Reakcie na zvolenie Baracka Obamu americkým prezidentom.
EÚ
Európske krajiny v stredu privítali víťazstvo Baracka Obamu v amerických prezidentských voľbách s nádejou, že to povedie k "novej dohode" a dodá impulz napätým transatlantickým vzťahom. Päť rokov vojny v Iraku narušilo vzťahy s Bruselom a rozdelilo Európu.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vidí v nástupe Obamu na americký prezidentský post šancu ukončiť svetovú finančnú krízu, ktorá sa začala v USA. "Je to čas na obnovenie záväzkov medzi Európou a USA. Musíme zmeniť súčasnú krízu na nové príležitosti. Potrebujeme novú dohodu pre nový svet."
Francúzsko
Európski lídri ako francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa pozerali na demokratického kandidáta ako na politika, ktorý sa s nimi spojí v boji proti globálnym problémom. "V čase, keď musíme všetci spolu čeliť veľkým výzvam, vaše zvolenie vyvoláva veľkú nádej vo Francúzsku, v Európe a kdekoľvek vo svete," uviedol Sarkozy.
Nemecko
V Berlíne kancelárka Angela Merkelová blahoželala Obamovi k jeho "historickému víťazstvu" ako prvému afro-americkému prezidentovi. "Ubezpečujem vás, že moja vláda si uvedomuje dôležitosť a hodnotu nášho transatlantického partnerstva," povedala Merkelová a dodala, že dúfa, že Obama čoskoro navštívi Nemecko.
Česko
Český premiér Mirek Topolánek sa dnes pridal k politikom, ktorí gratulovali novozvolenému prezidentovi USA Barackovi Obamovi. Podľa Topolánka čaká na nového prezidenta veľa úloh, najmä potreba stmeliť politicky rozdelenú krajinu.
"Platí, že Obama vo svojej kampani sľúbil množstvo vecí," dodal Topolánek s tým, že na ich realizáciu sa nový americký prezident bude musieť po inaugurácii plne sústrediť počas prvých týždňov a mesiacov.
Výsledok amerických volieb dnes privítal aj líder českej opozície, predseda ČSSD Jiří Paroubek.
"V mnohých ohľadoch ide o historickú voľbu a nádej nielen pre USA, ale pre celý svet. Amerika ukázala, že je schopná hlbokej sebareflexie a zásadnej zmeny. Americkému ľudu úprimne blahoželáme." uviedol predseda českých socialistov Paroubek.
Maďarsko
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí víta zvolenie Baracka Obamu. Pre tlačovú agentúru MTI to dnes povedal hovorca rezortu Lajos Szelestey po tom, čo sa demokratický kandidát Obama stal prvým afroamerickým prezidentom USA v dejinách.
"Naďalej zostanú dôležitými ľudské práva, demokracia, trhové hospodárstvo a právny štát. Maďarsko očakáva, že v medzinárodných vzťahoch budú Spojené štáty hľadať kompromisy a riešenia, a do popredia postavia multilateralizmus a medzinárodnú stabilitu, a že bude pokračovať spolupráca USA s Európou," konštatoval predstaviteľ maďarskej diplomacie.
Poľsko
Novozvolený americký prezident Barack Obama vytvorí podľa slov poľského ministra zahraničných vecí Radka Sikorského "nový obraz Ameriky na celom svete". Šéf poľskej diplomacie zároveň nazval toto víťazstvo "rozprávkovým" a Obamu označil za "charizmatického a neuveriteľne inteligentného."
Kosovo
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu zablahoželal dezignovanému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi k volebnému víťazstvu a označil ho "za najdôležitejšieho muža sveta." Kosovskí Albánci vysoko hodnotia doterajší aj budúci význam USA pre najmladší európsky štát," konštatoval prezident v Prištine.
Taliansko
"Pre Taliansko, ktoré sa cíti byť úzko spojené s USA, je to veľký deň," povedal taliansky prezident Giorgio Napolitano s tým, že Obamovo víťazstvo a duch jednoty, ktorý ho sprevádza, by mali vniesť nádej a dôveru "v otázkach slobody, mieru a bezpečnejšieho a spravodlivejšieho poriadku vo svete."
K tomuto blahoželaniu sa pripojil aj minister zahraničných vecí Franco Frattini. Premiér Silvio Berlusconi, ktorý má úzky vzťah s Georgeom W. Bushom, sa k víťazstvu demokratického kandidáta zatiaľ nevyjadril.
Afganistan
Afganský prezident Hámid Karzaj uviedol v stredu, že zvolenie Baracka Obamu za prvého čierneho amerického prezidenta znamená novú éru pre USA a ostatný svet. Zároveň vyslovil svoju prvú požiadavku voči novozvolenému prezidentovi: zabíjanie civilistov americkými a inými zahraničnými jednotkami musí prestať.
"Zvolením Baracka Obamu voviedli americkí občania USA a svet do novej éry, kde farba pleti a národnosť vymizne ako faktor ovplyvňujúci politiku vo svete," povedal Karzaj v prezidentskom paláci v Kábule. Karzaj dúfa, že "voľby prinesú Afgancom a ostatnému svetu mier, život a blahobyt."
Obama pred voľbami uviedol, že v prípade víťazstva nariadi spoločný útok na teroristické ciele v Pakistane, ak Pakistan "nemôže alebo nechce konať". Zabíjanie civilistov americkými a zahraničnými jednotkami v Afganistane a Pakistane spôsobilo trenie medzi Karzajom a ostatnými západnými krajinami.
Vatikán
Vatikán dúfa, že víťaz amerických prezidentských volieb Barack Obama bude schopný splniť "obrovské očakávania" a bude pracovať v záujme mieru a spravodlivosti na celom svete. "Všetci dúfame, že nový prezident Obama splní očakávania a nádeje, ktoré vyvolal, že bude slúžiť právu a spravodlivosti a nájde tú správnu cestu na podporu svetového mieru," vyhlásil hovorca Vatikánu Federico Lombardi. Veriaci sa podľa neho modlia, aby Obamu osvietil Boh a pomohol mu v jeho veľkej zodpovednosti.
Krajiny Obamových predkov
Keňa
Voľby boli ostro sledované aj v Keni, odkiaľ pochádza Obamov otec. "Ideme to Bieleho domu!" spievali si Obamovi prívrženci v momente, keď už bolo jasné, že sa demokrat stane prvým afroamerickým prezidentom Spojených štátov.
V dedine Kogelo na západe krajiny, kde sa Obamov otec narodil, sprísnili bezpečnostné opatrenia, aby ochránili nevlastnú babku úspešného kandidáta Sarah pred nenáležitým záujmom médií. Staršia žena však spolu s ďalšími členmi rodiny vyšla medzi ľudí. Obamu v Keni stále považujú za "syna pôdy".
Aj kenský prezident Mwai Kibaki označil Obamovo víťazstvo za "historické". "Nie je to významný deň len pre USA, ale aj pre Keňu. Víťazstvo senátora Obamu je aj naším víťazstvom, pretože jeho korene ležia tu v Keni. Sme hrdí na jeho úspech," píše sa v Kibakiho vyhlásení.
Írsko
Írsky premiér Brian Cowen pozval v stredu novozvoleného amerického prezidenta Obamu do malého írskeho mesta v hrabstve Offaly, odkiaľ jeden z predkov jeho matky v roku 1850 emigroval. "V tento deň si pripomíname tých, čo po mnohé roky bojovali v Amerike za občianske práva, ako aj všetkých tých, čo v dnešných dňoch bojujú za spravodlivosť a mier vo svete.
Blízky východ od Obamu zázrak nečaká
Na Blízkom východe prijali zvolenie Baracka Obamu skepticky. Takmer nikto neočakáva veľkú zmenu americkej politiky v regióne. A to napriek jeho sľubom, že sa do 16 mesiacov od jeho nástupu do Bieleho domu stiahnu z Iraku americkí vojaci a že je pripravený na rokovania s Teheránom. Analytici hovoria o evolúcii a nie revolúcii v blízkovýchodnej politike novej administratívy. A to aj pre to, že Obamu čaká veľa problémov doma.
V Iraku jeho zvolenie privítali sily, ktoré si želajú okamžitý odchod Američanov z krajiny. Aspoň tak to naznačuje vyhlásenie hovorcu radikálneho protiamerického klerika Mukatada Sadru. Iracká vláda ale vyhlasuje, že americká politika sa nezmení cez noc a Obamu vyzýva, aby si predtým než prijme nejaké rozhodnutie, preštudoval situáciu v krajine. Bežní Iračania agentúram povedali, že im je jedno kto bude sedieť v Bielom dome, pre nich sa nič nezmení.
Podobný názor majú aj Palestínčania, ktorí si myslia, že washingtonskú politiku aj tak ovláda židovská lobby. Izrael sa zase obáva, že očakávaný Obamov mäkší prístup k Iránu a jeho jadrovému programu, ohrozí jeho bezpečnosť. Vystríha tiež, že iránsky režim len hrá o čas a Obama sa aj tak bude musieť rozhodnúť zakročiť. Hrozí tak, že sa môže stať aj vojnovým prezidentom.
Obamu tiež čakajú na Blízkom východe výzvy v podobe Sýrie, Libanonu, ale aj Egypta, ktorého prezident Husní Mubarak starne a stráca sily.
Jana Shemesh
Autor: afp