BUDAPEŠŤ. Podľa októbrového prieskumu maďarského inštitútu Forsense sa vzťah Maďarov zhoršil so všetkými ich susedmi, dramaticky so Slovenskom a Rakúskom.
Výsledky prieskumu zverejnil maďarský portál gondola.hu, ktorý pripomína, že ide o prieskum, ktorý sa konal ešte pred udalosťami na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede. Respondenti odpovedali na otázku vzťahov Maďarska s Rakúskom, Slovenskom, Ukrajinou, Rumunskom, Srbskom, Chorvátskom a so Slovinskom. Podobný prieskum sa uskutočnil aj v októbri 2007.
Kým pred rokom ešte 65 percent opýtaných označilo vzťahy s Rakúskom za veľmi dobré, v terajšom prieskume to už bolo iba 50 percent. Najvýraznejšie zhoršenie vzťahov podľa portálu zaznamenali však v prípade Slovenska, s ktorým považovalo vzťahy už vlani až 52 percent za veľmi zlé, 35 percent za neutrálne a iba sedem percent za dobré. V súčasnosti označilo o 20 percent menej respondentov tieto vzťahy za neutrálne a o 20 percent viac až 70 percent - za zlé.
Dôvodom zlých vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom sú podľa 30 percent opýtaných vyjadrenia predsedu SNS Jána Slotu; 25 percent vidí zhoršenie v skutočnosti, že súčasťou slovenskej vlády je aj extrémistická nacionalistická strana; a 11 percent sa domnieva, že dôvodom krízy sú nižšie európske dotácie pre maďarské školy v SR.
Podľa deviatich percent za to môžu kontroverzné učebnice pre maďarské deti; sedem percent tvrdí, že úlohu zohrali kritické vyjadrenia ministerky zahraničných vecí Kingy Gönczovej na adresu Slovenska; a päť percent si myslí, že k ochladeniu vzťahov došlo vplyvom kauzy Hedvigy Malinovej.
Podľa 56 percent respondentov sú za nepriaznivý vývoj vzájomných vzťahov SR a Maďarska zodpovední Slováci; štvrtina tvrdí, že Slováci aj Maďari; 14 percent sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť. Maďarov považuje za vinných iba zanedbateľný pomer opýtaných.
V rebríčku popularity susedov Maďarska obsadilo prvé miesto Chorvátsko, vlaňajšie najpopulárnejšie Rakúsko je teraz druhé, tretím najpopulárnejším susedom zostáva Slovinsko. Ze neutrálne označili respondenti vzťahy s Ukrajinou, Rumunskom a Srbskom; najnegatívnejší trend vývoja vnímajú v prípade Slovenska.