PRAHA. Podľa dnešného vyjadrenia Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je to jedna z variant, ako zabrániť tomu, aby parlamentom prešli zmluvy o umiestnení radaru.
Zaorálek to uviedol v Českej televízii v rámci práve prebiehajúcej medzinárodnej konferencie o protiraketovej obrane. "Je niekoľko postupov, ako o transparentnom rozhodnutí rokovať," uviedol. "Môžeme požadovať ústavnú väčšinu v snemovni. Keby bol návrh prijatý, prerušili by sme rokovanie a chceli po Ústavnom súde nález," dodal Zaorálek v ČT.
"Je to jedna z vecí, ktorú by sme reálne zvažovali, ak by pokračovalo prerokúvanie tohto bodu a my by sme nedosiahli zamietnutie. Z môjho pohľadu to má väčšiu nádej než požiadavka na hlasovanie ústavnou väčšinou, ktorú vzniesol Vojtěch Filip," povedal podpredseda snemovne.
Ak by sa tak stalo, snemovňa by podľa Zaorálka prerušila rokovanie do doby, než súd rozhodne o tom, či proces schvaľovania zmlúv nie je v rozpore s ústavou. Podobne postupovala aj v prípade Lisabonskej zmluvy. Podľa odborníkov súčasné znenie ústavy hlasovanie o umiestnení radaru vôbec neumožňuje, ale definitívne rozhodnúť by mal Ústavný súd.
Podľa Zaorálka tvorcovia ústavy vôbec nepočítali s možnosťou, že by v Česku mala byť po odchode ruských vojakov trvale prítomná cudzia posádka. Ústava preto rieši len otázky spojené s prechodom vojsk, nie umiestnením.
Nebolo by to po prvý raz, čo by sa opozícia obrátila na Ústavný súd v boji proti politike vlády. Sudcovia sa teraz zaoberajú napríklad súladom Lisabonskej zmluvy s Ústavou Českej republiky, v minulosti sa museli venovať aj zavedeniu poplatkov u lekára.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) juh