BELEHRAD.
S iniciatívou prišli národnokonzervatívna Demokratická strana Srbska (DSS) expremiéra Vojislava Koštunicu, Srbská radikálna strana (SRS) a strana Nové Srbsko. Návrh podpísalo 86 poslancov týchto troch politických subjektov.
Podľa niekdajšieho ministra pre Kosovo Slobodana Samardžiča je dôvodom pripravenosť najvyšších štátnych a vládnych činiteľov krajiny prispieť k umiestneniu misie EULEX v Kosove, ktorú by už v piatok mala legalizovať Bezpečnostná rada OSN. Opozičný politik súčasne obvinil vládu, že v súvislosti s Kosovom robí tajnú politiku.
Kým Liberálnodemokratická strana, ktorá pôsobí takisto v opozícii, iniciatívu krizizovala ako zločin v období súčasnej svetovej finančnej krízy, Srbská pokroková strana exlídra SRS Tomislava Nikoliča avizovala, že návrh podporí.
Vláda disponuje spoločne s opozičnými liberálmi v 250-člennom zákonodarnom zbore väčšinou 142 mandátov, takže iniciatíva nemá veľké šance na úspech.