilo, keď si manželka tri roky nevedela nájsť prácu. Máme dvoch synov na univerzite, museli sme im platiť školné. Nie vždy sme preto poslali plnú splátku za hypotéku,“ priznáva 44-ročný Thomas pôvodom z Texasu. Najskôr si požičali od priateľov, teraz sú úplne bez väčšej hotovosti.
Menšie zisky, väčšie splátky
„Zisky mojej firmy sa znížili o polovicu. Musel som si nájsť nočnú prácu ako šofér kamiónu,“ opisuje Thomas dosah finančnej krízy na jeho rodinu.
V posledných rokoch vlády Georgea Busha finančné inštitúcie stratili všetky zábrany. Dostať hypotéku nebol žiadny problém. „Dávali ju napríklad hispánskym imigrantom, u ktorých muselo byť jasné, že keď sa zvýšia úroky, nebudú ju môcť splácať,“ hovorí konzultantka, ktorá má na druhej strane vizitky napísané Pozor na finančných predátorov. Spomína príbeh Marie Garciovej. Tá dostala hypotéku aj napriek tomu, že bola nezamestnaná.
Chamtivosť
Na otázku, prečo banky dávali pôžičky ľuďom, aj keď vedeli, že ich nebudú schopní splácať, odpovedá jednoducho: chamtivosť. Z počtu predaných hypoték získavali provízie.
Na pomoc čaká aj Luthinne. Päťdesiatročná Afroameričanka žije v dome s bratom Billim, dvomi deťmi a vnúčatami a je jedinou živiteľkou rodiny. Billy má navyše HIV. Aj Luthinne volila Obamu. Na otázku, či pozná jeho plány, len mykne plecom: „To viete, v televízii hovoria každú chvíľu niečo iné.“
Očakávania sú naozaj veľké. „Nemyslím, že ho volili ako prezidenta. Volili ho ako spasiteľa,“ povedal pre CNN politológ Stuart Rothenberg. Ekonómovia pritom predpovedajú, že skôr ako v roku 2010 sa americká ekonomika nezlepší.
Autor: Chicago