SME

Volebné miestnosti sa zatvárajú, prvé výsledky na ceste

Amerika prežíva historickú noc. V ostro sledovaných voľbách a po vyše dvoch rokoch kampane sa rozhodne, koho pošle do Bieleho domu. Začali sa zatvárať prvé miestnosti v Indiane a Kentucky.

Jeden z voličov v Douglas County musel vo volebnej miestnosti kľačať, aby videl na obrazovku hlasovacieho zariadenia.Jeden z voličov v Douglas County musel vo volebnej miestnosti kľačať, aby videl na obrazovku hlasovacieho zariadenia. (Zdroj: TASR/AP)

Amerika dnes volí prezidenta. V ostro sledovaných voľbách a po vyše dvoch rokoch kampane sa rozhodne, či do Bieleho domu pošle prvé černošského kandidáta Baracka Obamu (47) alebo jedného z najliberálnejších republikánov v histórii Johna McCaina (72) a prvú ženu-viceprezidentku. Začali sa zatvárať prvé miestnosti v Indiane a Kentucky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prvého predbežného sčítania, ktoré zverejnila CNN, v Kentucky, ktorý je McCainovým štátom, vedie práve republikánsky kandidát so 62 percentami pred Obamom. V Indiane to je zatiaľ takmer nerozhodne - 50 percent pre Obamu a 49 pre McCaina.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky volieb nájdete tu.

Najdôležitejšie fakty

Víťaz volieb môže byť známy okolo piatej hodiny ráno stredoeurópskeho času. Prvé odhady budú o druhej ráno nášho času.

S najväčším napätím sa bude čakať na výsledky na Floride, v Ohiu, Virginii a Pensylvánii.

Na voľby sa čaká v radoch

Američania očakávajú po najdrahšej predvolebnej kampani v histórií (stála 2 miliardy dolárov) mimoriadne vysokú volebnú účasť. Voliť by malo až 130 miliónov ľudí. 29 miliónov voličov už hlas odovzdalo vopred.

Ráno po otvorení volebných miestností sa už čakalo na niektorých miestach na voľby hodiny. Mnohí z voličov sa pred volebné miestnosti postavili ešte pred svitaním, niektorí dokonca v daždi.

"Do 7:30 prišlo toľko ľudí, ako na obed v roku 2004," porovnal účasť člen volebnej komisie v newyorskej Chappaque.

SkryťVypnúť reklamu

Mary v Chicagu čakala hodinu a pol, kým sa dostala k hlasovaniu. „Meškám síce do práce, ale hlasovať som musela," hovorí Mary. „Volím vždy. Moji rodičia sú Íri a otec sa veľmi zaujíma o politiku, takže nemohla by som vynechať. Navyše, viete, ekonomika," hovorí štyridsiatnička a sadá na svoj bicykel.

Záujem o voľby je obrovský, komentátori ho prirovnávajú k záujmu o stret Kennedyho s Nixonom v roku 1960, v absolútnych číslach však môže byť ešte vyšší.

Voliť chceli ísť aj tínedžeri, ktorým v tom bránil nízky vek. „Celý svet sa pozerá na tento deň a ja nemôžem voliť," napísal na blog šestnásťročný školák z Bronxu, ktorý sa zapájal do kampane na svojej škole.

Zaznamenané boli aj prvé technické problémy s hlasovacími zariadeniami.

SkryťVypnúť reklamu

Do posledného dychu

John McCain aj Barack Obama už volili.

Odvolením sa však kampaň pre oboch kandidátov nekončí. Do polnoci stredoeurópskeho času, keď sa začnú zatvárať volebné miestnosti, ešte absolvujú niekoľko mítingov. Obama zájde do Indiany, ktorú chce ukradnúť republikánom. McCain zaskočí do Colorada a Nového Mexika. Aj viceprezidentskí kandidáti Joe Biden a Sarah Palinová pokračujú v kampani do poslednej chvíle.

 

Profily kandidátov: Barack Obama, John McCain

Asi dvadsiatka štátov v týchto chvíľach už hlasuje o prezidentovi. Ako prvé tradične volili dve mestečká v New Hampshire a Barack Obama bol veľkým víťazom. V Dixville Notch zaňho hlasovalo 15 voličov, za McCaina iba šesť.

 

SkryťVypnúť reklamu

V Hart's Location hlasovalo za Obamu 17 ľudí a za republikána 10. Mestečká nie sú však veľmi presné z hľadiska odhadovania výsledkov volieb. Približne až 30 percent voličov v štátoch, kde sa za posledné dva týždne dalo hlasovať skôr, odovzdali volebné lístky. Celkovo sa tieto voľby očakáva rekordná účasť.

McCain potrebuje zázrak John McCain stále hovorí o „historickom comebacku". Ak by dnes vyhral, niečo podobné sa podarilo azda iba v roku 1948 Harrymu Trumanovi. Na víťazstvo potrebuje perfektný finiš, ktorý je málo pravdepodobný. V priemerovom Prieskume prieskumov SME.sk navyše zaostáva až o desať percent.

