Neodporúčajú sa žiadne dlhé oslavy. Nový prezident si veľmi rýchlo bude musieť vyhrnúť rukávy. V Bielom dome je až priveľa červených čísiel.
„V nedávnej histórii nebol prezident, ktorý by stál pred toľkými krízami," povedala pre Dallas Morning News Leon Pannetaová, šéfka úradu prezidenta Billa Clintona.
Ako nakopnúť ekonomiku
Nový prezident najmä v domácej politike nebude vedieť, do čoho sa pustiť skôr. Americká ekonomika už pociťuje jesenné zemetrasenia na finančných trhoch. Ľudia menej nakupujú, chystajú sa zatvárať fabriky a očakáva sa rast nezamestnanosti.
Práve na budúci rok predpovedajú analytici najsilnejšie dosahy recesie na bežných Američanov.
Navyše deficit verejných financií by podľa niektorých odhadov mal v budúcom roku dosiahnuť až jeden bilión dolárov - najviac od druhej svetovej vojny. Do horšej ekonomickej situácia vstupoval ako prezident naposledy Franklin Roosevelt v čase hospodárskej krízy v roku 1933.
Popri domácich problémoch nebude môcť nový šéf Bieleho domu zabúdať ani na zahraničnú politiku. Nákladné vojny, ktoré krajina vedie na druhej strane sveta, nedávajú veľa náznakov na spokojnosť.
Irak, Afganistan a tí druhí
Hoci situácia v Iraku sa za posledný rok zlepšila, zlé správy prichádzajú z Afganistanu. Krajina sa pritom stále nachádza vo vojne proti terorizmu - Taliban je stále pri sile a zakladateľ alKáidy Usáma bin Ládin na slobode. Nič dobré neveští ani situácia v susednom Pakistane či miliardovej Indie, kde islamskí extrémisti naháňajú hrôzu domácim vládam, ktoré majú kľúče k jadrovým kufríkom.
Ako na Putina
Nový prezident bude musieť zvážiť, aké kroky urobí podnikne proti iránskemu jadrovému programu či silnejúcemu Rusku. Moskva využila slabú európsku reakciu potom ako viedla vojnu s Gruzínskom o Južné Osetsko a rozhodla sa jednostranne ukrojiť z gruzínskeho územia a začala prepisovať medzinárodný systém.
Znovu sa hovorí o Studenej vojne, nový prezident sa pravdepodobne neodváži vyhnať Rusko zo skupiny G 8, ako tým hrozil v čase predvolebnej kampane. Ani jeden z dvojice si však pravdepodobne najbližšie mesiace do luxusnej Volgy s ruským lídrom, ako to dávnejšie urobil George Bush na návšteve u Vladimira Putina, nesadne.
„Je toľko veľa problémov a žiadne peniaze," povedala v televízii CNBS Kathy Boyleová z finančnej konzultačnej skupiny Chapin Hill Advisor. „Tú prácu by som nezobrala ani za tri miliardy ročne," povedala.
Republikán McCain aj demokrat Obama tvrdia, že sa výziev neboja a obaja hovoria o zmene, ktorú so sebou prinesú. Prvé, čo jedného z nich čaká, je nepohorieť, v čom ich predchodca zlyhal.
Autor: Z Chicaga Tomáš Vasilko