KINSHASA, LAGOS.
Hovorca vlády Lambert Mende vyhlásil, že vláda má rovnaký postoj ku všetkým ozbrojeným skupinám v provincii Severné Kivu a nemá dôvod uprednostňovať povstalcov z Národného kongresu pre obranu ľudu pod vedením generála Nkundu. Generál vyzval na priame rokovania s vládou v nedeľu a pohrozil jej zvrhnutím, ak ponuku neprijme.
Boje na východe KDR vypukli 28. augusta, keď strany porušili prímerie uzavreté v januári. Svoje domovy muselo odvtedy opustiť okolo 220 tisíc ľudí, čím počet utečencov v Severnom Kivu presiahol jeden milión. Povstalci Národného kongresu pre obranu ľudu v stredu vyhlásili jednostranné prímerie po tom, ako zo Severného Kivu vyhnali vládne sily a obkľúčili strategické mesto Goma.
Päťročný konflikt medzi vládnymi silami podporovanými Angolou, Namíbiou a Zimbabwe a povstalcami, ktorým pomáhala Uganda a Rwanda, sa skončil v roku 2003 a vyžiadal si viac ako tri milióny životov. Spojené štáty, Francúzsko a Británia už vyslali do krajiny svojich najvyšších diplomatov v snahe zabrániť humanitárnej katastrofe.
Nigéria vyzýva na mimoriadne rokovanie Africkej únie o násilí v Kongu
Nigérijský minister zahraničných vecí Ojo Maduekwe vyzval na mimoriadne zasadanie Africkej únie (AÚ), ktoré by sa zaoberalo násilím v Konžskej demokratickej republike (KDR).
Boje vo východnom Kongu sa podľa šéfa diplomacie stali hrozbou pre africký mier a bezpečnosť, s ďalším zbedačením čierneho kontinentu a odklonom pozornosti od jeho rozvojových potrieb, citovali dnes ministra nigérijské noviny This Day.
Ofenzíva povstaleckých Tutsiov verných odpadlíckemu generálovi Laurentovi Nkundovi, ako aj zabíjanie a drancovanie zo strany jednotiek konžskej armády spôsobilo podľa humanitárnych organizácií v provincii Severné Kivu "katastrofálnu" situáciu. Pred násilím v regióne utieklo približne 250.000 ľudí.
Tanzánijský prezident a predseda 53-člennej AÚ Jakaya Kikwete spolu so šéfom komisie africkej organizácie Jeanom Pingom navrhli v rozhovore s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom uskutočnenie regionálneho summitu.