Chicago 6. novembra (TASR) - Nepravdivé fámy, že Barack Obama je utajený moslim alebo že má kontakty s islamskými extrémistami, zaktivizovali amerických moslimov, ktorí ho mimoriadne silne podporili v utorkových prezidentských voľbách. Uviedli to dnes americkí odborníci, vrátane Ahmeda Younisa z Gallupovho centra pre moslimské štúdie.
Nezverejnené volebné údaje naznačili, že novozvolený prezident získal 67 až 90 percent hlasov moslimov, tento počet sa však pravdepodobne blíži k hornej hranici rozpätia.
Zlomový moment nastal u amerických moslimov podľa Younisa v polovici októbra. Vtedy sa bývalý minister zahraničných vecí Colin Powell, ktorý verejne podporil Obamu, vyjadril k fámam šíriacim sa už celé mesiace, že demokratický kandidát je moslim. Colin Powell odsúdil názor, že táto klebeta je urážkou.
"Byť moslimom je v tejto krajine niečo zlé?" uviedol Powell v relácii televíznej stanice NBC a dodal: "Odpoveď znie: nie, taká Amerika nie je... Dokonca aj vysokopostavených členov svojej vlastnej strany som počul hovoriť: 'Je to moslim a možno je napojený na teroristov.'"
Younis uviedol, že tento Powellov výrok v prospech amerických moslimov oslabil ich desaťročia pretrvávajúcu snahu "stať sa neoddeliteľnou súčasťou národa".
Moslimovia tvoria menej než jedno percento z 305 miliónov obyvateľov USA, uviedol americký ústav Pew Forum on Religion and Public Life. Niektorí znalci však tvrdia, toto číslo je ešte nižšie.
Obama, ktorého otec bol Keňan a matka beloška z Kansasu, má druhé meno Hussein. Časť detstva prežil v prevažne moslimskej Indonézii. Je kresťan.
Zdroj: Reuters