BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Niekoľkomiliardový tender na dopravné lietadlá pre slovenskú armádu prebieha. Po dnešnom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom to pre médiá uviedol minister obrany Jaroslav Baška. Vláda pritom 29. októbra oznámila, že neplánuje nákup dopravných lietadiel pre armádu. Baška by bol rád, ak sa kúpia aspoň dve lietadlá. Ubezpečil tiež, že budú spĺňať všetky podmienky Severoatlantickej aliancie (NATO). Peniaze, za ktoré sa lietadlá kúpia, ostanú v slovenskej ekonomike, zdôraznil po tom, ako potvrdil, že na nákup lietadiel nie sú na budúci rok ani ďalšie roky plánované prostriedky. Jednou z podmienok tendra na nákup lietadiel sú totiž kompenzácie do slovenskej ekonomiky, upozornil šéf obrany. "Finančné prostriedky, ktoré vynaloží Slovenská republika na nákup týchto lietadiel, má povinnosť dodávateľ alebo výherca tendra určitým spôsobom kompenzovať," napríklad vytváraním nových pracovných príležitostí, podporou exportu alebo vytváraním nových investícií. Nákup dopravných lietadiel za niekoľko miliárd korún, ktorý patrí medzi priority rezortu obrany, by mal byť na lízing, čo kritizoval Baškov predchodca Martin Fedor (SDKÚ-DS). "Aj ľudia si doma kupujú veci na splátky, prečo by si to nemohla dovoliť aj Slovenská republika," odpovedal na kritiku spôsobu nákupu súčasný minister obrany.
Vláda v júli nákup lietadiel schválila, ministerstvo obrany 5. augusta vypísalo verejnú súťaž. Z uznesenia vlády vypadla časť o nákupe dvoch až troch lietadiel za 2,5 až 7,5 miliardy korún (82,98 mil. EUR až 248,95 mil. EUR ). Rozhodla len, že peniaze majú nájsť ministri financií a obrany. Baška ešte 31. júla avizoval, že by chcel nákup lietadiel dohodnúť ešte tento rok, aby v roku 2010 mala armáda prvé lietadlo. Tender na dopravné lietadlá nebol témou dnešného prijatia Bašku u prezidenta SR. Ako však Baška po stretnutí uviedol pre médiá, s prezidentom hovoril o plnení cieľov ozbrojených síl, ktoré Slovensku vyplývajú z medzinárodných záväzkov voči NATO a Európskej únii. V tejto súvislosti sa podľa Bašku Ivan Gašparovič zaujímal aj o rozpočet rezortu ministerstva obrany, "či s tými finančnými prostriedkami, respektíve so šetrením, ktoré robíme na ministerstve obrany, vieme plniť tieto medzinárodné záväzky a samozrejme brániť aj republiku".
Gašparovič je presvedčený, že "SR je aj vďaka aktívnemu členstvu v NATO a EÚ zodpovedným a dôveryhodným partnerom týchto medzinárodných inštitúcií". Podľa prezidenta "zahraničie oceňuje, že SR nemieni byť pasívnym konzumentom bezpečnosti, ale naopak je pripravená spolupodieľať sa na vytváraní bezpečného sveta."
Jaroslav Baška sa dnes zároveň zastal všetkých príslušníkov ozbrojených síl. "Musím sa všetkých vojakov SR zastať, pretože naozaj už 15 rokov vyvážajú mier a pomáhajú budovať mier a demokraciu v rôznych kútoch sveta, za čo si zaslúžia nielen môj obdiv, ale aj obdiv všetkých občanov SR," povedal Baška. Reagoval tak na ostrú kritiku premiéra Roberta Fica po poslednom októbrovom zasadnutí vlády. Fico vojakom, ktorí nie sú spokojní s výškou rozpočtu predseda vlády, odporučil, aby si pozreli televízny záznam vojenskej prehliadky. "Dať 31 miliárd do armády a vidieť chlapcov, ktorí nevedia pochodovať... To sú procesy, ktoré nebudeme podporovať," uviedol vtedy Fico. Premiér chce pritom rozpočet armáde znižovať. 31 miliárd korún (1,029 mld. EUR), ktoré na ňu z rozpočtu idú, je podľa Fica priveľa. Ako dnes povedal pre médiá Baška, v rezorte obrany sa už šetrí. Redukujú sa zdravotnícke a rekreačné zariadenia. Postupne sa preveria aj možnosti úspor v ďalších oblastiach, napríklad v podnikoch a výskumných ústavoch, ktoré patria pod obranu. Začala sa tiež redukcia civilných zamestnancov ministerstva obrany.