LOS ANGELES. V utorok 4. novembra Američania zvolia svojho nového prezidenta. Dôležité rozhodnutia padnú však v tento deň aj o mnohých kontroverzných spoločenských otázkach, o ktorých sa bude hlasovať v štátnych, okresných a mestských referendách.
Zatiaľ najznámejšie je referendum o zákaze homosexuálnych sobášov v Kalifornii, o podobnej téme však budú rozhodovať aj voliči na Floride a Arizone. V ďalších štátoch sa bude rozhodovať o zákaze potratov, o pozastavení pozitívnej diskriminácie, či o zrušení dane z príjmov.
Referendová kampaň k tzv. Návrhu číslo 8, zákazu homosexuálnych manželstiev, je v Kalifornii v podstate viditeľnejšia ako kampaň samotných prezidentských kandidátov. Štát v júni sobáše homosexuálov legalizoval a utorkové referendum je ďalšou z radu aktivít konzervatívnych skupín na zákaz tohto nového inštitútu. Tlak je dokonca taký veľký, že mnohé homosexuálne páry dnes cestujú do Kalifornie za účelom rýchleho sobášu len preto, aby to stihli ešte pred zákazom. Verejná mienka je rozdelená pomerne vyrovnane, s miernou prevahou v prospech súhlasu s homosexuálnymi zväzkami. O zákaze manželstiev homosexuálov sa bude rozhodovať aj v štátoch Florida a Arizona, hoci tie momentálne takéto sobáše nevykonávajú.
Druhou ľudskoprávnou oblasťou riešenou v niekoľkých amerických referendách je zákaz pozitívnej diskriminácie, opatrenia zavedeného na podporu sociálne hendikepovaných príslušníkov národnostných a rasových menšín. Zákaz zvýhodňovať na základe rasy alebo národnosti už platí v Kalifornii, v štáte Washington a Michigan, v utorok sa bude rozhodovať v Colorade a v Nebraske.
O právach žien na umelé prerušenie tehotenstva sa bude rozhodovať v štáte Južná Dakota. V Colorade voliči v referende rozhodnú o definícii osoby, čo je v zásade inak formulovaný zákaz potratov. O právach heterosexuálnych párov na deti sa bude rozhodovať v Arkansase, kde chcú konzervatívne skupiny zakázať adopciu detí pre nezosobášené dvojice. V Kalifornii sa bude rozhodovať aj o lekárskom zákaze na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva mladistvých dievčat bez vedomia ich rodičov.
Kurióznymi návrhmi na ušetrenie daňových prostriedkov sú návrhy v meste San Francisco a v štáte Massachusetts. Pokiaľ San Francisco by peniaze určené na preverovanie prostitútok chcelo využiť na vážnejšie policajné operácie, skupina voličov v Massachusetts navrhuje zrušiť daň z príjmu. Išlo by o zrušenie časti, ktorá náleží štátu, a ročne by daňovým poplatníkom ušetrila v priemere údajne 3600 USD. Miestna vláda by však schválením návrhu prišla o 40 percent svojho rozpočtu. Podobný návrh získal v roku 2002 45 percent hlasov a nie je vylúčené, že tento rok získa nadpolovičnú väčšinu hlasov.
Celkovo bude vo viac než polovici amerických štátov na volebných lístkoch takmer 140 referendových otázok. Američania o nich rozhodnú 4. novembra, teda v ten istý deň, ako o svojom budúcom prezidentovi, členoch Snemovne reprezentantov a tretine senátorov.
Za práva homosexuálov vedie kampaň aj Bill Clinton
Bývalý americký prezident Bill Clinton zanechal miliónom Kalifornčanov v sobotu automatizovaný telefonický odkaz, v ktorom ich žiada, aby nesúhlasili so zákazom homosexuálnych partnerstiev a v utorok 4. novembra hlasovali v referende proti ich zrušeniu.
Návrh číslo 8 chce využiť štátnu legislatívu na to, aby sa s jednou skupinou Kalifornčanov zaobchádzalo inak, čo by diskriminovalo členov našich rodín, našich priateľov a spolupracovníkov, hovorí Bill Clinton v telefonickom odkaze. Hlasujte prosím proti Návrhu číslo 8. Je nespravodlivý a je nesprávny. Ďakujem, dodáva Clintonov hlas v závere správy.
Organizátori kampane proti zákazu homosexuálnych partnerstiev v Kalifornii v záverečných dňoch zvýšili informačný tlak, pretože výrazne zosilnela aj kampaň konzervatívnych skupín bojujúcich za zákaz homosexuálnych partnerstiev. Tie boli v júni tohto roka Najvyšším súdom Kalifornie legalizované. Takzvaný Návrh číslo 8 umožňuje voličom súhlasiť s ústavným dodatkom, ktorý by mal v štáte Kalifornia zakázať homosexuálne sobáše. Väčšina Kalifornčanov bola počas dlhšieho obdobia podľa prieskumov verejnej mienky prevažne na strane práv homosexuálov. Intenzívna a nákladná mediálna kampaň kresťanských skupín však spôsobila, že dnes je proti zákazu 49 percent voličov a so zákazom súhlasí 44 percent. Približne sedem percent opýtaných v prieskume Field Poll zostáva zatiaľ nerozhodnutá.
Za práve homosexuálov sa vyslovili aj herci ako Brad Pitt, či lesbická televízna hviezda Ellen DeGeneres. Kampaň za práva homosexuálov na rovnaké zaobchádzanie podporili finančne aj firmy ako Google a Apple.