WASHINGTON. Deň po víťazstve v prezidentských voľbách v USA chce Barack Obama začať ako úplne obyčajný otec rodiny. Najskôr vezme dcéry do školy a pôjde do fitnescentra, informovala dnes spravodajská televízia CNN. Až potom sa plánuje stretnúť s poradcami a začať prípravu na prevzatie úradu.
Obama zvyšok týždňa strávi doma v Chicagu, kde sa bude venovať otázke zloženia svojej vlády. Poradcovia mu už predložili návrhy obsadenia kľúčových pozícií, o ktorých bude musieť rozhodnúť počas najbližšieho dva a pol mesiaca, uviedla tlačová agentúra Associated Press.
Obama dnes zároveň ponúkol post šéfa svojej kancelárie Rahmovi Emanuelovi, demokratickému kongresmanovi zo štátu Illinois. Informovali o tom dnes zdroje z radov demokratov.
O pozíciu ministra zahraničných vecí v novej administratíve sa údajne aktívne zaujíma demokratický senátor a bývalý prezidentský kandidát John Kerry.
V prípade, že Emanuel Obamovu ponuku akceptuje, stane sa vedúcim kancelárie nového prezidenta, ktorý do úradu nastúpi 20. januára 2009. Kongresman v minulosti pôsobil ako poradca bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.
Na čelo Obamovho pracovného tímu, ktorý bude pripravovať prevzatie moci od súčasnej administratívy prezidenta Georgea W. Busha, sa postavia John Podesta, Pete Rouse a Valerie Jarrettová, uviedli podľa agentúry AP nemenované zdroje z Demokratickej strany.
Podesta v minulosti pracoval ako šéf Clintonovho prezidentského úradu, Rouse doteraz radil Obamovu senátorskú kanceláriu a Jarrettová pôsobila ako jeho poradkyňa počas predvolebnej kampane.
Obamu tiež čakajú intenzívne brífingy týkajúce sa národnej bezpečnosti, ktoré ho pripravia na prevzatie úlohy vrchného veliteľa ozbrojených síl.
Doterajší senátor musí urobiť aj osobnejšie rozhodnutia, napríklad kedy sa presťahuje s rodinou do Washingtonu a kde budú jeho dcéry, desaťročná Malia a sedemročná Sasha, chodiť do školy. V povolebnom prejave im už prisľúbil, že do Bieleho domu sa nasťahujú s novým šteniatkom. Zatiaľ však nie je známe, aké plemeno nahradí dvoch škótskych teriérov rodiny Georgea W. Busha.
Obama v Prahe už na jar?
Česko chce na jar 2009 zorganizovať prvé stretnutie európskych lídrov s novým prezidentom USA Barackom Obamom. Existenciu plánu na stretnutie v Prahe dnes potvrdil český vicepremiér pre európske záležitosti Alexandr Vondra.
Obama sa ujme svojho úradu v januári. Jeho návšteva, respektíve neformálny summit EÚ-USA v Prahe by sa mohli spojiť s jarným summitom NATO v českej metropole.
Myšlienku, že Barack Obama navštívi Pražský hrad už na jar 2009 v rámci aliančného summitu, dnes zverejnil vo svojej gratulácii novozvolenej hlave USA aj český prezident Václav Klaus.
Analytici: Je to len človek, nie spasiteľ
Svet oslavuje zvolenie prvého Afroameričana za prezidenta Spojených štátov ako symbolický prielom v americkej spoločnosti a zrieknutie sa politiky jeho predchodcu Gorgea W. Busha. Zdá sa, že mnoho ľudí, napríklad francúzski černosi bez volebného práva, Obamu považujú za akéhosi spasiteľa, schopného vyriešiť všetky problémy. Ozývajú sa však aj varovné hlasy, konštatovala nemecká agentúra DPA.
"Obama je americký politik a bude vládnuť ako americký prezident," vyhlásil kamerunský novinár Paul Heutching. "Nerobme nereálne závery len preto, že vyzerá ako my," dodal.
Vlna optimizmu, vyvolaná Obamovou kandidatúrou a víťazstvom, priviedla niektorých pozorovateľov k varovným stanoviskám.
"Obávam sa, že ľudia vkladajú do Obamu nereálne nádeje," vyhlásil francúzsky historik Pap Ndiaye, autor eseje The Black Condition: An Essay on a French Minority. "Jeho pôsobenie budú významne obmedzovať silné politické tlaky. Sklamanie môže byť obrovské," myslí si.
Barney Mthombothi, redaktor juhoafrického týždenníka Financial Mail, už niekoľko mesiacov varuje Afričanov pred prehnanými nádejami v súvislosti s Obamom na prezidentskom poste. "Afrika sa často správa ako nechcená sirota, ktorá náhle objavila známeho strýka, čo jej možno utrie slzy a poskytne ochrannú náruč. Tak to však nefunguje," napísal Mthombothi v júni. "Bude kopať za Ameriku, a nikoho iného," dodal.
Európski politici môžu tiež očakávať sklamanie. Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ na svojom utorňajšom stretnutí vyslovili požiadavku, aby Washington v budúcnosti považoval Európu za rovnocenného partnera.
Obama sa však zrejme nebude chcieť vzdať vedúcej pozície USA v otázkach Blízkeho východu, Iránu a Afganistanu a môže požadovať viac skutočných záväzkov, než sú niektoré vlády ochotné poskytnúť.
Aj samotný Obama už pripomenul svojim prívržencom, že je iba človek. "Začiatky budú ťažké a objavia sa prekážky," vyhlásil tesne po víťazstve vo voľbách. "Je mnoho ľudí, ktorí nebudú súhlasiť so všetkými rozhodnutiami, ktoré presadím ako prezident," dodal.