TCHAJ-PEJ. Viac ako 60 policajtov utrpelo zranenia počas rozsiahlych protestov v hlavnom meste proti návšteve vysokopostaveného čínskeho vyslanca Čchenom Jun-linom, uviedla v piatok polícia.
Okolo 2 200 policajtov za podpory vodného dela sa vo štvrtok premiestnilo ku Grand Hotelu v Tchaj-pej, kde bol Čchen ubytovaný. Pred ním sa zhromaždilo asi tisíc ľudí hlučne a občas aj násilne protestujúcich proti jeho návšteve, uviedli policajné zdroje. Niektorí z demonštrantov hádzali na políciu vajcia, kamene, fľaše s vodou a benzínové bomby v snahe dostať sa cez barikády z ostnatého drôtu. Počas protestov, ktoré v rôznych častiach Tchaj-pej trvali až do piatku, utrpelo zranenia okolo 64 policajtov. Polícia napokon na rozohnanie posledných asi sto demonštrantov použila vodné delo. Podľa miestnych médií počas demonštrácií utrpelo zranenia aj viac ako 20 demonštrantov a reportérov. Polícia zatkla niekoľko ľudí, ale zatiaľ neuviedla koľkých.
Taiwanský prezident Ma Jing-ťiou sa vo štvrtok stretol s najvyšším čínskym vyjednávačom pre otázku Taiwanu Čchenom Jun-linom. Je to vôbec prvé stretnutie taiwanského prezidenta s vrcholovým čínskym predstaviteľom od roku 1949, keď sa ostrovný štát po nástupe komunistov a občianskej vojne oddelil od kontinentálnej Číny. Ma privítal čínskeho vyslanca vo vládnej budove v centre metropoly Tchaj-pej, stretnutie sprevádzali sprísnené bezpečnostné opatrenia a tisícky protičínskych demonštrantov.
Čína a Taiwan podpísali v utorok historické dohody, ktoré by mali obe strany zblížiť po 60 rokoch nepriateľstva. Štyri ekonomické dohody v hodnote miliárd dolárov sa týkajú oblasti námornej a leteckej dopravy, poštových služieb, turizmu a bezpečnosti potravín. Dohody podpísal Čchen a jeho taiwanský partner Čchiang Pchin-kchung.
Krajiny sa tiež dohodli na strojnásobení priamych civilných leteckých liniek cez Taiwanskú úžinu, ktorá oddeľuje ostrov od Číny, na 108 letov za týždeň a na rozšírení leteckých služieb do ďalších 21 čínskych miest. Zavedená bude aj priama nákladná letecká a lodná doprava medzi oboma krajinami, čo zníži náklady za prevoz tovarov o 40 až 50 percent. Peking a Tchaj-pej sa tiež dohodli na spolupráci v oblasti bezpečnosti potravín.
Čína a Taiwan sa rozdelili v roku 1949, keď komunisti Mao Ce-tunga porazili nacionalistov z Kuomintangu, ktorí potom ušli cez úžinu na ostrov. Peking si stále nárokuje zvrchovanosť nad ostrovom.