Je tesne pred voľbami, viete, kde je váš prezident? Takto začínala správu jedna americká agentúra. Otázka bola na mieste. V deň volieb všetky oči smerovali buď na republikánskeho, alebo demokratického kandidáta. Ani republikánsky kandidát John McCain sa k svojmu straníckemu, ale nepopulárnemu prezidentovi nehlásil.
George Bush tak ostal v deň volieb v ich tieni, osamotený a dokonca ani nevytiahol päty z Bieleho domu. Na rozdiel od posledných troch volieb nešiel voliť osobne do Texasu, svoj hlas Johnovi McCainovi zaslal z Washingtonu. Neplánoval sa ani zúčastniť na straníckych ak?ciách v utorok večer.
Koniec jednej éry Napätie bolo určite cítiť aj v jeho rezidencii. Utorkom sa končí jeho éra. Od zverejnenia výsledkov bude už len odchádzajúcim prezidentom.
Hlavná pozornosť sa bude sústreďovať na víťaza volieb. Busha čaká koncom roka náročné sťahovanie. Z Bieleho domu odíde ako najnepopulárnejší prezident v histórii.
Bez ohľadu na to, kto získal viac hlasov, Američania budú do víťaza vkladať nádej, že mnohé Bushove chybné kroky napraví. Pre prezidenta z Texasu, ktorému mnohí nepovedia inak ako kovboj, sa voľby nemôžu skončiť inak ako prehrou. Obaja kandidáti získavali hlasy sľubmi, že Washington zmenia.
Ostrá kritika od demokrata Baracka Obamu bola prirodzená. Od „svojho" prezidenta sa však dištancoval aj republikán John McCain. V jednej z prezidentských debát Obamovi, ktorý sa ho snažil čo najviac spojiť s nepopulárnym prezidentom, povedal: „Ja nie som George Bush. Ak ste chceli kandidovať proti nemu, mali ste tak urobiť pred štyrmi rokmi."
Neviditeľný prezident George Bush sa počas kampane stal takmer neviditeľný. Neagitoval za republikánskeho kandidáta, neukazoval sa s ním na mítingoch.
„Toto sa sta?ne, ak vás podporuje len štvrtina ľudí," uviedol Charlie Cook, editor nezávislého Cook Political Report.
Neobľúbenosť podľa Washington Post Busha mrzí, už sa s ňou však zmieril.
Jeden z jeho bývalých poradcov Pete Wehner je dokonca pre?svedčený, že mu to pomohlo: „Ak máte slabú podporu, nemáte čo stratiť, a tak máte voľné ruky na kontroverznejšie rozhodnutia."
Bush tvrdí, že jeho srdce a hodnoty sa za osem rokov v úrade nezmenili. Aj napriek nepriaznivým číslam v prieskumoch verejnej mienky má stále dosť zástancov.
Klávesnice bez wéčka A jeho ľudia v Bielom dome možno novému prezidentovi zanechajú podobný odkaz, aký čakal na Busha po odchode Clintonovej administratívy. Na niektorých počítačových klávesniciach chýbalo prostredné písmeno Bushovho mena „W".
V posledných týždňoch sa Bush skôr ako na voľby, zameral na ekonomickú krízu. V závere kampane v médiách takmer nevystupoval. V pravidelnom sobotňajšom rozhlasovom prejave Američanov vyzval, aby išli voliť: „Mladé demokracie ako Gruzínsko, Ukrajina, Afganistan spolu s Irakom upierajú oči na Spojené štáty. Rovnako ako krajiny, ktoré sú stále v rukách diktátorov. V našom príklade slobody môžu nájsť nádej a inšpiráciu."
VIDEO: Bush podporil Johna McCaina
Autor: Vo Washingtone Anetta Kubalová