Bratislava 5. novembra (TASR) Americké prezidentské voľby, ktorých víťazom sa v stredu ráno SEČ stal černošský kandidát Demokratickej strany Barack Obama, ukázali dve podstatné veci: že v USA je všetko možné a rasový pôvod už nie je prekážkou na zvolenie, vyhlásil to dnes americký veľvyslanec na Slovensku Vincent Obsitnik. Rozhodujúce vo voľbách boli domáce témy ako energetické zabezpečenie krajiny či ekonomika, dodal jedným dychom americký veľvyslanec počas diskusného panelu uzatvárajúceho americkú volebnú noc v bratislavskom hoteli Carlton.
Obsitnik vyjadril presvedčenie, že v oblasti zahraničnej politiky, najmä transatlantických vzťahov, nemožno čakať výrazné posuny oproti politike terajšej americkej administratívy. Vzťah s Európou bude pre USA kľúčový, najmä v úsilí popasovať sa s globálnou ekonomickou krízou.
Bývalý slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Káčer dosiaľ v americkej prezidentskej kampani nevidel také túžobné očakávania. "Ľudia boli doslova žiadostiví po zmene," zdôraznil Káčer. Hľadali niekoho, kto obnoví dôveryhodnosť USA vo svete. "Ľudia boli frustrovaní zo straty kreditu Ameriky v očiach sveta," dodal Káčer.
Podľa ďalšieho bývalého slovenského veľvyslanca vo Washingtone Martina Bútoru znamená zvolenie kandidáta čiernej pleti koniec predsudkov a víťazstvo demokratických princípov. "Na tento fakt by mal byť hrdý každý či demokrat, či republikán," zdôraznil Bútora. "Zvolenie Baracka Obamu neznamená, že USA sa budú teraz približovať k diktátorom v Iráne," rozhovoril sa Bútora na tému zahraničnej politiky. "Naopak, bude to pre Irán šanca," dodal Bútora.
"USA vystreli voči Slovensku ruku na spoluprácu," povedal Káčer s poukázaním na zrušenie vízovej povinnosti pre občanov cestujúcich do USA v rámci cestovného ruchu a služobných ciest od 17. novembra. "Táto spolupráca bude zvolením Baracka Obamu pokračovať, no situácia si vyžaduje zodpovedný prístup aj od Slovenska. Je to totiž dvojsmerná ulica," upozornil Káčer.
Republikán Obsitnik na otázku, či po víťazstve demokratického kandidáta na Slovensku skončí, odpovedal so smiechom: "Neviem." Zároveň pripomenul procedúru zakotvenú v americkej legislatíve, že pri príležitosti inaugurácie nového prezidenta všetci americkí veľvyslanci vo svete skladajú svoju abdikáciu.
Martin Bútora predpokladá atmosféru spolupráce medzi dvoma americkými politickými stranami, preto dúfa, že prezident Obama ponechá v úrade "tých mužov a ženy, čo urobili pre USA tak veľkú službu".