CHICAGO. Keď sa o šiestej ráno dostavil pred základnú školu Shoesmith v Chicagu Barack Obama, pred volebnou miestnosťou už stála v rade asi stovka ľudí a oblasť kontrolovali tajní agenti. Najmä černošskí voliči sa poponáhľali, aby ich hrdina, ktorý utekal na letisko, aby stihol poslednú kampaň v Indiane, nestratil ani jeden hlas.
Barackov sen
Aj keby demokratický senátor z Illinois prehral, pre nich je hrdinom už teraz.
V blízkom obchode so zmiešaným tovarom dostali pred voľbami nový tovar nové tričká s Obamom. Na jednom z nich je s bojovníkom za práva Afroameričanov Martinom Lutherom Kingom. Mám svoj sen, hovorí Martin Luther. Ja som ten sen, dodáva na nich Obama.
Černošská komunita v štáte Illinois už zaradila svojho senátora medzi popredné historické osobnosti a jeho sen prežíva ako svoj. „Určite k nim bude patriť," hovorí predseda Národného výboru pre štúdie černochov Charles Jones. „Nikdy si nemysleli, že budú mať čierneho prezidenta. Ešte včera bol černoch na poli a nemohol voliť," dodáva.
Aj preto sa Afroameričania vo veľkom snažili Obamu dotlačiť do Bieleho domu. A cítiť to bolo nielen v jeho domovskom Chicagu, kde po New Yorku žije ich druhá najväčšia komunita.
Černosi a demokrati
V kľúčovom štáte Ohio, o ktoré sa usilovne bil Obama s republikánom Johnom McCainom, dávali Afroameričania jasne najavo, komu patria ich hlasy. V západnej časti metropoly Columbus je pred každým domom ceduľka: Volím Obamu.
„Budem hlasovať za Obamu, ale nie preto, že je čierny," hovorí majiteľ malých potravín, „vždy som volil demokratov." Otroctvo síce zrušil prvý republikánsky prezident Abraham Lincoln, Afroameričania sa však posledné roky obracajú k demokratom. O Billovi Clintonovi sa dokonca hovorilo ako o prvom černošskom prezidentovi.
Napriek zlepšeniu žije štvrtina Afroameričanov v chudobe. Ako štyridsiatnik Linner z nebezpečnej štvrti South side. Je jedným z mála černochov, čo Obamu voliť nebude. Aj by chcel, no nevie, ako sa zaregistrovať. Už dlhšie je nezamestnaný. „Práca sa dá nájsť, ale ťažšie vás zoberú, keď nemáte čistý register," povzdychne si.
Pre ľudí ako Linner je Obamov príbeh inšpiráciou, že pre černochov sú otvorené všetky dvere. Aj tie do Oválnej pracovne. „I keby prehral, dostal sa tak blízko, že mladí Afroameričania môžu povedať: Mami, aj ja môžem byť prezidentom," dodal Jones.
Autor: Z Chichaga Tomáš Vasilko