SME

Americké voľby minútu po minúte

(Zdroj: REUTERS)

Uvádzaný je stredoeurópsky čas.

Kompletné záverečné výsledky nájdete v infografike.

09.17 - V Montane zvíťazil McCain. Stav voliteľov je 349 ku 163 v prospech Obamu.

08.57 - V Indiane vyhral Obama. Stav voliteľov je 349 ku 160 v prospech Obamu.

07.43 - Na Aljaške zvíťazil McCain. Uzavreté zatiaľ nie sú štáty Montana, Severná Karolína, Missouri a Indiana. Výsledky však na tom, že sa Obama stal prezidentom, už nič nezmenia. V Montane a Missouri by mal vyhrať McCain, v Indiane a Severnej Karolíne Obama. Stav voliteľov je 338 ku 159 v prospech Obamu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

06.50 - O siedmej sa zatvoria posledné volebné miestnosti na Aljaške (Aleutské ostrovy).

06.15 - „Dostal som skvelý telefonát od Johna McCaina. Ďakujem mu za jeho skvelú kampaň a za jeho boj za túto krajinu. Budem s ním a so Sarah Palinovou spolupracovať. Ďakujem zvolenému viceprezidentovi Joevi Bidenovi," povedal Obama.

05.59 - Novozvolený prezident USA Barack Obama prišiel s manželkou a dcérami medzi svojich prívržencov v chicagskom Grant Parku. "Ak je tu stále niekto, kto pochybuje a čuduje sa, kto sa pýta, či potrebujeme zmenu - dnešný deň je vašou odpoveďou," povedal Obama.

barack.jpg

05.56 - Prezident George Bush telefonoval Obamovi a zablahoželal mu k víťazstvu. Oznámila to hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová.

05.55 - Na Aljaške zatvoria o šiestej volebné miestnosti. O prezidentovi je o tom čase už rozhodnuté.

SkryťVypnúť reklamu

05.41 - Obama má aj Nevadu. Stav voliteľov je 338 ku 155 v prospech Obamu.

05.40 - Obama vyhral zo zatiaľ sčítaných 70 percent hlasov o tri percentá.

05.37 - McCain vyhral v Nebraske, Južnej Dakote a Arizone. Stav voliteľov je 333 ku 155 v prospech Obamu.

05.33 - Obama zvíťazil aj na Floride. Stav voliteľov je 333 ku 139 v prospech Obamu.

05.25 - Obama si pripísal víťazstvo v Colorade. Stav voliteľov je 306 ku 139 v prospech Obamu.

05.19 - Republikánsky kandidát John McCain priznal porážku a zablahoželal Barackovi Obamovi. "Dostali sme sa nakoniec dlhej cesty. Američania sa jasne vyslovili. Zavolal som Barackovi Obamovi a zagratuloval k víťazstvu," povedal McCain. "Dnes mu sľubujem, že mu pomôžem ako bude v mojich silách pri jeho líderstve a k tomu vyzývam aj mojich prívržencom," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

mccain.jpg

05.13 - Obama zvíťazil aj v Kalifornii, Oregone, štáte Washington a na Havaji a naraz si pripísal 77 hlasov. McCain získal Idaho. Stav voliteľov je 297 ku 139 v prospech Obamu.

05.01 - Americké médiá vyhlásili Baracka Obamu za prezidenta Spojených štátov amerických. Senátor z Illinois sa stane prvým Afroameričanom na tomto poste.

tesiasareu.jpg

Prívrženci nového amerického prezidenta.

FOTO - REUTERS

05.00 - Obama si tesne, ale predsa pripísal víťazstvo vo Virgínii. Stav voliteľov je 220 ku 135 v prospech Obamu.

04.56 - O piatej sa zatvoria volebné miestnosti v štátoch Kalifornia, Havaj, Idaho (južná časť), Severná Dakota (západný región), Oregon (väčšina štátu), Štát Washington.

04.31 - Mississippi získal McCain. Stav voliteľov je 207 ku 135 v prospech Obamu.

SkryťVypnúť reklamu

04.06 - Podľa analýzy očakávaných výsledkov zo západného pobrežia, ktoré je jasne demokratické, sme.sk oznámilo, že novým americkým prezidentom je Barack Obama.

04.02 - Obama zvíťazil v Iowe a McCain v Utahu. Stav voliteľov je 207 ku 129 v prospech Obamu.

