SME

Zrkadlo Bonnu nastavil Spiegel

Na raňajšie porady vždy meškal, zvyčajne prišiel ležérne oblečený. Keď vstúpil do miestnosti, redaktorov obliala hrôza i posvätná úcta. Bojoval s povojnovou garnitúrou Nemecka a vlastnými démonmi, sedel vo väzení i v parlamente. Jeden z najvplyvnejších ne

Na raňajšie porady vždy meškal, zvyčajne prišiel ležérne oblečený. Keď vstúpil do miestnosti, redaktorov obliala hrôza i posvätná úcta. Bojoval s povojnovou garnitúrou Nemecka a vlastnými démonmi, sedel vo väzení i v parlamente. Jeden z najvplyvnejších nemeckých novinárov, zakladateľ a vydavateľ magazínu Der Spiegel Rudolf Karl Augstein sa narodil pred 85 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politici málokedy skladajú žurnalistom komplimenty. Skôr ich urážajú alebo s nimi odmietajú komunikovať. Rudolf Augstein bol výnimkou. Keď v roku 2002 zomrel, kancelár Gerhard Schröder povedal, že „nijaký iný novinár tak neformoval verejnú mienku národa“. Šéfka kresťanských demokratov Angela Merkelová pridala, že „bez neho by sa o veľa veciach nikdy nehovorilo“.

SkryťVypnúť reklamu

Rudolf Augstein mal rád ženy, alkohol a hovoril, že vďaka sarkazmu zvládol nástrahy života. Jeho bojovný štýl mu priniesol veľa nepriateľov, na meno mu najčastejšie nevedeli prísť politici. Podľa väčšiny odbornej verejnosti však zohral významnú úlohu pri budovaní demokracie v Nemecku.

Miliónový náklad i väzenie

Der Spiegel mal pod jeho vedením jasné politické názory. V prvých rokoch povojnového Nemecka tvrdo kritizoval vládu Konrada Adenaura. V čase, keď bolo Západné Nemecko rozdelené v názore na iniciatívu Willyho Brandta priblížiť sa komunistickej Európe, Augstein ho podporil.

Vystupoval za zjednotenie Nemecka, skepticky však vnímal Kohlovo úsilie o spoločnú európsku menu. „Nikdy som nemal problém byť proti niečomu. Skôr bolo problémom byť za niečo,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Augstein sa narodil v severonemeckom Hanoveri v rodine predavača fotografických materiálov. Po maturite začal praxovať v novinách Hannoverscher Anzeiger, cez vojnu slúžil na východnom fronte, kde sa pri prudkých bojoch Wehrmachtu a Červenej armády zranil.

Po páde nacistov sa vrhol späť na žurnalistiku a na základoch magazínu Diese Woche založil v roku 1947 Der Spiegel. Mal iba 23 rokov.

Nevyhýbal sa kontroverzným témam, prinášal škandály a ostro kritizoval politikov, čím zo Spieglu urobil zrkadlo Nemecka. Náklad sa zo 60–tisíc vyšplhal až na dnešný milión. Augstein sa do povedomia Nemcov dostal počas tzv. Aféry Spiegel z roku 1962, keď magazín uverejnil tajné informácie o dierach v obranyschopnosti Západného Nemecka. Polícia urobila v redakcii raziu a pozatýkala žurnalistov, medzi ktorými bol aj Augstein. Obvinili ho z vlastizrady a vo väzení strávil vyše sto dní. Pre nedostatok dôkazov ho nakoniec prepustili.

SkryťVypnúť reklamu

Výlet do Bonnu

Aféra potopila ambiciózneho bavorského premiéra a federálneho ministra obrany Franza Josefa Straussa. Musel odísť z vlády a prišiel o všetky šance stať sa kancelárom. „Patriarchálno-katolícky režim skončil,“ komentoval Augstein.

V zápale vlastnej dôležitosti sa rozhodol skúsiť politickú kariéru. V roku 1972 sa stal poslancom za liberálnu FDP, v Bonne však vydržal iba desať týždňov. Špekuluje sa, že si uvedomil, že ako šéfredaktor Spieglu má väčšiu moc. Nápad ísť do politiky neskôr označil za hlúposť.

V polovici 90. rokoch ho na šéfredaktorskej stoličke nahradil Stefan Aust. Augstein sa siahol z verejného života, stále však komentoval politické udalosti. Fascinoval aj bohatým súkromným životom, bol päťkrát ženatý. Naposledy mal svadbu ako 77-ročný a úspechy u žien mu závidela väčšina kolegov v branži. Pochovaný je na ostrove Sylt v Severnom mori.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká federácia novinárov ho označila za „žurnalistu storočia“, čím ocenila jeho celoživotné úsilie o mier, dodržiavanie ľudských práv a slobody tlače. Zaradil sa tak medzi najväčšie mená nemeckej žurnalistiky, kam patria Axel Springer (Bild, Die Welt), Henri Nannen (zakladateľ vydavateľstva Gruner + Jahr) a Marion Gräfin Dönhoff (Die Zeit).

Der Spiegel má dnes mnoho odporcov, ktorým prekáža chladný jazyk a negativistický postoj článkov. Iným zase vyhovuje dôraz na investigatívu. Kým väčšina novín sa sústreďuje na analýzy a vycibrený štýl, Der Spiegel sa snaží prekopať až k podstate žurnalistiky - priniesť exkluzívny príbeh. Špeciálne taký, ktorý by politici radi ututlali.

Rudolf Augstein

narodil sa 5. novembra 1923

v roku 1947 založil magazín Der Spiegel

SkryťVypnúť reklamu

v roku 1972 sa stal poslancom za liberálnu stranu FDP

piaty raz sa oženil vo veku 77 rokov

zomrel 7. novembra 2002 v Hamburgu vo veku 79 rokov

FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Obvinený je aj z členstva v teroristickej organizácii.


TASR
Ilustračné foto.

Úrady získajú nástroje na uľahčenie vyhostenia alebo vydávanie zákazov vstupu.


TASR
Ilustračné foto.

Postreleného muža transportovali do nemocnice.


TASR
Muž narazil autom do ľudí.

Podrobnosti o rozsahu spôsobených zranení ani okolnostiach nehody nie sú známe.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu