SME
Streda, 27. máj, 2020 | Meniny má IvetaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 16:54

V Mlynkoch začiernili tabule so slovenským názvom

V maďarskej obci Mlynky neznámi páchatelia čiernou farbou natreli všetky tri tabule so slovenským názvom lokality.

(Zdroj: SITA)

MLYNKY. V noci nadnes v maďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) neznámi páchatelia čiernou farbou natreli všetky tri tabule so slovenským názvom lokality a v miestnom pamätnom parku na bočnú stenu starostovského úradu napísali veľkými čiernymi písmenami slovo Nácik (nacisti).

(Foto: Imrich Fuhl, člen SSvM a redaktor portálu Sl. v Maď. www.luno.hu)

Podpredseda Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Jozef Havelka ihneď podal trestné oznámenie. Ako tvrdí člen samosprávy a redaktor portálu www.luno.hu Imrich Fuhl, hmotná škoda nie je značná, o to väčší je však morálny dosah tohto prípadu, a to v oblasti, ktorá je osobitne citlivá pokiaľ ide o národnostné problémy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu

V uplynulých rokoch sa v niektorých Slovákmi obývaných lokalitách Maďarska už odohrali podobné incidenty. V pilíšskych slovenských obciach v auguste 2006 tiež neznámi páchatelia podobným spôsobom zničili slovenské názvy osád a o niekoľko dní neskôr bola poškodená aj tabuľa označujúca sídlo Slovenskej samosprávy XVII. obvodu Budapešti.

(Foto: Imrich Fuhl, člen SSvM a redaktor portálu Sl. v Maď. www.luno.hu)

Na jar 2001 sa maďarským policajtom podarilo vypátrať a zadržať autorov protislovenských nápisov, ktoré sa objavili v Békešskej Čabe. Nápisy Slovenskí nacisti, Fašistickí Slováci a Obesiť slovenského nacistu sa vtedy objavili na Dome slovenskej kultúry v Békešskej Čabe, obscénne červené a modré nápisy boli aj na stene neďalekého kvetinárstva, múre oproti miestnej škole s vyučovacím jazykom slovenským, ba objavili sa aj v meste Gyula, kde nežijú Slováci, ale príslušníci nemeckej a rumunskej menšiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Čiernou farbou počmárali aj tabule s označením obce Santov

Nielen slovenské označenie obce Mlynky, ale aj tabule so slovenským označením inej pilišskej Slovákmi obývanej obce Santov dnes v skorých ranných hodinách natreli neznámi páchatelia čiernou farbou.

Vyplýva to z informácie hovorkyne policajného veliteľstva Peštianskej župy Móniky Bényiovej, ktorá pre agentúru MTI uviedla, že v oboch prípadoch už polícia pátra po páchateľoch.

Ako pre maďarskú agentúru uviedol starosta obce Mlynky József Lendvai, osobne sa domnieva, že za zhanobením sa môže ukrývať politická provokácia a môže ísť o súvislosť s udalosťami na sobotňajšom futbalovom stretnutí v Dunajskej Strede. Provokácia je podľa jeho slov o to pravdepodobnejšia, že aj po údajnom útoku na nitriansku študentku neznámi páchatelia počmárali tabuľu s označením obce, v ktorej tvoria väčšinu populácie Slováci.

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta si vôbec nedokáže predstaviť, komu je za daného zloženia obyvateľstva určená nadávka do nacistov.

Predsedníčka miestnej Slovenskej samosprávy Marta Demjénová pre MTI zdôraznila, že v obci v mieri spolunažíva 2300 občanov slovenskej, maďarskej i nemeckej národnosti. Často usporadúvajú rôzne kultúrne akcie za zväčša vysokej účasti. V obci pokračujú prípravy na realizáciu výstavby Slovenského regionálneho centra, financovaného spoločne vládami SR a MR. Projekt je už hotový, čaká sa na stavebné povolenie, dodala.

V Budapešti pred veľvyslanectvom hanobili slovenskú zástavu

Ministerstvo zahraničných vecí SR dôrazne odsudzuje sobotňajšiu demonštráciu maďarských extrémistov pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti, v priebehu ktorej došlo k neprijateľným verbálnym protislovenským prejavom a hanobeniu štátneho symbolu - slovenskej zástavy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zvlášť zarážajúce je, že aj v tomto prípade boli spoluorganizátormi provokácie radikálne nacionalistické strany a hnutia, akými sú strana Jobbik a Maďarská garda, na ktoré slovenská strana už dlhší čas upozorňuje. Je preto poľutovaniahodné, že maďarská vláda nenašla doteraz účinné nástroje, ako čeliť týmto extrémistickým prejavom a aktivitám," píše v stanovisku hovorca rezortu Ján Škoda.

Ministerstvo považuje tiež za neprijateľné ďalšie poškodzovanie slovenských nápisov na označeniach obce Mlynky a pevne verí, že nedôjde k ďalším podobným provokáciám. Je poľutovaniahodné, že za zámienku si v sobotu maďarskí extrémisti zobrali aj udalosti počas futbalového zápasu v Dunajskej Strede a zásah slovenskej polície proti fanúšikom, ktorí vyvolávali výtržnosti. Slovenské orgány budú vždy v takýchto prípadoch, či už na štadiónoch alebo mimo nich, vychádzať z politiky nulovej tolerancie voči prejavom extrémizmu, násilia a nacionalizmu, vyhlásil Škoda.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zahraničných vecí opätovne žiada maďarské orgány, aby dôrazne postupovali voči provokatérom a odporcom dobrého spolunažívania medzi našimi národmi a štátmi. Minister Ján Kubiš dnes o celej tejto situácii hovoril s maďarskou ministerkou zahraničných vecí Kingou Gönczovou.

Protislovenské demonštrácie sa konali i v Békešskej Čabe

Okolo 150, podľa iných zdrojov až 1000 demonštrantov sa zhromaždilo v sobotu vo večerných hodinách pred sídlom slovenského veľvyslanectva v Budapešti, aby tam protestovalo proti policajnému zásahu počas stretnutia najvyššej slovenskej futbalovej súťaže DAC Dunajská Streda-Slovan Bratislava. Počas neho došlo podľa informácií budapeštianskej polície aj k zraneniu občanov Maďarskej republiky.

Na z oboch strán policajným kordónom pre dopravu uzavretej budapeštianskej ulici pred zastupiteľským úradom účastníci podpálili s pomocou kahancov a zapaľovačov štátnu vlajku SR, informovala agentúra MTI.

Skryť Vypnúť reklamu

Príslušníci bezpečnostných zložiek kontrolovali odevy prichádzajúcich na protestnú akciu a jedného z nich predviedli na policajný okrsok pre podozrenie z prechovávania látky drogového charakteru.

Demonštráciu pred slovenským generálnym konzulátom v duchovnom centre dolnozemských Slovákov Békešskej Čabe zorganizovala v sobotu tamojšia organizácia mimoparlamentnej pravicovej strany Jobbik.

Bugár: Neschvaľujem to, ale my sme to zažili x-krát na Slovensku

Podpredseda vlády SR pre ľudské práva Dušan Čaplovič (SMER-SD) by sa chcel stretnúť ministrom Úradu vlády Maďarskej republiky (MR) Péterom Kissom, aby ukázali, že chcú nielen rokovať, ale chcú, aby bol pokoj na oboch brehoch Dunaja. V tejto veci bude ešte konzultovať.

Pre TASR to dnes povedal podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič v reakcii na to, že dnes v noci neznámi páchatelia začiernili slovenské nápisy na označení obce Mlynky v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Takýmto činom sa podľa neho dá zamedziť rokovaním, preto by sa chcel stretnúť s ministrom Kissom. Čaplovič očakáva, že "aj policajné orgány a zložky MR urobia všetko preto, aby odhalili páchateľov".

Podľa podpredsedu sa niečo také na Slovensku nedeje a verí, že sa to ani neudeje na slovensko-maďarskom zmiešanom území, pokiaľ si "niektorí predstavitelia extrémnych kruhov za Stranu maďarskej koalície (SMK) nezačiernia dvojjazyčné tabule s maďarskými názvami obcí sami".

Poslanec Národnej rady SR SMK Béla Bugár pre TASR v reakcii na začiernenie slovenského nápisu povedal, že ide o ojedinelé reakcie niektorých ľudí, ktorí sú na jednej aj druhej strane. "Bohužiaľ sa to deje, neschvaľujem to, ale my sme to zažili x-krát na Slovensku," uviedol Bugár.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenská národná strana (SNS) je šokovaná prejavmi extrémizmu v Maďarsku, ktoré naberajú čoraz ostrejšie črty. Uvádza to vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.

