Brusel 5. novembra (TASR) - Turecko dokázalo, že je spoľahlivý medzinárodný partner a zaručuje kľúčovú energetickú tranzitnú cestu, ale musí ešte popracovať na reformách v oblasti politiky a ľudských práv, ak chce vstúpiť do Európskej únie, informovala dnes Európska komisia.
"Napriek svojmu silnému politickému mandátu, vláda nepredložila dôsledný a komplexný program politických reforiem," ktorý by priblížil Turecko európskym normám, uviedla EK vo svojej výročnej správe hodnotiacej uchádzačov o členstvo v únii.
Turecko je kandidátom na členstvo v EÚ od roku 1999 a prístupové rokovania oficiálne otvorilo v roku 2005, podľa predstaviteľov Bruselu však je jeho pokrok limitovaný. Dôkazom toho je aj mocenský boj medzi vládnucou stranou AKP a sekulárnou elitou krajiny, ktorý vypukol v lete tohto roku.
"Nedostatok dialógu a duchu kompromisu medzi hlavnými politickými stranami majú negatívny dopad na hladké fungovanie politických inštitúcií... Pretrvávajú obavy o nezávislosť a nestrannosť súdnictva," uviedla EK v správe.
"Vážne obavy" Bruselu vyvoláva aj slabosť Turecka v boji s organizovaným zločinom, pokračuje správa.
Ankare vytýka aj vetovanie vstupu Cypru, ktorý je členskou krajinou EÚ, do medzinárodných organizácií, rovnako ako odmietnutie umožniť Severoatlantickej aliancii, ktorej je Turecko členom, plne spolupracovať s EÚ, práve vzhľadom na spor s Cyprom, "čo vyvolalo problémy v spolupráci EÚ-NATO".
Hodnotiaca správa však súčasne chváli Turecko za spoluprácu v zahranično-politickej oblasti, najmä v záležitostiach Iraku, Iránu a nedávneho rusko-gruzínskeho ozbrojeného konfliktu.
"Turecko posilnilo svoju pozitívnu úlohu v stabilizácii regiónu, osobitne čo sa týka Kaukazu a Blízkeho východu... Turecko výrazne prispieva k bezpečnostným misiám EÚ a usiluje sa o väčšie zapojenie do takýchto akcií," dodáva Brusel.
Pripomína význam Turecka ako tranzitnej krajiny pre zemný plyn, zdôrazňuje, že "turecké orgány opakovane potvrdili svoj záväzok ohľadne realizácie projektu Nabucco". Plynovod mal dopravovať azerbajdžanský zemný plyn do EÚ cez Turecko a obísť Rusko.
Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs navštívi dnes Ankaru, kde bude rokovať o projekte Nabucco. V EÚ panujú obavy z tureckých tranzitných poplatkov v tejto súvislosti.
Zdroj: DPA