V čom sú najväčšie rozdiely medzi kandidátmi?

O deviatej ráno nášho času zakončil republikán pondelkovú kampaň v domovskej Arizone, za deň precestoval sedem štátov po celej krajine. Barack Obama finišoval včera iba v troch štátoch, ale zato všetko republikánskych.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko je teraz v rukách voličov a ich účasti z rôznych demografických skupín - tá je totiž najväčšou slabinou modelov prieskumov.

Mnohí volili vopred V utorok by malo odvoliť vyše 100 miliónov registrovaných voličov, 30 miliónov už hlasovalo pred oficiálnym termínom. Volebné výsledky sa očakávajú tesne po uzavretí volebných miestností v jednotlivých štátoch.

V prvých okrskoch (v Kentucky a Indiane) sa hlasovanie skončí o polnoci SEČ. Ako posledné uzavrú volebné miestnosti na Aljaške (7:00 SEČ). Víťaz prezidentských volieb by mohol byť známy už v stredu okolo 5:00 SEČ.

Ako funguje americký volebný systém?

Čo sú najdôležitejšie témy týchto volieb?

Demokrati aj republikáni tento jav spájajú s očakávanou rekordnou účasťou vo voľbách. Dôvod môže byť však aj prozaickejší. Pred volebnými miestnosťami sa totiž očakávajú dlhé rady. Vzhľadom na to, že právo odovzdať hlas má každý, kto v čase uzavretia volebnej miestnosti stojí v rade, môžu voľby v skutočnosti trvať do polnoci alebo aj dlhšie. Mnohí odovzdali hlas skôr, aby sa takémuto čakaniu v rade vyhli, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné prieskumy

Demokratický kandidát na post prezidenta USA Barack Obama v prieskumoch verejnej mienky vedie nad svojím republikánskym súperom v toľkých štátoch, že víťazstvo arizonského senátora Johna McCaina by podľa amerických médií bolo takmer zázrakom.

 

Obama vedie vo všetkých štátoch, ktoré pred štyrmi rokmi hlasovali za demokratov. To mu v Zbore voliteľov zabezpečuje 252 z 270 potrebných hlasov.

Vedie aj v piatich štátoch, ktoré v roku 2004 hlasovali za Georgea W. Busha (Iowa, Nové Mexiko, Virginia, Colorado a Nevada). Ak v nich uspeje, získa 291 hlasov a víťazstvo v prezidentských voľbách.

S McCainom má navyše vyrovnané sily aj v ďalších šiestich štátoch (Ohio, Florida, Missouri, Severná Karolína, Indiana a Montana). V nich môže získať ďalších 87 hlasov. V Zbore voliteľov, ktorý ma 538 členov, by tak Obama mal až 378 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

 

McCainove slabé nadeje na víťazstvo závisia od toho, či odrazí Obamov útok na 5 republikánskych štátov, alebo či získa niektorý z veľkých demokratických štátov.

Hoci republikánsku kandidátku na americkú viceprezidentku Sarah Palinovú ešte bezprostredne pred voľbami stihli zbaviť obvinenia zo zneužívania právomocí, McCainovi už ani to pravdepodobne výraznejšie nepomôže. Republikáni už tak či tak podľa prieskumov zaostávajú za demokratickým duom Barack Obama - Joe Biden. Popri ekonomickej kríze a všeobecnej averzii voči vojne v Iraku, ktoré nahrávajú demokratom, za to môže podľa analytikov aj sama Palinová, ktorá nesplnila očakávania a predviedla sa na verejnosti sériou viacerých trapasov.

Americkí voliči v utorok rozhodujú nielen o tom, kto bude novým prezidentom krajiny, ale aj o zložení Senátu a Snemovne reprezentantov.

SkryťVypnúť reklamu

Americké voľby na usa.sme.sk

Výsledky budete môcť sledovať v reálnom čase a v priamom prenose dnes od 19.00 a potom celú noc a celú stredu na SME.sk.

SME.sk bude jediné slovenské médium, ktoré bude vysielať počas noci naživo s tímom redaktorov v newsroome denníka SME, na volebnej noci Američanov v Bratislave a má reportérov v Spojených štátoch: Tomáša Vasilka v ústredí Baracka Obamu v Chicagu a Anettu Kubalovú v hlavnom meste Washington.

sme.sk

 

VIDEO: Finále Obamovej kampane vo Virgínii

 

 

Autor: bbc

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 121
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 539
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 274
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 032
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 919
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 434
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Washington má v Sýrii vojakov už roky.


TASR
Bojovníci z libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

Prestrelky v libanonsko-izraelskom pohraničí sa stali prakticky každodennými.


TASR
Zdravotníci v nemocnici v Beijingu.

Webová stránka podporuje teóriu úniku vírusu z laboratória.


TASR 8
Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu