MOSKVA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes ako jediný významný štátnik nezagratuloval Barackovi Obamovi k zvoleniu. Vo svojom prvom štátnickom prejave k národu ostro kritizoval súčasnú politiku USA a obvinil ich zo zodpovednosti za vojnu v Gruzínsku a za globálnu finančnú krízu.
Vojna Ruska proti Gruzínsku bola podľa ruského prezidenta výsledkom agresívnej americkej politiky a sebeckosť USA viedla k súčasnej svetovej finančnej kríze. Medvedev zároveň zdôraznil, že Rusko nie je tradične protiamerické, ale zdôraznil, že práve Spojené štáty musia prevziať iniciatívu na zlepšenie vzájomných vzťahov.
"Tragédia v Cchinvali bola dôsledkom politiky americkej administratívy, ktorá je sebecká, neschopná prijať kritiku a preferujúca jednostranné rozhodnutia," uviedol ruský líder pri zmienke o hlavnom meste gruzínskej separatistickej provincie Južné Osetsko, kde sa v auguste odohrávali hlavné boje.
Konflikt na Kaukaze podľa Medvedeva Washington využil ako "zámienku na vyslanie vojenských lodí NATO do Čierneho mora" a na umiestnenie amerického protiraketového systému do Európy, čo "bude mať za následok odvetné opatrenia".
Medvedev: Obama môže obnoviť vzťahy
Ruský prezident Dmitrij Medvedev dúfa, že zvolenie demokrata Baracka Obamu do Bieleho domu prinesie obnovenie plnohodnotných vzťahov medzi Ruskom a USA. "Dúfame, že naši partneri, nová americká administratíva, si vyberie plnohodnotné vzťahy s Ruskom," povedal.
Agentúra AP pripomína, že Medvedev Obamovi k víťazstvu nezablahoželal. Doteraz sa k volebnému úspechu černošského kandidáta za ruskú stranu vyjadril len námestník ministra zahraničia Grigorij Karasin, podľa ktorého Moskva od víťazstva Obamu očakáva "nové prístupy" v rusko-amerických vzťahoch a konštruktívnu spoluprácu.
Medvedev si ide predlžovať funkčné obdobie
Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes prekvapujúco navrhol predĺžiť funkčné obdobie hlavy štátu z doterajších štyroch na šesť rokov. Tento krok označil za potrebný, aby mohla vláda účinnejšie realizovať reformy.
Podľa prezidenta by sa malo takisto predĺžiť volebné obdobie poslancov parlamentu, a to zo štyroch na päť rokov. Konštatoval pritom, že parlamentná moc nad exekutívou musí byť zvýšená o povinnosť vlády pravidelne informovať zákonodarcov o svojej činnosti.
Návrhy oznámil Medvedev vo svojom prvom štátnickom prejave o stave krajiny. Ide pritom o jeho prvé významné iniciatívy na zmenu ústavy, odkedy sa v máji ujal úradu po svojom predchodcovi Vladimirovi Putinovi.
Putin, ktorý je v súčasnosti premiér, sa v minulosti tiež vyslovil za predĺženie prezidentského funkčného obdobia.
Medzi krajiny NATO rozmiestni rakety
Rusko rozmiestni svoje rakety na území Kaliningradskej oblasti, ležiacej medzi členskými krajinami NATO Litvou a Poľskom. Vyhlásil to dnes ruský prezident Dmitrij Medvedev s tým, že ide o odvetné opatrenie voči plánom na vybudovanie amerického protiraketového systému v Poľsku a Českej republike.
Na svojej západnej enkláve pri Baltskom mori umiestni Ruská federácia rakety krátkeho doletu Iskander. Prezident pritom neuviedol ich počet, ani to, či budú vybavené jadrovými hlavicami.
Medvedev ďalej v prejave o stave krajiny oznámil, že Rusko bude svojimi zariadeniami z Kaliningradu elektronicky rušiť operácie plánovaného amerického radaru a raketovej základne v strednej Európe.
"Na elimináciu účinku - v prípade potreby - protiraketového systému, bude v Kaliningradskej oblasti rozmiestnený systém Iskander. Prirodzene, tiež zvažujeme použiť na rovnaký cieľ zdroje ruského námorníctva," povedal.
Moskva zároveň zrušila plány na zrušenie troch raketových plukov. "Predtým sme plánovali vyradiť z činnosti tri raketové pluky z raketovej divízie v Kozelsku a rozpustenie tejto divízie do roku 2010. Rozhodol som sa zdržať sa týchto plánov, nebudeme reformovať nič," povedal Medvedev.
Protiraketového štít v strednej Európe je podľa Washingtonu potrebný na ochranu pred tzv. darebáckymi štátmi, osobitne Iránu. Rusko však považuje systém za ohrozenie národnej bezpečnosti.
Autor: šif