"Nedávne prijímanie nových členov Maďarskej gardy a ich sľub pred zrakmi verejnosti v centre Budapešti, ale aj dnešné zatretie slovenského označenia obce Mlynky i tabule ďalšej maďarskej Slovákmi obývanej obce Santov, najmä však fašistické nápisy na verejnej budove v Mlynkoch a včerajšia (sobotňajšia, pozn. redakcie) demonštrácia maďarských extrémistov pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti, kde došlo dokonca aj k hanobeniu nášho štátneho symbolu - slovenskej zástavy, nás napĺňa obavami - tak, ako sme to v ostatnom čase už viackrát deklarovali," píšu národniari.

Skryť Vypnúť reklamu

"Všetky provokácie, ktorých spoluorganizátormi boli fašistické strany a hnutia ako Maďarská garda či Jobbik, sú dôsledkom nielen nečinnosti maďarskej vlády, ale aj nečinnosti orgánov Európskej únie, ktoré si zrejme ešte stále neuvedomujú, že maďarské provokácie sú v Európe nielen voči Slovensku, ale aj voči ďalším krajinám časovanou bombou. Na Slovensku sú podobné prejavy extrémizmu absolútne neprijateľné, dôsledne upravené zákonmi a kontrolované štátnymi orgánmi. Oceňujeme dnešnú rýchlu a jednoznačnú reakciu Ministerstva zahraničných vecí SR, ktoré dôrazne požiadalo maďarské orgány, aby razantne postupovali voči provokatérom a odporcom normálneho spolunažívania medzi našimi národmi a štátmi," uzatvárajú národniari.

Maďarsko žiada vysvetlenie

Skryť Vypnúť reklamu

Maďarská vláda žiada od kompetentných slovenských orgánov okamžité a detailné vyšetrenie oprávnenosti policajného zásahu na sobotňajšom futbalovom zápase v Dunajskej Strede. Informovala o tom dnes maďarská tlačová agentúra MTI.

Maďarská vláda na základe vyšetrenia očakáva odpoveď na to, aké odborné dôvody boli na zásah polície, a či políciou použité prostriedky na zásah boli opodstatnené, a primerané, cituje z vládneho vyhlásenia MTI.

Maďarské orgány podľa vládneho vyhlásenia sledovali udalosti doma, aj v SR, sledovali prechod hraníc maďarských občanov, ich príchod do Dunajskej Stredy, maďarský konzul sa zas na mieste informoval a poskytol pomoc všetkým maďarským občanom, ktorí si to nárokovali.

Žiadne zle pochopené udalosti, ani podobné dunajskostredským, neoprávňujú nikoho k tomu, aby potupili národný symbol ktoréhokoľvek národa, alebo urazili kohokoľvek národnú hrdosť, píše sa v dokumente vlády zverejnenom MTI.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda Maďarskej republiky preto čo najdôraznejšie odsudzuje, že viacerí demonštranti pálili v sobotu večer vlajky na demonštrácii pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti. Vláda odsudzuje násilné vystupovanie organizovaného futbalového chuligánstva , a rovnako aj vnútropoliticky motivované provokácie extrémistických skupín.

Maďarská polícia požiadala o informácie

Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) požiadalo slovenské orgány, aby poskytli informácie o príčinách opatrení na dunajskostredskom futbalovom zápase, o ich oprávnenosti, o predvedených osobách, a prebiehajúcich procesoch, ako aj o počte a stave zranených osôb. Uvádza sa to na internetovej stránke ORFK s tým, že tieto informácie bude mať maďarská polícia k dispozícii ešte dnes.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vyhlásení sa pripomína, že na futbalový zápas Dunajskej Stredy so Slovanom Bratislava sa chystali aj maďarskí fanúšikovia, preto slovenská polícia požiadala o maďarské policajné spojky. Ich úlohou malo byť udržiavanie kontaktu medzi slovenskými poriadkovými silami a fanúšikmi, sledovanie správania sa maďarských fanúšikov, v prípade potreby vyzvať ich na dodržiavanie poriadku a napomáhanie komunikácie medzi nimi.

Na základe slovenskej žiadosti sa športového podujatia zúčastnili piati maďarskí policajti. Slovenská polícia pred použitím donucovacích prostriedkov neposkytla žiadne informácie maďarským spojkám, a tieto ani neboli zapojené do prípravy použitia donucovacích prostriedkov.

FIDESZ žiada od vlády dôraznú reakciu

Okamžitú, dôraznú reakciu maďarskej vlády, žiadosť o vysvetlenie a preskúmanie udalostí v Dunajskej Strede požaduje najsilnejšia maďarská opozičná strana FIDESZ-Maďarský občiansky zväz.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedol dnes na tlačovej konferencii v Budapešti hovorca strany, poslanec Péter Szijjártó, mlčanie vlády Maďarskej republiky je neudržateľné a kabinet by Bratislavu mal požiadať o vysvetlenie brutálneho policajného násilia proti fanúšikom maďarskej národnosti i fanúšikom z Maďarska. Za ten nesú podľa jeho názoru zodpovednosť aj niektorí slovenskí politici a ich podľa jeho slov neuvážené výroky z uplynulých týždňov.

Úlohou vlády je chrániť Maďarov na území krajiny, i za jej hranicami, vyhlásil opozičný politik a dodal, že FIDESZ bude iniciovať na pondelok zvolanie mimoriadneho zasadania parlamentného výboru pre vnútro. Jeho účastníci sa zrejme oboznámia s informáciami pozorovateľov Budapeštianskeho a susedného župného veliteľstva maďarskej polície, vyslanými na inkriminované futbalové stretnutie do Dunajskej Stredy.

Skryť Vypnúť reklamu

Péter Szijjártó v reakcii na jednu z otázok označil podpálenie slovenskej štátnej vlajky pri nočnej demonštrácii pred ambasádou SR v Budapešti za nesprávne a podčiarkol, že aj počas protestov treba do popredia umiestniť porozumenie medzi národmi.

Na budúci týždeň sa chystá vo veci vystúpiť aj podpredseda výboru Európskeho parlamentu pre šport, europoslanec FIDESZu Pál Schmitt, keďže sa kauza týka dvoch členských krajín únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 2. Vyberte si tú správnu dezinfekciu šetrnú k pokožke
 3. Ako posilniť imunitu?
 4. 5 tipov, ako si vylepšiť intímny život v dlhodobom vzťahu
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 7. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 8. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 9. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 10. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 1. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 2. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 3. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 4. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 5. 5 tipov, ako si vylepšiť intímny život v dlhodobom vzťahu
 6. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 7. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 8. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 9. Plyn v domácnosti? Aj malé zmeny vám znížia účty za energie!
 10. dm nahrádza jednorazové plastové tašky novou taškou Durabag
 1. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 16 596
 2. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 16 242
 3. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 11 908
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 521
 5. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 10 442
 6. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 850
 7. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 846
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 9 820
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 802
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 9 767
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Kto by sa zaťažoval realitou, keď mu to premiér na facebooku vysvetlí? (píše Samo Marec)

Krajina potrebuje systém. Namiesto toho má klauna.

Predseda vlády SR Igor Matovič počas brífingu na tému: Smart karanténa.
Predseda vlády SR Igor Matovič a prvý podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík.
Americké kiná ovládol horor The Wretched.
Cynická obluda

Matovičove vyhlásenia a realita

Všetci už pár mesiacov napäto čakáme, kedy vypukne ono legendárne, premiérom sľubované antikorupčné tornádo.

Neprehliadnite tiež

Cyprus pokryje turistom výdaje na liečbu koronavírusu

Slováci nepotrebujú na návštevu ostrovnej krajiny test od 20. júna.

Rezort Ayia Napa na Cypre.

Kurz rokoval s Babišom o aplikácii eRouška a vytvorení imunity pasu

Rakúsky kancelár hovoril s lídrami krajín, ktoré sú úspešné v boji s koronavírusom.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Azúrové pobrežie znečisťujú použité rúška a rukavice

Úrady už navrhli sprísnenie pokút za odhadzovanie odpadkov.

Fotografia od Organizácie Operation Clean Sea pri Antibes.

V Iráne súdia muža za vraždu dcéry za nepovolený sobáš

Otec odťal dcére hlavu, pretože ušla s priateľom.

Ilustračné foto.