BRATISLAVA, VARŠAVA. Víťazstvo Baracka Obamu v amerických prezidentských voľbách je podľa podpredsedu SMK Józsefa Berényiho aj výsledkom veľmi dobrej menšinovej politiky USA, keďže bol za lídra krajiny zvolený reprezentant menšiny, ktorá ešte v roku 1964 nemala právo voliť. "Odvtedy Amerika vyvíjala enormné úsilie, aby každý bol rovný. Dúfam, že raz bude aj na Slovensku možné, aby sa mohol stať prezidentom napríklad Róm alebo občan maďarskej národnosti," povedal Berényi pre TASR.
Na otázku TASR, či to nie je možné už dnes, Berényi uviedol, že samotná otázka v sebe skrýva odpoveď.
Obamovo víťazstvo hodnotí Berényi pozitívne aj preto, že môže priniesť USA dlho očakávanú zmenu. "Ako štátny tajomník som videl, že Amerika má veľmi naštrbený imidž najmä v Afrike a Ázii a Barack Obama môže napomôcť k tomu, aby Spojené štáty získali opäť rešpekt týchto štátov," uzavrel Berényi.
Fico berie na vedomie voľby a blahoželá, odkazuje hovorkyňa
Premiér Robert Fico berie na vedomie výsledok prezidentských volieb v Spojených štátoch a blahoželá Barackovi Obamovi k víťazstvu. Krátke stanovisko premiéra dnes pred príletom na samit predsedov vlád Visegrádskej štvorky a Pobaltia vo Varšave oznámila jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Viac by mal Fico povedať na tlačovej konferencii po schôdzke s predsedami vlád Česka, Poľska a Maďarska a ich rokovaní s kolegami z Litvy, Lotyšska a Estónska.
Prezident sa neobáva zmeny vo vzťahoch
Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Slovenskom sa napriek tomu, že v Bielom dome vystrieda republikána Georgea Busha demokrat Barack Obamama, zrejme výraznejšie nezmenia. Novinárom to dnes povedal slovenský prezident Ivan Gašparovič. Platiť by to prestalo pravdepodobne len v prípade, ak by svoj postoj k najväčšej svetovej vojenskej veľmoci zmenila Európska únia, ktorej je Slovenskou súčasťou.
"Niekde som čítal, že aj ten najliberálnejší prezident Spojených štátov bude oveľa tvrdším pravicovým politikom ako najpravicovejší politik v Európe," reagoval Gašparovič na otázku ČTK, do akej miery vplýva na Slovensko, či je na čele Spojených štátov demokrat alebo republikán. Výrazný obrat v zahraničnej politike Spojených štátov podľa prezidenta nemožno očakávať.
Dôvodom na zmenu by však mohlo byť, ak by svoj postoj voči Spojeným štátom zmenila EÚ. "Často sme boli v pozícii, kedy sme so všetkým súhlasili," poznamenal Gašparovič.
Dzurinda: Aj Obama bude mať veľa práce
Slovensko by sa malo uchádzať o spoluprácu s USA nielen v tradičných oblastiach, ale aj vo vede a výskume, hľadaní alternatívnych zdrojov energie a rozvoji vzdelania.
V odpovedi na otázku, ako by mala Slovenská republika reagovať na zmenu v USA, kde bol za prezidenta zvolený demokrat Barack Obama, to uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
"Či sa budeme uchádzať o spoluprácu s USA, alebo im budeme hroziť, alebo sa ich budeme báť, to záleží od nás," doplnil. Podľa Dzurindu je napríklad Česká republika v oblasti spolupráce s USA vo vede a výskume podstatne ďalej ako SR.
Výsledok volieb za prekvapujúci nepokladá. "Táto zmena bola očakávaná a dá sa jej porozumieť," povedal Dzurinda, podľa ktorého USA niesli v posledných rokoch obrovské bremeno zodpovednosti za vývoj vo svete a Američania z toho už začali byť unavení. "A do toho všetkého prišla nepríjemná finančná kríza," dodal. Komplex všetkých týchto ťažkostí podľa neho vyústil do rozhodnutia voličov pre zmenu. Jediné, čo ho v súvislosti s voľbami v USA vyrušilo, je "rastúca úloha PR a marketingu", ktorú nepokladá za pozitívny trend.
Na voľbu Baracka Obamu za prezidenta USA reaguje minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).
McCainova reč imponovala Froncovi aj Urbánimu
Spôsob, akým porazený republikánsky kandidát na prezidenta USA John McCain reagoval na víťazstvo demokrata Baracka Obamu, považujú podpredsedovia ĽS-HZDS a KDH Milan Urbáni a Martin Fronc za štátnický a imponujúci. Uviedli to dnes pre TASR.
"McCain pogratuloval svojmu súperovi vo voľbách a čo mňa fascinovalo, sľúbil mu maximálnu podporu pri plnení predvolebných sľubov. A vyzval svojich voličov, aby podporovali Obamu," povedal Urbáni.
Dodal, že aj na Slovensku by neuškodilo, ak by koaliční a opoziční politici vedeli byť v kľúčových, strategických veciach jednotní. Pripomenul, že ĽS-HZDS aj napriek prehraným voľbám podporovalo vstup Slovenska do NATO a Európskej únie a od dnešnej opozície zase očakávalo podporu prijatia Lisabonskej zmluvy. Tú však napokon podporila len SMK, SDKÚ-DS a KDH svoje hlasy podmienili zmenami v návrhu tlačového zákona.
"Vystúpenie Johna McCaina ukázalo istú veľkorysosť a veľkosť osobnosti," poznamenal podpredseda KDH Martin Fronc. "Takto by politici mali byť schopní znášať porážky a hneď aj ponúknuť spoluprácu v prospech krajiny. Mohlo by to byť inšpirujúce aj pre slovenských politikov, aby sa naučili prijímať prehry," dodal.
Fronc zablahoželal americkému ľudu k zvoleniu prezidenta. Zároveň dodal, že zvolenie Afroameričana je historický medzník dokazujúci, že vývoj americkej demokracie je pozitívny, keďže sa zbavili rasových predsudkov. "Rozhodovali sa medzi jedným veľmi ľudským a vážnym príbehom a zmenou. Rozhodli sa pre zmenu," uzavrel Fronc s dôvetkom, že americká zahraničná politika sa podľa neho zásadne meniť nebude, hoci sa pravdepodobne urýchli stiahnutie vojsk z Iraku.
Zvolenie Obamu impulzom pre rozvoj transatlantických vzťahov
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí verí, že transatlantické vzťahy, ktoré sú pre Slovensko základom bezpečnosti, stability a rozvoja, získajú s nástupom nového amerického prezidenta výrazný impulz pre ďalší rozvoj. Uvádza sa to v tlačovej správe rezortu, ktorá reaguje na výsledky amerických prezidentských volieb.
Ministerstvo gratuluje budúcemu 44. prezidentovi USA Barackovi Obamovi k jeho zvoleniu a je presvedčené, že nastupujúca administratíva USA nadviaže vo vzťahoch so Slovenskom na doterajšie pozitívne výsledky, akými bolo naplnenie integračných snáh Slovenska a zaradenie našej krajiny do programu bezvízového
styku s USA, a posunie vzájomné vzťahy dopredu.
Ako sa ďalej zdôrazňuje v tlačovej správe, rezort zahraničia je presvedčený, že novozvolený prezident prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a partnerstva podporí riešenie globálnych výziev sveta, akými sú finančná kríza, terorizmus, energetická bezpečnosť, globálne otepľovanie, hlad a chudoba vo svete. Slovensko ako člen Európskej únie a NATO je na takúto spoluprácu pripravené.
Belousovová: Obama predstavuje nádej
Vyhlásením reagovala na výsledky volieb podppredsedníčka SNS Anna Belousovová. "Nechcem kritizovať súčasného prezidenta G. Busha, ani jeho politiku, faktom však je, že počas jeho vládnutia sa USA dostali do vážnych problémov doma aj v zahraničí. Barack Obama pre Američanov a aj pre svet predstavuje nádej na takúto zmenu, čomu zodpovedá aj jeho program. Americká spoločnosť do značnej miery na takúto zmenu dozrela aj pod tlakom strachu amerických občanov o svoju sociálnu budúcnosť (pozri vysoká účasť na voľbách).
Aj pre mňa osobne Obama predstavuje nádej a úprimne mu gratulujem k víťazstvu vo voľbách. Pokiaľ ide o otázku budúcich vzťahov USA a Ruska, myslím si, že tieto sa budú ďalej zlepšovať, pretože Rusko už dnes aj
v medzinárodnej politike je silným partnerom a vie si obhájiť a presadiť svoje zámery. Toto samozrejme bude musieť brať do úvahy aj budúci prezident Barack Obama a nakoniec zodpovedá to aj jeho volebnému programu. Jednoducho chod sveta určujú veľmoci a ani jedna z nich nebude mať záujem vyvolať krízu."