CHICAGO, WASHINGTON. Americký senátor Barack Obama strávil deň po víťazstve v prezidentských voľbách v úzadí, prípravy na prevzatie vlády však prebiehajú v plnom prúde. Na starosti ich má v stredu vymenovaný tím, v ktorom nechýbajú blízki spolupracovníci exprezidenta Billa Clintona.
V súvislosti s najhoršou finančnou krízou za celé desaťročia sa očakáva, že Obama čoskoro oznámi svojich kandidátov na kľúčové ekonomické posty a možno už dnes prezradí meno budúceho ministra financií.
Medzi možnými kandidátmi médiá spomínajú prezidenta Federálnej Rezervnej banky v New Yorku Timothyho Geithnera, exministra financií Lawrencea Summersa, bývalého šéfa centrálnej banky Paula Volckera a bývalú poradkyňu Clintonovej vlády Lauru Tysonovú.
Pozíciu šéfa prezidentskej kancelárie ponúkol Obama podľa zdrojov z Demokratickej strany členovi Snemovne reprezentantov Rahmovi Emanuelovi. Bývalý blízky poradca Clintona, ktorý je považovaný za jedného z najpriebojnejších demokratov v Kongrese, má s Obamom dobré vzťahy a tiež pochádza z Chicaga.
Obamova kancelária o detailoch tvorby novej vlády mlčí, podľa zdrojov však jeho tím pracuje rýchlo najmä na obsadení ekonomických a bezpečnostných postov.
Medzi kandidátmi na post ministra zahraničných vecí patria demokratický senátor John Kerry, bývalý diplomat Richard Holbrooke, odchádzajúci republikánsky senátor Chuck Hagel či bývalý demokratický senátor Sam Nunn.
V súvislosti s pokračujúcimi vojnami v Iraku a Afganistane by Obama mohol uvažovať o ponechaní Roberta Gatesa na poste ministra obrany. Tým sa môže stať aj jeho blízky poradca a bývalý tajomník námorných síl Richard Danzig.
Tím poverený prípravou prevzatia vlády vedú Obamova poradkyňa Valerie Jarrettová, šéf jeho kancelárie v Senáte Pete Rouse a bývalý šéf Clintonovej kancelárie John Podesta. Medzi členov tímu patrí aj Susan Riceová, ktorá sa spomína ako možná budúca poradkyňa pre národnú bezpečnosť spolu s niekdajším poradcom Clintona, Jamesom Steinbergom.
Obama prevezme prezidentský úrad od Georgea W. Busha 20. januára. Celkove by pri zmene vlády mohlo dôjsť k výmene až na 3000 popredných riadiacich a administratívnych postoch, ako je v takýchto prípadoch obvyklé.