LOS ANGELES. Volebné ráno v Kalifornii - bolo šesť hodín a cesty mokré od intenzívneho nočného dažďa. "Ak bude pršať, asi nepôjdem," povedala deň pred voľbami jedna Kalifornčanka. Poznajúc miestne pomery, bolo jasné, že nežartuje.
V južnej Kalifornii prší len výnimočne a silný dážď pre miestnych obyvateľov znamená niečo podobné ako snehová kalamita pre Slovákov. Napriek dažďu však už o šiestej ráno stáli pred neďalekou volebnou miestnosťou v západnej časti Los Angeles desiatky Kalifornčanov, hoci voliť mohli až po siedmej hodine.
Jeden z prvých titulkov utorkových Los Angeles Times znel: Kalifornských voličov neodradilo ani počasie. Už o deviatej bolo však úplne jasno a namiesto dáždnikov potrebovali voliči slnečné okuliare. Los Angeles očakáva účasť na úrovni vyššej ako 80 percent.
Tohtoročné voľby prezidenta v Spojených štátoch amerických nebudú výnimočné len kvôli tomu, že do Bieleho domu uvedú buď prvého Afroameričana v úrade prezidenta, alebo prvú ženu v úrade viceprezidentky.
Analytici očakávajú, že účasť na voľbách zlomí storočné historické rekordy. Mala by prekonať rekord na úrovni 66 percent, čo bola účasť voličov z roku 1908, kedy bolo však právo voliť vyhradené takmer výlučne pre mužov-belochov.
V dlhých radoch, tiahnúcich sa okolo volebných miestností, stáli v utorok mladí aj starí, bieli i čierni, muži aj ženy. Napriek rozličným politickým názorom ich spojili dve veci - nadšenie z volieb a trpezlivosť v čakaní.
"Ešte nikdy som tak dlho nečakal na to, aby som odvolil," priznal sa mladý muž, ktorý o pol deviatej ráno vyšiel s úsmevom na tvári z volebnej miestnosti. "Samozrejme že to stálo za to. Ak nevolíte, nemáte právo potom nariekať," dodal a vydal sa do práce.
Dobrovoľná pomocníčka miestnej volebnej komisie s odhodlaním a s úsmevom na perách voličov informovala, do ktorého radu sa majú postaviť, a ako dlho približne budú čakať. Do USA sa prisťahovala pred polstoročím z Nemecka, ale také vzrušujúce voľby vraj ešte v živote nevidela.
"Pracujem v komisiách už osem rokov, ale takúto účasť som ešte nezažila," potvrdila aj kontrolórka komisie Nancy Kissocková, pričom trpezlivo voličom vysvetľovala, ako naložiť s hlasovacím lístkom. V miestnosti bolo v tom čase 10 hlasovacích zariadení, 15 volebných pracovníkov a vyše 50 voličov. Za dverami ich čakali vyše dve stovky.
Dobré počasie praje podľa analytikov spravidla demokratom. V prípade zlého počasia ľahko strácajú chuť vyjsť z domu a cestovať verejnou dopravou k volebnej miestnosti. Zdá sa však, že v historických voľbách sa búrajú nielen rekordy, ale aj podobné mýty.
V niektorých mestách v utorok lialo tak silno, že premoknutí voliči po hodinách čakania v daždi premočili aj volebné lístky a skenovacie zariadenie ich potom nedokázalo rozpoznať.
Aj keď presné čísla o volebnej účasti budú známe až po zrátaní všetkých hlasov, už podľa predbežného pohľadu na rady bolo jasné, že medzi moknúcimi voličmi bolo mnohí demokrati.
Podľa prieskumu verejnej mienky považuje až 92 percent voličov tieto voľby za dôležitejšie než voľby v minulých rokoch. Približne Jedna tretina sa poistila odovzdaním hlasu v predčasnom termíne a v utorok sledovala už len výsledky.
V Los Angeles bolo slnečno a moja známa Kalifornčanka si napokon nenechala ujsť príležitosť a osobne sa zúčastnila historických volieb. Pridala sa tak k miliónom Američanov, ktorí v utorok rozhodli o podobe zmeny, ktorou USA v nasledujúcich 4 rokoch prejdú.