MOSKVA. Globálna finančná kríza je dôvodom, prečo môžu byť ruskí komunisti pri dnešných oslavách boľševickej revolúcie aj trochu samoľúbi, uviedla dnes vo svojej analýze tlačová agentúra Reuters.
Od zvrhnutia ruskej vlády vo Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii (VOSR), ktorú viedol Vladimir Iľjič Lenin, uplynulo 91 rokov. V súčasnosti si komunisti myslia, že po celý čas mali pravdu, keď hovorili - kapitalizmus bol zlou myšlienkou.
"Táto kríza je charakteristickým znakom kapitalizmu," tvrdí Sergej Udaľcov, líder radikálneho ľavicovo orientovaného hnutia Avantgarda červenej mládeže (AKM).
Udaľcov minulý mesiac viedol v Moskve demonštráciu, na ktorej sa skandovalo "kapitalizmus, rovná sa kríza", pripomína Reuters. Podľa lídra AKM je v Rusku čoraz menej prívržencov čistého kapitalizmu.
"Je čas zmeniť spôsob, akým sa Rusko rozvíja. V súčasnosti je v Rusku stále menej a menej prívržencov čistého kapitalizmu, čistého trhu," povedal Udaľcov.
Počnúc Britániou až po Spojené štáty, ktoré sú považované za bašty trhového kapitalizmu, vlády štátov skúpili veľké podiely chorľavých finančných inštitúcií. Bolestivým krokom sa tak snažili vyhnúť akémukoľvek náznaku znárodňovania v socialistickom štýle. Kríza možno pomôže ľavicovým silám niektorých krajín, aby získali vládu, alebo sa do nej dostali.
Podľa analytikov sú však ruskí komunisti natoľko slabí, že existujú len malé vyhliadky na mocenskú zmenu. Keď v Rusku padla komunistická vláda, veľké časti krajiny prijali silu trhu s nespútaným nadšením.
Podľa amerického časopisu Forbes má krajina v súčasnosti 110 miliardárov. Kríza však tento entuziazmus tlmí. Ruský burzový index klesol od mája o 70 percent, čo všeobecne patrilo k najhorším prepadom.
Rusku robia najviac starostí klesajúce ceny ropy, na ktorých sa zakladá dlho trvajúci ekonomický rozmach krajiny. Ceny ropy - od svojho júlového maxima vyše 140 dolárov za barel - klesli natoľko, že teraz sú len nad úrovňou 60 dolárov.
Prieskum verejnej mienky, uskutočnený organizáciou VTsIOM, ukázal, že ruskí voliči sú naklonení ľavicovým riešeniam, informuje Reuters.
Z účastníkov prieskumu by 79 percent privítalo štátom regulované ceny a 58 percent má pocit, že by znárodnenie veľkých spoločností bolo prospešné.
"Ľudia prichádzajú na to, čo je čo," povedal Viktor Iľukin, jeden z 57 komunistických zákonodarcov v 450-člennej dolnej komore ruského parlamentu. "Ľudia sú sklamaní, a to dosť vážne," poznamenal ruský poslanec a dodal, že ľudia, ktorí vidia súčasnosť, sa dosť vážne zamýšľajú nad budúcnosťou svojich detí.