MLYNKY. V noci nadnes v maďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) neznámi páchatelia čiernou farbou natreli všetky tri tabule so slovenským názvom lokality a v miestnom pamätnom parku na bočnú stenu starostovského úradu napísali veľkými čiernymi písmenami slovo Nácik (nacisti).
(Foto: Imrich Fuhl, člen SSvM a redaktor portálu Sl. v Maď. www.luno.hu)
Podpredseda Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Jozef Havelka ihneď podal trestné oznámenie. Ako tvrdí člen samosprávy a redaktor portálu www.luno.hu Imrich Fuhl, hmotná škoda nie je značná, o to väčší je však morálny dosah tohto prípadu, a to v oblasti, ktorá je osobitne citlivá pokiaľ ide o národnostné problémy.
V uplynulých rokoch sa v niektorých Slovákmi obývaných lokalitách Maďarska už odohrali podobné incidenty. V pilíšskych slovenských obciach v auguste 2006 tiež neznámi páchatelia podobným spôsobom zničili slovenské názvy osád a o niekoľko dní neskôr bola poškodená aj tabuľa označujúca sídlo Slovenskej samosprávy XVII. obvodu Budapešti.
(Foto: Imrich Fuhl, člen SSvM a redaktor portálu Sl. v Maď. www.luno.hu)
Na jar 2001 sa maďarským policajtom podarilo vypátrať a zadržať autorov protislovenských nápisov, ktoré sa objavili v Békešskej Čabe. Nápisy Slovenskí nacisti, Fašistickí Slováci a Obesiť slovenského nacistu sa vtedy objavili na Dome slovenskej kultúry v Békešskej Čabe, obscénne červené a modré nápisy boli aj na stene neďalekého kvetinárstva, múre oproti miestnej škole s vyučovacím jazykom slovenským, ba objavili sa aj v meste Gyula, kde nežijú Slováci, ale príslušníci nemeckej a rumunskej menšiny.
Čiernou farbou počmárali aj tabule s označením obce Santov
Nielen slovenské označenie obce Mlynky, ale aj tabule so slovenským označením inej pilišskej Slovákmi obývanej obce Santov dnes v skorých ranných hodinách natreli neznámi páchatelia čiernou farbou.
Vyplýva to z informácie hovorkyne policajného veliteľstva Peštianskej župy Móniky Bényiovej, ktorá pre agentúru MTI uviedla, že v oboch prípadoch už polícia pátra po páchateľoch.
Ako pre maďarskú agentúru uviedol starosta obce Mlynky József Lendvai, osobne sa domnieva, že za zhanobením sa môže ukrývať politická provokácia a môže ísť o súvislosť s udalosťami na sobotňajšom futbalovom stretnutí v Dunajskej Strede. Provokácia je podľa jeho slov o to pravdepodobnejšia, že aj po údajnom útoku na nitriansku študentku neznámi páchatelia počmárali tabuľu s označením obce, v ktorej tvoria väčšinu populácie Slováci.
Starosta si vôbec nedokáže predstaviť, komu je za daného zloženia obyvateľstva určená nadávka do nacistov.
Predsedníčka miestnej Slovenskej samosprávy Marta Demjénová pre MTI zdôraznila, že v obci v mieri spolunažíva 2300 občanov slovenskej, maďarskej i nemeckej národnosti. Často usporadúvajú rôzne kultúrne akcie za zväčša vysokej účasti. V obci pokračujú prípravy na realizáciu výstavby Slovenského regionálneho centra, financovaného spoločne vládami SR a MR. Projekt je už hotový, čaká sa na stavebné povolenie, dodala.
V Budapešti pred veľvyslanectvom hanobili slovenskú zástavu
Ministerstvo zahraničných vecí SR dôrazne odsudzuje sobotňajšiu demonštráciu maďarských extrémistov pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti, v priebehu ktorej došlo k neprijateľným verbálnym protislovenským prejavom a hanobeniu štátneho symbolu - slovenskej zástavy.
"Zvlášť zarážajúce je, že aj v tomto prípade boli spoluorganizátormi provokácie radikálne nacionalistické strany a hnutia, akými sú strana Jobbik a Maďarská garda, na ktoré slovenská strana už dlhší čas upozorňuje. Je preto poľutovaniahodné, že maďarská vláda nenašla doteraz účinné nástroje, ako čeliť týmto extrémistickým prejavom a aktivitám," píše v stanovisku hovorca rezortu Ján Škoda.
Ministerstvo považuje tiež za neprijateľné ďalšie poškodzovanie slovenských nápisov na označeniach obce Mlynky a pevne verí, že nedôjde k ďalším podobným provokáciám. Je poľutovaniahodné, že za zámienku si v sobotu maďarskí extrémisti zobrali aj udalosti počas futbalového zápasu v Dunajskej Strede a zásah slovenskej polície proti fanúšikom, ktorí vyvolávali výtržnosti. Slovenské orgány budú vždy v takýchto prípadoch, či už na štadiónoch alebo mimo nich, vychádzať z politiky nulovej tolerancie voči prejavom extrémizmu, násilia a nacionalizmu, vyhlásil Škoda.
Ministerstvo zahraničných vecí opätovne žiada maďarské orgány, aby dôrazne postupovali voči provokatérom a odporcom dobrého spolunažívania medzi našimi národmi a štátmi. Minister Ján Kubiš dnes o celej tejto situácii hovoril s maďarskou ministerkou zahraničných vecí Kingou Gönczovou.
Protislovenské demonštrácie sa konali i v Békešskej Čabe
Okolo 150, podľa iných zdrojov až 1000 demonštrantov sa zhromaždilo v sobotu vo večerných hodinách pred sídlom slovenského veľvyslanectva v Budapešti, aby tam protestovalo proti policajnému zásahu počas stretnutia najvyššej slovenskej futbalovej súťaže DAC Dunajská Streda-Slovan Bratislava. Počas neho došlo podľa informácií budapeštianskej polície aj k zraneniu občanov Maďarskej republiky.
Na z oboch strán policajným kordónom pre dopravu uzavretej budapeštianskej ulici pred zastupiteľským úradom účastníci podpálili s pomocou kahancov a zapaľovačov štátnu vlajku SR, informovala agentúra MTI.
Príslušníci bezpečnostných zložiek kontrolovali odevy prichádzajúcich na protestnú akciu a jedného z nich predviedli na policajný okrsok pre podozrenie z prechovávania látky drogového charakteru.
Demonštráciu pred slovenským generálnym konzulátom v duchovnom centre dolnozemských Slovákov Békešskej Čabe zorganizovala v sobotu tamojšia organizácia mimoparlamentnej pravicovej strany Jobbik.
Bugár: Neschvaľujem to, ale my sme to zažili x-krát na Slovensku
Podpredseda vlády SR pre ľudské práva Dušan Čaplovič (SMER-SD) by sa chcel stretnúť ministrom Úradu vlády Maďarskej republiky (MR) Péterom Kissom, aby ukázali, že chcú nielen rokovať, ale chcú, aby bol pokoj na oboch brehoch Dunaja. V tejto veci bude ešte konzultovať.
Pre TASR to dnes povedal podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič v reakcii na to, že dnes v noci neznámi páchatelia začiernili slovenské nápisy na označení obce Mlynky v Maďarsku.
Takýmto činom sa podľa neho dá zamedziť rokovaním, preto by sa chcel stretnúť s ministrom Kissom. Čaplovič očakáva, že "aj policajné orgány a zložky MR urobia všetko preto, aby odhalili páchateľov".
Podľa podpredsedu sa niečo také na Slovensku nedeje a verí, že sa to ani neudeje na slovensko-maďarskom zmiešanom území, pokiaľ si "niektorí predstavitelia extrémnych kruhov za Stranu maďarskej koalície (SMK) nezačiernia dvojjazyčné tabule s maďarskými názvami obcí sami".
Poslanec Národnej rady SR SMK Béla Bugár pre TASR v reakcii na začiernenie slovenského nápisu povedal, že ide o ojedinelé reakcie niektorých ľudí, ktorí sú na jednej aj druhej strane. "Bohužiaľ sa to deje, neschvaľujem to, ale my sme to zažili x-krát na Slovensku," uviedol Bugár.
Slovenská národná strana (SNS) je šokovaná prejavmi extrémizmu v Maďarsku, ktoré naberajú čoraz ostrejšie črty. Uvádza to vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
"Nedávne prijímanie nových členov Maďarskej gardy a ich sľub pred zrakmi verejnosti v centre Budapešti, ale aj dnešné zatretie slovenského označenia obce Mlynky i tabule ďalšej maďarskej Slovákmi obývanej obce Santov, najmä však fašistické nápisy na verejnej budove v Mlynkoch a včerajšia (sobotňajšia, pozn. redakcie) demonštrácia maďarských extrémistov pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti, kde došlo dokonca aj k hanobeniu nášho štátneho symbolu - slovenskej zástavy, nás napĺňa obavami - tak, ako sme to v ostatnom čase už viackrát deklarovali," píšu národniari.
"Všetky provokácie, ktorých spoluorganizátormi boli fašistické strany a hnutia ako Maďarská garda či Jobbik, sú dôsledkom nielen nečinnosti maďarskej vlády, ale aj nečinnosti orgánov Európskej únie, ktoré si zrejme ešte stále neuvedomujú, že maďarské provokácie sú v Európe nielen voči Slovensku, ale aj voči ďalším krajinám časovanou bombou. Na Slovensku sú podobné prejavy extrémizmu absolútne neprijateľné, dôsledne upravené zákonmi a kontrolované štátnymi orgánmi. Oceňujeme dnešnú rýchlu a jednoznačnú reakciu Ministerstva zahraničných vecí SR, ktoré dôrazne požiadalo maďarské orgány, aby razantne postupovali voči provokatérom a odporcom normálneho spolunažívania medzi našimi národmi a štátmi," uzatvárajú národniari.
Maďarsko žiada vysvetlenie
Maďarská vláda žiada od kompetentných slovenských orgánov okamžité a detailné vyšetrenie oprávnenosti policajného zásahu na sobotňajšom futbalovom zápase v Dunajskej Strede. Informovala o tom dnes maďarská tlačová agentúra MTI.
Maďarská vláda na základe vyšetrenia očakáva odpoveď na to, aké odborné dôvody boli na zásah polície, a či políciou použité prostriedky na zásah boli opodstatnené, a primerané, cituje z vládneho vyhlásenia MTI.
Maďarské orgány podľa vládneho vyhlásenia sledovali udalosti doma, aj v SR, sledovali prechod hraníc maďarských občanov, ich príchod do Dunajskej Stredy, maďarský konzul sa zas na mieste informoval a poskytol pomoc všetkým maďarským občanom, ktorí si to nárokovali.
Žiadne zle pochopené udalosti, ani podobné dunajskostredským, neoprávňujú nikoho k tomu, aby potupili národný symbol ktoréhokoľvek národa, alebo urazili kohokoľvek národnú hrdosť, píše sa v dokumente vlády zverejnenom MTI.
Vláda Maďarskej republiky preto čo najdôraznejšie odsudzuje, že viacerí demonštranti pálili v sobotu večer vlajky na demonštrácii pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti. Vláda odsudzuje násilné vystupovanie organizovaného futbalového chuligánstva , a rovnako aj vnútropoliticky motivované provokácie extrémistických skupín.
Maďarská polícia požiadala o informácie
Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) požiadalo slovenské orgány, aby poskytli informácie o príčinách opatrení na dunajskostredskom futbalovom zápase, o ich oprávnenosti, o predvedených osobách, a prebiehajúcich procesoch, ako aj o počte a stave zranených osôb. Uvádza sa to na internetovej stránke ORFK s tým, že tieto informácie bude mať maďarská polícia k dispozícii ešte dnes.
Vo vyhlásení sa pripomína, že na futbalový zápas Dunajskej Stredy so Slovanom Bratislava sa chystali aj maďarskí fanúšikovia, preto slovenská polícia požiadala o maďarské policajné spojky. Ich úlohou malo byť udržiavanie kontaktu medzi slovenskými poriadkovými silami a fanúšikmi, sledovanie správania sa maďarských fanúšikov, v prípade potreby vyzvať ich na dodržiavanie poriadku a napomáhanie komunikácie medzi nimi.
Na základe slovenskej žiadosti sa športového podujatia zúčastnili piati maďarskí policajti. Slovenská polícia pred použitím donucovacích prostriedkov neposkytla žiadne informácie maďarským spojkám, a tieto ani neboli zapojené do prípravy použitia donucovacích prostriedkov.
FIDESZ žiada od vlády dôraznú reakciu
Okamžitú, dôraznú reakciu maďarskej vlády, žiadosť o vysvetlenie a preskúmanie udalostí v Dunajskej Strede požaduje najsilnejšia maďarská opozičná strana FIDESZ-Maďarský občiansky zväz.
Ako uviedol dnes na tlačovej konferencii v Budapešti hovorca strany, poslanec Péter Szijjártó, mlčanie vlády Maďarskej republiky je neudržateľné a kabinet by Bratislavu mal požiadať o vysvetlenie brutálneho policajného násilia proti fanúšikom maďarskej národnosti i fanúšikom z Maďarska. Za ten nesú podľa jeho názoru zodpovednosť aj niektorí slovenskí politici a ich podľa jeho slov neuvážené výroky z uplynulých týždňov.
Úlohou vlády je chrániť Maďarov na území krajiny, i za jej hranicami, vyhlásil opozičný politik a dodal, že FIDESZ bude iniciovať na pondelok zvolanie mimoriadneho zasadania parlamentného výboru pre vnútro. Jeho účastníci sa zrejme oboznámia s informáciami pozorovateľov Budapeštianskeho a susedného župného veliteľstva maďarskej polície, vyslanými na inkriminované futbalové stretnutie do Dunajskej Stredy.
Péter Szijjártó v reakcii na jednu z otázok označil podpálenie slovenskej štátnej vlajky pri nočnej demonštrácii pred ambasádou SR v Budapešti za nesprávne a podčiarkol, že aj počas protestov treba do popredia umiestniť porozumenie medzi národmi.
Na budúci týždeň sa chystá vo veci vystúpiť aj podpredseda výboru Európskeho parlamentu pre šport, europoslanec FIDESZu Pál Schmitt, keďže sa kauza týka dvoch členských krajín únie.