03.57 - O štvrtej hodine SEČ zatvárajú volebné miestnosti v štátoch Idaho (severný región), Iowa, Montana, Nevada, Severná Dakota (východný región), Oregon (východný región), Utah.

03.54 - Demokrati môžu skončiť dnešnú noc superväčšinou v Snemovni reprezentantov aj v Senáte. Podľa amerických médií získali demokrati v Senáte 51 kresiel, čo je absolútna väčšina. Ak získajú zo zvyšných 19 hlasov 9, tak získajú superväčšinu. V takom prípade by zabránili republikánom v parlamentných obštrukciách.

SkryťVypnúť reklamu

03.48 - McCain podľa očakávaní zvíťazil v Texase a Západnej Virgínii a získal 39 voliteľov. Stav je 200 ku 124 v prospech Obamu.

03.31 - V Ohiu a v Novom Mexiku zvíťazil Obama. McCain zvíťazil v Louisianne. Stav voliteľov je 200 ku 85 v prospech Obamu.

03.10 - Podľa amerických médií vedie po sčítaní 48 percent hlasov na Floride Obama (52 percent). Vo Virgínii po sčítaní 62 percent hlasov tesne vedie McCain s 51 percentami.

03.08 - V Arkansase podľa očakávaní vyhral McCain. Stav voliteľov je 175 ku 76 v prospech Obamu.

03.02 - Barack Obama zvíťazil v štátoch New York, Michigan, Minnesota, Wisconsin, Rhode Island. McCain zvíťazil v štátoch Kansas, Severná Dakota a Wyoming. Stav voliteľov je 175 ku 70 v prospech Obamu.

02.57 - O tretej hodine sa zatvoria volôebné miestnosti v štátoch Arizona, Colorado, Kansas, Louisiana, Michigan (malá časť Hornovho polostrova), Minnesota, Nebraska, New Mexico, New York, Rhode Island, Južná Dakota (západný región), Texas (oblasť El Paso), Wisconsin, Wyoming

SkryťVypnúť reklamu

02.40 - Podľa NBC vyhral v štátoch Alabama a Georgia McCain, ktorý si pripísal víťazstvo aj v Tennessee, Kentucky, Južnej karolíne a Oklahome. Stav voliteľov je 103 ku 58.

02.30 - Arkansas zatvára volebné miestnosti.

02.15 - Obama zatiaľ získal 103 voliteľov a McCain 34. Na víťazstvo je potrebných 270 voliteľov. Obama má víťazstvo na dosah ruky.

02.01 - Barack Obama zvíťazil v dôležitej Pensylvánii. Tento štát musel John McCain získať, jeho šance sa tým na zvolenie výrazne znížili. Obama si pripísal aj víťazstvo v domovskom štáte Illinois a v štátoch Delaware, Maine, Connecticut, Maryland, New Jersey, Washington DC, New Hampshire, Massachusetts.

01.55 - Volebné miestnosti sa o druhej hodine zatvoria v štátoch Alabama, Connecticut, Delaware, Washington DC, Florida (západ časť), Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan (väčšina štátu), Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pensylvánia, Južná Dakota (východný región), Tennessee, Texas (väčšina štátu).

SkryťVypnúť reklamu

01.48 - Ani v Južnej Karolíne sa nekonalo žiadne prekvapenie. McCain tu podľa televízie NBC vyhral.

01.38 - Severná Karolína tesne po zatvorení volených miestností - vedie Obama o tri percentá (51).

01.31 - Na Floride zatiaľ vedie Obama - 34 percent, McCain má 48 percent.

01.30 - Zatvárajú sa volebné miestnosti v Severnej Karolíne, Ohiu a Západnej Virgínii.

01.25 - V Indiane vedie McCain o tri percentá.

01.24 - V Georgii sa neudialo zatiaľ žiadne prekvapenie. Jednoznačne vedie McCain so 70 percentami. Obama má zatiaľ 29 percent.

01.18 - V ostro sledovanej Floride zatiaľ vedie McCain s 52 percentami a Obama má 46,5 percenta.

01:14 - V Indiane stále vedie Obama len o percento.

01:13 - Vo Virginii zatiaľ vedie McCain - má 54 percent hlasov, Obama má 44 percent.

SkryťVypnúť reklamu

01.06 - Zatvorili sa volebné miestnosti v ďalších siedmich štátoch.

01.05 - V Kentucky zvíťazil McCain s 52 percentami oproti Obamovým 47.

01.00 - Vo Vermonte, kde ide o o troch voliteľov, zvíťazil Barack Obama.

00:59 - V Kentucky zrátali zatiaľ deväť percent hlasov. Stále vedie tesne McCain.

00.55 - V Kentucky sa pomer zmenil - McCain vedie 51 ku 48 Obamovým percentám. V Indiane vedie Obama len o percento - 50 ku 49.

00.43 - Indiana - 51 percent pre Obamu a 48 percent pre McCaina. Kentucky 66 percent pre McCaina a 33 pre Obamu.

00.40 - Kentucky 66 percent pre McCaina a 33 percent pre Obamu.

00.36 - V Indiane sa pomer zmenil na tesných 50 percent pre Obamu oproti 49 percentám pre McCaina.

00.28 - Prvé predbežné výsledky ponúkla CNN aj z Indiany. Obama verzus McCain 55 ku 44 percentám.

SkryťVypnúť reklamu

00.21 - Prvé výsledky. V Kentucky podľa CNN vedie McCain nad Obamom 61 ku 37 percentám.

00.00 - Zatvorili sa prvé volebné miestnosti v časti štátov Indiana a Kentucky.

23.43 - Aj Američania v Bratislave prežívajú volebnú noc. Zišli sa na akcii amerického veľvyslanectva v hoteli Carlton. Uskutočnili sa tam aj fingované voľby, vyhral v nich Barack Obama.

23.30 - Pre 62 percent amerických voličov je hlavnou témou tohtoročných prezidentských volieb ekonomika.

columbus.jpg

23.07 - Na Floride sú pred volebnými miestnosťami rady ťahajúce sa niekoľko blokov. Na vstup k urnám sa čaká tri hodiny.

23.05 - Prvé volebné miestnosti sa zatvoria o 55 minút.

22.13 - McCainov štáb sa sťažuje na nezrovnalosti vo Virgínii.

21.50 - Podľa bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra je demokrata Obama "inteligentnejší" než "starý, vojnychtivý" republikán John McCain. Zároveň však uviedol, že oficiálne má k americkým prezidentským voľbám neutrálny postoj.

SkryťVypnúť reklamu

21.40 - Okrem nového prezidenta Američania vyberajú aj všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov a tretinu senátorov.

19.30 - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger odvolil. Postavil sa za McCaina.

19.15 - Experti neodporúčajú žiadne dlhé oslavy. Nový prezident si veľmi rýchlo bude musieť vyhrnúť rukávy. V Bielom dome je až priveľa červených čísiel.

19.00 - McCain podľa posledného prieskumu získal mierny náskok v dôležitom štáte Indiana.

18.55 - McCain sa nevzdáva. Jeho dobrovoľníci stále telefonujú voličom.

18.50 - Súčasný prezident George Bush volil poštou.

17.15 - Vo Phoenixe prišiel k urne aj John McCain. S novinármi sa nebavil.

17.10 - Na Aljaške odvolila Sarah Palinová (na fotografii AP nižšie záber z aljašského mesta Anchorage).

SkryťVypnúť reklamu

jesus.jpg

15.50 - Volebný lístok, ktorý Obamova stará matka Madelyn Dunhamová odovzdala, platí napriek tomu, že len niekoľko hodín pred volebným dňom zomrela, informovala v utorok hovorkyňa kampane Linda Douglassová.

15.00 - O voľby je veľký záujem. Američania stoja v dlhých radoch pred volebnými miestnosťami.

14.30 - Barack Obama odvolil v Chicagu

13.00 - Voľby sa začali aj v ostro sledovaných štátoch Florida a Pensylvánia.

11.00 - Otvorili sa volebné miestnosti vo Vermonte, Američania začali voliť.

6.00 - V USA sa začali voľby v dvoch mestečkách štátu New Hampshire - Dixville Notch a Hart´s Location, v oboch mestečkách vyhral Obama.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 213
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 067
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 555
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 923
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 412
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 319
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zničená časť utečeneckého tábora v Chán Junis v Pásme Gazy.

Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.


TASR
V Číne sa konal prvý polmaratón, na ktorom sa okrem ľudí zúčastnili aj roboti.

Nie všetci roboti preteky dokončili.


Americký viceprezident J. D. Vance a kardinál Pietro Parolin.

Vatikán označil rokovania za srdečné.


TASR
Ekvádorský prezident Daniel Noboa a jeho manželka Lavinia Valbonesiová gestikulujú z paláca Carondelet počas ceremónie výmeny prezidentskej stráže.

Atentátnici údajne prišli z Mexika a ďalších krajín.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu